wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Opozycja w NRD i Solidarność

Opozycja w NRD i Solidarność

Data publikacji: Autor:

W poniedziałek 8 grudnia o godz. 17.00 w DCF-ie widzowie obejrzą film  „Uczcie się Polski” w reż. Magdaleny Gwóźdź i Róży Romaniec. Dokument prezentuje stosunek enerdowskich dysydentów do Polski i Solidarności w latach 70. i 80. Wstęp wolny za wejściówkami, do odbioru w kasie kina. 

Reklama

Film „Uczcie się Polski” został nakręcony wspólnie przez Magdalenę Gwóźdź i Różę Romaniec, dziennikarki TVP i Deutsche Welle. Jest to dokument, który może trafić bez problemów do polskiego i niemieckiego widza. Polak dowie się o nielicznych śmiałkach, opozycjonistach z NRD, którzy interesowali się Polską, a po utworzeniu Solidarności starali się wspierać ją i inicjować akcje poparcia w swoich środowiskach. Takie działania oczywiście od razu przyciągnęły czujne oko STASI. Jeden z tych sympatyków „polskiej epidemii” rozsyłał kartki na święta z hasłem „Uczcie się Polski”, inny jeździł ulicami Jeny z polską flagą przyczepioną do bagażnika rowerowego i napisem „Solidarność z polskim narodem”. Natomiast niemiecki widz dowie się więcej o Polsce lat 70. i 80., o warunkach funkcjonowania opozycji antykomunistycznej oraz stosunkach polsko-enerdowskich. Film przypomina także o strajku głodowym, jaki zorganizowano w więzieniu w Cottbus. Skazani ogłosili go na znak solidarności z Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r.  Strajk rozpoczął się 14 grudnia i trwał przez trzy dni. Po zjednoczeniu Niemiec więzienie było czynne do początku nowego stulecia, potem je zlikwidowano, a obiekt wystawiono na sprzedaż. Wówczas byli więźniowie postanowili wykupić budynek i stworzyć w nim Centrum Praw Człowieka. Dzisiaj w celach dawnego więzienia można obejrzeć wystawy stałe i czasowe. Wątek polski odgrywa tu znaczącą rolę.

Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z: reżyserką Magdaleną Gwóźdź, red. Leszkiem Budrewiczem, prof. Krzysztofem Ruchniewiczem (Centrum Willy’ego Brandta) i dr Robertem Żurkiem (IPN). 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama