wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sezon 2019/2020 w Instytucie Grotowskiego. Spektakle, wydarzenia

Sezon 2019/2020 w Instytucie Grotowskiego. Spektakle, wydarzenia

Data publikacji: Autor:

Haitańskie obrzędy vodou, japońskie spektakle inspirowane sztuką Terayamy, teatr dokumentalny. – Ten sezon jest dla nas bardzo wyjątkowo– zapewnia Jarosław Fret, dyrektor Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Nic zatem dziwnego w tym, że w 2021/2022 roku to właśnie Wrocław (z udziałem instytutu) wspólnie z Szanghajem staną się Światową Stolicą Sztuk Performatywnych ITI/UNESCO.

Reklama

Sezon 2019/2020 Instytut Grotowskiego rozpoczął już latem. – Instytut prowadzi bogatą działalność edukacyjną, więc nawet w okresie wakacyjnym nie zamyka podwojów – mówi Jarosław Fret. Niedawno świętowano także działający pod skrzydłami instytutu Teatr ZAR spektaklami peezentowanymi m.in. na paryskiej scenie Théâtre des Bouffes du Nord (założonej przez Petera Brooka), teraz z kolei zespół wrócił z trasy po Japonii. Jarosław Fret zapowiada także, że już teraz w instytucie trwają przygotowania do sezonu 2021/2022, kiedy to Wrocław będzie (wspólnie z Szanghajem) Światową Stolicą Sztuk Performatywnych ITI/UNESCO.

Japońskie spektakle w duchu Terayamy

Nowy sezon Instytut Grotowskiego rozpoczyna w październiku dwoma dużymi wydarzeniami. Pierwszym są spektakle dwóch grup teatralnych z Tokio – Zespołu Teatralnego Ikenoshita („Klasa szaleńców”) 9 i 10 października w sali Teatru Laboratorium i Teatru Laboratorium Ban’yū Inryoku („Wskazówki dla poddanych”) 12 i 13 października w Piekarni. – Obydwa zespoły sięgają po teksty słynnego reżysera Shūjiego Terayamy i inscenizują je na swój sposób, więc spodziewajmy się mocnej groteski, makabreski, które są charakterystyczne dla twórczości japońskiego artysty – wyjaśnia Monika Blige, zastępca dyrektora ds. programowych.  

W „Klasie szaleńców” rodzina dowiaduje się, że któryś z członków familii jest szaleńcm. Rozpoczyna się seria wzajemnych oskarżeń. Z kolei we „Wskazówkach dla poddanych” śledzimy historię poddanych, którzy pod nieobecność swojego pana zaczynają go na zmianę udawać. Początkowa zabawa zamienia się z czasem w walkę o dominację i możliwość upokarzania pozostałych.

Haitańskie vodou Makaja i Gédé 

Goście z Haiti powinni zaciekawić wszystkich, których interesują obrzędy. Zainspirowany twórczością Jerzego Grotowskiego Fabrice Nicot napisał swój doktorat o obrzędach vodou, teraz poprowadzi, wspólnie z członkami wspólnot vodou Madame Nerval i Legphibao warsztaty sztuk, a uczestnicy będą m.in. ćwiczyć pieśni i tańce, wspólnie gotować i uczestniczyć w obrzędach Makaja (złamanie zaklęci, by nieść pomoc ludziom i pozwolić im odzyskać kontrolę nad przyszłością) i Gédé (żywi składają hołd zmarłym). Zapisy na zajęcia w Brzezince trwają do 30 września.

Madame Nerval i Legphibao zaprezentują też w Brzezince wspomniane obrzędy (każdy trwa ok. 120 minut) 11 października (start o 19.00). – Nie tracimy zacięcia antropologicznego, bo to specyfika instytutu wyróżniająca go na mapie ośrodków teatralnych na świecie – podkreśla Jarosław Fret.  

Spektakle dokumentalne jesienią i wiosną

Dużym projektem są także spektakle dokumentalne, które już w październiku w Instytucie, a w czerwcu także zebrane w formie festiwalu Noc na faktach.

– W teatrze dokumentalnym korzysta się z metody verbatim, czyli rozmów ze świadkami, które przenosi się potem na scenę – tłumaczy Jarosław Fret. Tym razem obejrzymy „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, spektakl w reżyserii Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza poświęcony sprawie przypadkowo zatrzymanego we Wrocławiu 25-latka, którego omyłkowo wzięto za poszukiwanego i rażono paralizatorem na komisariacie. 

Paraliż

Paraliż

Dramat
Termin od 17 października 2019 do 19 października 2019

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz

Drugim z przedstawień będzie „Hercia” Ady Tabisz, pokazywana podczas tegorocznej edycji Nocy na faktach opowieść o mężczyźnie przeżywającym żałobę po zmarłej żonie.

Hercia

Hercia

Dramat
Termin 19 października 2019 20:00

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama