wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Narodowe Forum Muzyki z Nagrodą International Classical Music Awards. A tegoroczna gala odbędzie się we Wrocławiu
Na zdjęciu sala główna NFM fot. Łukasz Rajchert
Na zdjęciu sala główna NFM

NFM im. Witolda Lutosławskiego otrzymało właśnie nagrodę International Classical Music Awards 2023 za specjalne osiągnięcia. Prestiżowy laur zawdzięcza, jak podkreślali członkowie kapituły, nowoczesnemu obiektowi, który spełnia najwyższe światowe standardy, a także szerokiej działalności artystycznej. „Dzięki temu NFM staje się wzorem do naśladowania” – dodawali. W kwietniu w NFM wręczone zostaną nagrody International Classical Music Awards 2023 oraz odbędzie się koncert galowy.

Reklama

NFM z Nagrodą International Classical Music Awards 2023

Jurorzy ICMA w laudacji przywołali liczby – Narodowe Forum Muzyki to cztery praktycznie niezależne miejsca w jednym budynku, jedenaście zespołów, w tym trio smyczkowe, trzy kwartety, dwie orkiestry kameralne, trzy różne chóry, dwa zespoły instrumentów historycznych i orkiestra symfoniczna. To także osiem festiwali, poczynając od wyjątkowego festiwalu Wratislavia Cantans.

„Będąc od zawsze miastem z muzycznymi ambicjami, ale jeszcze dziesięć lat temu praktycznie bez narzędzi do ich realizacji, dzięki NFM Wrocław jest teraz wzorem dla innych miejsc – jeśli tylko mogą pozyskać podobne środki i - co z tego najważniejsze - podobne cele” – doprecyzowali redaktorzy muzyczni z całej Europy. 

Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki nie kryje radości z lauru.

Nagroda ICMA to dla Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego specjalne i niebagatelne wyróżnienie. Oznacza ono przede wszystkim, że jesteśmy liczącą się instytucją kultury, ważną kuźnią działań twórczych dla naszych europejskich partnerów. To, co robimy, postrzega się jako postępowanie modelowe, godne naśladowania. To doniosłe uznanie na arenie międzynarodowej jest niezwykle znaczącym osiągnięciem dla NFM, a tym samym dla Wrocławia i Polski.
Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM

Karol Mossakowski także nagrodzony ICMA

Znakomity polski organista związany z Wrocławiem. Programował serię pierwszych dziesięciu recitali na odbudowanych organach Michaela Englera w kościele św. Elżbiety (jego recital został zarejestrowany).

Karol Mossakowski wystąpił także w Narodowym Forum Muzyki (niedługo ukaże się album nagrany na organach NFM z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Giancarla Guerrera). Pełni zaszczytną funkcję organisty tytularnego katedry w Lille we Francji i profesora improwizacji.

Członkowie kapituły podkreślali, że jest jednym z najbardziej obiecujących artystów wśród wschodzących postaci młodej szkoły organowej, jego występy zyskały pochlebne recenzje, a to zasługa nie tylko wirtuozerii, także finezji i bogatej kolorystyki a wreszcie muzykalności. 

Specjalną Nagrodę International Classical Music Awards 2023 Karol Mossakowski odbierze 21 kwietnia w Narodowym Forum Muzyki. 

International Classical Music Awards 2023 we Wrocławiu

Uroczystość wręczenia nagród International Classical Music Awards 2023 oraz koncert galowy odbędą się 21 kwietnia 2023 r. w Sali Głównej NFM. A gwiazdą koncertu wieńczącego galę będzie NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą maestra Giancarla Guerrera.

Prestiżowa nagroda dla twórców muzyki poważnej

International Classical Music Awards jest przyznawana od 2011 roku, za każdym razem w innym kraju. Dotychczas Polska była gospodarzem ICMA dwukrotnie – w 2014 roku (Warszawa) oraz w 2018 (Katowice). W 2023 roku czas na Wrocław.

W skład jury ICMA wchodzą głównie redaktorzy naczelni pism i rozgłośni muzycznych przede wszystkim z krajów Europy. W 2022 roku najciekawsze nagrania i osobowości typowali specjaliści z 15 krajów (m.in. Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy). Polskę reprezentował w jury Jakub Puchalski z Polskiego Radia Chopin, tematycznej stacji radiowej Polskiego Radia. W gronie jurorskim zasiadał także Maciej Chiżyński, redaktor odpowiedzialny za francuski tytuł „ResMusica”. 

Dotychczas wrocławskie zespoły zdobywały Nagrodę International Classical Music Awards m.in. za płytę z symfoniami Arvo Pärta w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Tõnu Kaljuste oraz album z muzyką XVII-wiecznego Wrocławia z udziałem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl