wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Prawdziwe arcydzieła w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu trzy kupione do zbiorów obrazy – od lewej „Martwa natura z rybami” Meli Muter, „Portret Henri Roche” Olgi Boznańskiej i „Portret Kazimiery Żółtowskiej” Franciszka Lampiego  fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Na zdjęciu trzy kupione do zbiorów obrazy – od lewej „Martwa natura z rybami” Meli Muter, „Portret Henri Roche” Olgi Boznańskiej i „Portret Kazimiery Żółtowskiej” Franciszka Lampiego

Obrazy Olgi Boznańskiej, Meli Muter, Franciszka Ksawerego Lampiego, Antonia Ponce i płaskorzeźba Henryka Wicińskiego. Taki prezent z okazji jubileuszu podarowało sobie Muzeum Narodowe, które w ubiegłym roku świętowało 75-lecie działalności. Zakupione dzieła, w tym najbardziej znaczące - portret Olgi Boznańskiej i martwą naturę Meli Muter - można już oglądać w gmachu głównym na wystawie stałej.

Reklama

Większość dzieł została kupiona z prywatnych polskich i zagranicznych kolekcji, natomiast „Portret Kazimiery ze Skoraszewskich Żółtowskiej” Franciszka Ksawerego Lampiego pozyskano z domu aukcyjnego (wszystko dzięki specjalnej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wzbogaciło się o wyjątkowo cenne dzieła sztuki, w tym artystów, których prac do tej pory nie miało w swojej kolekcji. Te nowo pozyskane dzieła sztuki będą ozdobą naszej kolekcji i z pewnością sprawią wielką radość naszym gościom muzealnym.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Olga Boznańska i Mela Muter – ich obrazy zachwycają

Zainteresowanie bodaj najwybitniejszą z polskich malarek nie maleje. Biografia artystki „Boznańska. Non finito” Angeliki Kuźniak jest bestsellerem, a obecna wystawa prac Boznańskiej w Muzeum Gdańska cieszy się gigantycznym zainteresowaniem. 

Do kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu został zakupiony „Portret Henri Pierre’a Roche” z ok. 1903 roku. Na płótnie, które pochodzi z najlepszego okresu twórczości malarki, przedstawiony został pisarz i krytyk artystyczny awangardy, należący do kręgu paryskiej Bohemy Montmartre’u w czasach Maxa Jacoba, Gertrudy Stein i Pabla Picassa, później związanego m.in. z ruchem dada.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Olga Boznańska &bdquo;Portret Henri Pierre&rsquo;a Roche&rdquo;, ok. 1903</p> fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Olga Boznańska „Portret Henri Pierre’a Roche”, ok. 1903

To malarski szkic skupiony na studium twarzy, w której opracowaniu widać powracające napięcie między rzeczowością i wnikliwością portrecistki, wsparte obserwacją efektów świetlnych i postimpresjonistycznym dążeniem do dezintegracji zwartości form.
kuratorzy Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Obraz Olgi Boznańskiej obejrzymy w gmachu głównym na stałej wystawie „Sztuka polska XVII-XIX wiek”.

Ozdobą wystawy stałej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie też nowo zakupiona martwa natura Meli Muter (1874–1967), polskiej malarki żydowskiego pochodzenia. 

Uznawana była za świetną portrecistkę, ale również autorkę pejzaży i martwych natur, niezwykle uzdolnioną, skłonną do eksperymentów formalnych, kolorystycznych, barwną i niezależną osobowością twórczą luźno związaną ze środowiskiem Ecole de Paris.

Jej prace obok dzieł Olgi Boznańskiej czy Anny Bilińskiej-Bohdziewiczowej składają się na jedną z najciekawszych spuścizn malarskich polskich artystek przełomu XIX i XX w. 

Martwa natura z rybami jest doskonałym przykładem jej ekspresyjnego stylu i dużej klasy malarskiej. Malowana gęsto kładzionymi, mięsistymi plamami barwnymi, pełna jest wyrafinowanych, kolorystycznych niuansów, ale i intensywnych, soczystych barw. Bezradne, rzucone na stół martwe ryby ukazane w towarzystwie bukietu purpurowych rzodkiewek i świeżej zieleni niedojrzałych jabłek z rekwizytów urastają do motywu bezbronnej ofiary.
kuratorzy Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mela Muter &bdquo;Martwa natura z rybami&rdquo;, l. 20. XX w.</p> fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Mela Muter „Martwa natura z rybami”, l. 20. XX w.

Obraz Meli Muter obejrzymy w gmachu głównym na wystawie stałej „Sztuka europejska XV-XX w.” 

Lampi – rozkochany w Warszawie portrecista 

Na obrazie Franciszka Ksawerego Lampiego (syna malarza Jana Chrzciciela Lampiego st.), który w latach 1788–1791 działał na dworze króla Stanisława Augusta, zaś od 1815 r. do śmierci mieszkał i pracował głównie w Warszawie, zaś znany był z krajobrazów, scen pasterskich, mitologicznych, zwłaszcza jednak z portretów, mamy Kazimierę ze Skoraszewskich Żółtowską.

Kim była bohaterka portretu? Córką Macieja i Rozalii z Otockich, a od roku 1803 żoną Edwarda Józefa Benedykta Żółtowskiego herbu Ogończyk. Jej córkę Magdalenę (Ninę) z Żółtowskich Łuszczewską także portretował Lampi, a ten obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p class="MsoNormal" style="margin-bottom: 0cm; text-align: justify; text-justify: inter-ideograph; line-height: normal;">Franciszek Ksawery Lampi &bdquo;Portret Kazimiery ze Skoraszewskich Ż&oacute;łtowskiej&rdquo;, ok. 1825</p> fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Franciszek Ksawery Lampi „Portret Kazimiery ze Skoraszewskich Żółtowskiej”, ok. 1825
 

Martwa natura specjalisty, płaskorzeźba ocalona

Obok obrazów Boznańskiej, Muter, Lampiego do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu kupiono także jeszcze dwie prace.

Pierwszą jest „Martwa natura z naczyniami i owocami” z ok. 1650 Antonia Ponce, barokowego hiszpańskiego malarza, specjalisty od martwych natur.

Można ją podziwiać w gmachu głównym na wystawie stałej „Sztuka europejska XV-XX w.”

Drugą płaskorzeźba Henryka Wicińskiego „Akty wiązane” z 1936–1937, jedna z niewielu prac współzałożyciela Grupy Krakowskiej, które przetrwały wojenną zawieruchę i zachowały się do naszych czasów. Jej tematem jest motyw kobiecych sylwetek ujętych zarówno w ruchu, jak i statycznych, zwróconych w różne strony.

Fryz Henryka Wicińskiego obejrzymy z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl