wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sezon 2019/2020 w Instytucie Grotowskiego. Spektakle, wydarzenia
Scena ze spektaklu "Klasa szaleńców" Zespołu Teatralnego Ikenoshita materiały organizatorów
Scena ze spektaklu "Klasa szaleńców" Zespołu Teatralnego Ikenoshita

Haitańskie obrzędy vodou, japońskie spektakle inspirowane sztuką Terayamy, teatr dokumentalny. – Ten sezon jest dla nas bardzo wyjątkowo– zapewnia Jarosław Fret, dyrektor Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Nic zatem dziwnego w tym, że w 2021/2022 roku to właśnie Wrocław (z udziałem instytutu) wspólnie z Szanghajem staną się Światową Stolicą Sztuk Performatywnych ITI/UNESCO.

Reklama

Sezon 2019/2020 Instytut Grotowskiego rozpoczął już latem. – Instytut prowadzi bogatą działalność edukacyjną, więc nawet w okresie wakacyjnym nie zamyka podwojów – mówi Jarosław Fret. Niedawno świętowano także działający pod skrzydłami instytutu Teatr ZAR spektaklami peezentowanymi m.in. na paryskiej scenie Théâtre des Bouffes du Nord (założonej przez Petera Brooka), teraz z kolei zespół wrócił z trasy po Japonii. Jarosław Fret zapowiada także, że już teraz w instytucie trwają przygotowania do sezonu 2021/2022, kiedy to Wrocław będzie (wspólnie z Szanghajem) Światową Stolicą Sztuk Performatywnych ITI/UNESCO.

Japońskie spektakle w duchu Terayamy

Nowy sezon Instytut Grotowskiego rozpoczyna w październiku dwoma dużymi wydarzeniami. Pierwszym są spektakle dwóch grup teatralnych z Tokio – Zespołu Teatralnego Ikenoshita („Klasa szaleńców”) 9 i 10 października w sali Teatru Laboratorium i Teatru Laboratorium Ban’yū Inryoku („Wskazówki dla poddanych”) 12 i 13 października w Piekarni. – Obydwa zespoły sięgają po teksty słynnego reżysera Shūjiego Terayamy i inscenizują je na swój sposób, więc spodziewajmy się mocnej groteski, makabreski, które są charakterystyczne dla twórczości japońskiego artysty – wyjaśnia Monika Blige, zastępca dyrektora ds. programowych.  

W „Klasie szaleńców” rodzina dowiaduje się, że któryś z członków familii jest szaleńcm. Rozpoczyna się seria wzajemnych oskarżeń. Z kolei we „Wskazówkach dla poddanych” śledzimy historię poddanych, którzy pod nieobecność swojego pana zaczynają go na zmianę udawać. Początkowa zabawa zamienia się z czasem w walkę o dominację i możliwość upokarzania pozostałych.

Haitańskie vodou Makaja i Gédé 

Goście z Haiti powinni zaciekawić wszystkich, których interesują obrzędy. Zainspirowany twórczością Jerzego Grotowskiego Fabrice Nicot napisał swój doktorat o obrzędach vodou, teraz poprowadzi, wspólnie z członkami wspólnot vodou Madame Nerval i Legphibao warsztaty sztuk, a uczestnicy będą m.in. ćwiczyć pieśni i tańce, wspólnie gotować i uczestniczyć w obrzędach Makaja (złamanie zaklęci, by nieść pomoc ludziom i pozwolić im odzyskać kontrolę nad przyszłością) i Gédé (żywi składają hołd zmarłym). Zapisy na zajęcia w Brzezince trwają do 30 września.

Madame Nerval i Legphibao zaprezentują też w Brzezince wspomniane obrzędy (każdy trwa ok. 120 minut) 11 października (start o 19.00). – Nie tracimy zacięcia antropologicznego, bo to specyfika instytutu wyróżniająca go na mapie ośrodków teatralnych na świecie – podkreśla Jarosław Fret.  

Spektakle dokumentalne jesienią i wiosną

Dużym projektem są także spektakle dokumentalne, które już w październiku w Instytucie, a w czerwcu także zebrane w formie festiwalu Noc na faktach.

– W teatrze dokumentalnym korzysta się z metody verbatim, czyli rozmów ze świadkami, które przenosi się potem na scenę – tłumaczy Jarosław Fret. Tym razem obejrzymy „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, spektakl w reżyserii Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza poświęcony sprawie przypadkowo zatrzymanego we Wrocławiu 25-latka, którego omyłkowo wzięto za poszukiwanego i rażono paralizatorem na komisariacie. 

Paraliż

Paraliż

Dramat
Termin od 17 października 2019 do 19 października 2019

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz

Drugim z przedstawień będzie „Hercia” Ady Tabisz, pokazywana podczas tegorocznej edycji Nocy na faktach opowieść o mężczyźnie przeżywającym żałobę po zmarłej żonie.

Hercia

Hercia

Dramat
Termin 19 października 2019 20:00

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl