wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Płyty artystów NFM nagrodzone International Classical Music Awards

Dwa albumy nagrane z udziałem wrocławskich zespołów zdobyły międzynarodową nagrodę w dziedzinie muzyki poważnej. To świetnie przyjęta na świecie płyta z symfoniami Arvo Pärta w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Tõnu Kaljuste oraz album z muzyką XVII-wiecznego Wrocławia z udziałem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Reklama

Nagroda krytyków

Warunkiem zdobycia nominacji było zgłoszenie nagrania przez przynajmniej dwóch członków International Classical Music Awards. W skład jury wchodzą głównie redaktorzy naczelni pism i rozgłośni muzycznych głównie z Europy. Polskę reprezentował w jury Jakub Puchalski z Polskiego Radia Chopin, tematycznej stacji radiowej Polskiego Radia. W gronie jurorskim zasiadał także Maciej Chiżyński, redaktor odpowiedzialny za francuski tytuł „ResMusica”. 

International Classical Music Awards jest przyznawana od 2011 roku, za każdym razem w innym kraju (Polska była gospodarzem w 2014 roku – Warszawa oraz w 2018 – Katowice). W tym roku nominowanych było 319 realizacji audio i wideo wyprodukowanych przez 107 wytwórni.

Zespoły NFM z ICMA

Nagrody wręczane są w 16 kategoriach. Zespoły Narodowego Forum Muzyki zdobyły International Classical Music Awards w dwóch kategoriach:

  • Barokowa muzyka wokalna (na tym krążku szwajcarskiej wytwórni Claves Wrocławska Orkiestra Barokowa dołączyła do Gli Angeli Genève i Concerto Palatino pod batutą Stephana MacLeoda, by wspólnie wykonać muzykę XVII-wiecznego Wrocławia z lat 1608–1676 i utwory skomponowane przez włoskich, niemieckich i polskich twórców).
  • Muzyka współczesna (NFM Filharmonia Wrocławska zarejestrowała dla wytwórni ECM, pod batutą estońskiego dyrygenta Tõnu Kaljuste, wszystkie cztery symfonie jego rodaka, Arvo Pärta. „Kaljuste i jego orkiestra są równie przekonujący, kiedy spokojnie »rozpakowują tobołki« archaicznie brzmiącej melodii [IV Symfonii], jak i wtedy, gdy konfrontują się z kanciastymi, kontrapunktycznymi zderzeniami we wcześniejszych utworach” – komplementował Andrew Clements w brytyjskim „Guardianie”).

Gala wręczenia nagród w Lucernie

Gospodarzem przyszłorocznej gali będzie szwajcarska Lucerna, gdzie International Classical Music Awards zostaną wręczone w Kultur- und Kongresszentrum 10 maja. Zagra Lucerne Symphony Orchestra pod batutą Lawrence'a Fostera.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama