wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowa wersja „Znachora” w Netflixie. Tytułową rolę w filmie zagrał Leszek Lichota. Kiedy premiera?
Na zdjęciu Leszek Lichota w roli prof. Wilczura w filmie "Znachor" Netflixa Bartosz Mrozowski/NetflixPL/Twitter
Na zdjęciu Leszek Lichota w roli prof. Wilczura w filmie "Znachor" Netflixa

Netflix pokaże nową wersję „Znachora”, filmu na podstawie słynnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która ma na swoim koncie już dwie ekranizacje – z 1937 roku i 1982. Tytułową rolę szanowanego lekarza, który po napadzie traci pamięć, zagrał Leszek Lichota, aktor znany z takich produkcji, jak „Wataha” czy „Prawo Agaty”. Za reżyserię odpowiada debiutant - Michał Gazda. Kiedy premiera „Znachora” w Netflixie?

Reklama

„Znachor” - powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza została wydana w latach 30. XX w. Na swoim koncie ma już dwie ekranizacje. Pierwsza w reż. Michała Waszyńskiego miała swoją premierę w 1937 roku, druga – w reż. Jerzego Hoffmana w 1982 r. (ze świetnymi rolami m.in. Jerzego Bińczyckiego i Anny Dymnej). 

„Znachor” Netflixa - kiedy premiera filmu?

Teraz o nową wersję filmu pokusił się Netflix. Premiera „Znachora” zaplanowana jest na drugą połowę 2023 r. i będzie można ją obejrzeć w ponad 190 krajach na świecie. Za reżyserię odpowiada debiutant Michał Gazda. W rolach głównych zobaczymy Leszka Lichotę oraz Marię Kowalską w głównej roli żeńskiej (córkę profesora).

„Znachor” to wzruszająca opowieść o szanowanym chirurgu, profesorze Rafale Wilczurze, który traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i ubogi, spotyka swoją córkę. 

- Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest - bez żadnej przesady - legendą polskiej pop-kultury. I teraz my - dzięki Netflix - mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też - nie ukrywajmy - twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Dzięki wspaniałej ekipie poczucie odpowiedzialności nie krępowało, a kreacja wszystkich tych namiętności i dramatów przedwojennego świata okazała się prawdziwą artystyczną frajdą.
Michał Gazda, reżyser filmu, aboutnetflix.com

Kogo zobaczymy w nowej wersji „Znachora”?

Odtwórca głównej roli w filmie, Leszek Lichota (aktor pochodzi z Wałbrzycha na Dolnym Śląsku) przyznał na stronie Netflixa, że filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale jego zdaniem reżyser i ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. - Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość - dodał aktor.

Przed Lichotą duże wyzwanie. W filmie Hoffmana z 1982 r. niezapomnianą kreację stworzył wspomniany już Jerzy Bińczycki. W wersji z 1937 r. zagrał Kazimierz Junosza-Stępowski.

Oprócz Leszka Lichoty i Marii Kowalskiej w „Znachorze” Netflixa wystąpią także: Ignacy Liss (hrabia Czyński), Anna Szymańczyk (Zośka) oraz Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski. Autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za kamerą stanął Tomasz Augustynek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl