wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. W kinach za chwilę nowa wersja „Akademii Pana Kleksa”, a chóry NFM nagrały piosenki z kultowej wersji z lat 80.
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu opakowanie płyty i książeczka „Filharmonia Pana Kleksa” fot. Mat
Na zdjęciu opakowanie płyty i książeczka „Filharmonia Pana Kleksa”

Pamiętacie piosenki z filmów o Panu Kleksie z lat 80.? Na pewno nuciliście „Na wyspach Bergamutach”, „Witajcie w naszej bajce”, czy „Kaczkę dziwaczkę”. Teraz posłuchacie ukochanych utworów w nowej, barwnej, świetnej aranżacji Michała Ziółkowskiego, a śpiewają je trzy chóry – Dziewczęcy i Chłopięcy NFM oraz Zespół Wokalny „Rondo” i gra Orkiestrę Leopoldinum. Koncert z tym programem już w lutym w NFM.

Reklama

Płyta z piosenkami z filmów o Panu Kleksie

Na płycie „Filharmonia Pana Kleksa” znajdziemy 15 utworów – to świetna suita, na którą składają się specjalnie skomponowana przez Michała Ziółkowskiego Introdukcja oraz przebojowe piosenki z serii filmów dla dzieci, których głównym bohaterem był Pan Kleks.

Mowa, rzecz jasna, o obrazach z lat 80. wyreżyserowanych przez Krzysztofa Gradowskiego, które wzięły szturmem polskie box office'y. 

Największym hitem była „Akademia Pana Kleksa” z 1983 roku, potem nakręcone zostały też „Podróże Pana Kleksa” (1985) i wreszcie „Pan Kleks w kosmosie” (1988). 

Poza akcja, fantastycznymi bohaterami (wśród nich było wiele dzieciaków, pojawiały się też słynne szwarccharaktery, jak Golarz Filip) absolutną furorę zrobiła muzyka, dzieło znakomitego kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, który wcześniej robił ścieżki dźwiękowe m.in. do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego. 

Po latach po fantastyczne piosenki (pisane do słów Jana Brzechwy i Krzysztofa Gradowskiego) sięgnął wrocławski kompozytor Michał Ziółkowski (autor m.in. opery dziecięcej „Brzydkie kaczątko” do libretta Justyny Skoczek na podstawie baśni Andersena, czy muzyki teatralnej i filmowej choćby do „Tchórzofretki” Marty Guśniowskiej). I stworzył z nich przepiękną suitę.  

Ponieważ Ziółkowski, na co dzień pracownik Akademii Muzycznej we Wrocławiu (prowadzi zajęcia z dziedziny realizacji muzyki teatralnej i filmowej na wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii) od lat pracuje z Małgorzatą Podzielny i jej prowadzonymi przez nią chórami (m.in. Con Brio, Rondo i zespołami Narodowego Forum Muzyki) nie było wątpliwości, że to właśnie dzieciaki i młodzież wrocławska nagrają piosenki z filmów o Panu Kleksie. 

Do nagrań w sali głównej NFM przystąpili wspólnie Chór Dziewczęcy NFM, Chór Chłopięcy NFM, Zespół Wokalny „Rondo” (pod kierunkiem Małgorzaty Podzielny) i NFM Orkiestra Leopoldinum.  

Uwielbiam pracować z młodymi ludźmi. Dają tyle energii, że to co się im przekazuje, wraca po wielokroć do nas.
chórmistrzyni Małgorzata Podzielny, laureatka Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2023

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Ch&oacute;rmistrzyni Małgorzata Podzielny z Wrocławską Nagrodą Artystyczną 2023. Po lewej wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, z prawej dyrektor Wydziału Kultury UM Jerzy Pietraszek&nbsp;</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Chórmistrzyni Małgorzata Podzielny z Wrocławską Nagrodą Artystyczną 2023. Po lewej wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, z prawej dyrektor Wydziału Kultury UM Jerzy Pietraszek 

Całość wypadła naprawdę ciekawie. Aranżacje Ziółkowskiego wnoszą spory powiew świeżości, są misternie skomponowane, pięknie rozpisane na instrumenty, mają momentami wręcz hollywoodzkie brzmienie (co tu jest akurat komplementem). U dawnych fanów Pana Kleksa poruszą czułą strunę i zachęcą do ponownej lektury, dla nowych słuchaczy okażą się ciekawą propozycją do słuchania i późniejszego regularnego śpiewania (dawne longplaye z piosenkami bywały dosłownie zdarte od tak częstego przegrywania). 

I dobra wiadomość! W książeczce do płyty znajdziemy wszystkie teksty piosenek (także w języku angielskim!). 

Album kupimy w sklepie NFM online bądź w kasie Narodowego Forum Muzyki. Kosztuje 45 zł.

Koncert z piosenkami z płyty „Filharmonia Pana Kleksa”

W niedzielę 4 lutego wyjątkowa okazja posłuchania całej suity z piosenkami z „Pana Kleksa” w tej samej obsadzie, która nagrała płytę. Wystąpią Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy i Zespół Wokalny „Rondo” z towarzyszeniem NFM Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Do wyboru dwie godziny koncertu – 10.00 i 12.30, ale trzeba się spieszyć, bo bilety znikają w okamgnieniu.  

Podczas koncertu dzieciaki (ale i rodzice) poznają też rady związane z nauką emisji głosu (czyli dlaczego na lekcji śpiewu robi się gimnastykę) i nauczą się...właściwie oddychać (to podstawa dobrego śpiewu) i robić ćwiczenia w zakresie ekspresji muzycznej. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl