wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Wrocławskie Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony 2022. Poznaliśmy nominacje
Na zdjęciu Aneta Wincencjusz-Patyna, jurorka Nagrody Pióro Fredry z pięcioma nominowanymi książkami fot. Mat
Na zdjęciu Aneta Wincencjusz-Patyna, jurorka Nagrody Pióro Fredry z pięcioma nominowanymi książkami

Znamy nominacje do najpiękniej, najbardziej starannie wydanych książek tego roku. Już 1 grudnia, czyli pierwszego dnia Wrocławskich Targów Dobrych Książek, poznamy laureatów Nagrody Pióro Fredry (dla książki dla dorosłych czytelników) i Nagrody Dobre Strony (dla książki dla młodych czytelników). Do każdej z dwóch nagród jury nominowało pięć książek, a zwycięzcy odbiorą po 20 tys. zł i statuetkę.  

Reklama

– Większość nagród wydawniczych dotyczy zawartości merytorycznej książek, natomiast nasz konkurs ma na celu promocję i wspieranie walorów edytorskich wydawnictw – podkreśla Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek. 

Książki w obydwu nagrodach edytorskich (Pióro Fredry i Dobre Strony) oceniało jury w składzie Aneta Wincencjusz-Patyna z wrocławskiej ASP, Grażyna Lange z warszawskiej ASP, Janusz Górski z ASP Gdańsk, Karolina Wiśniewska z wrocławskiej ASP i Marcin Czerwiński z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (edytorstwo).

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2022

Jury oceniało aż 86 tytułów i wybrało 5 tomów dla dorosłych czytelników, które okazały się edytorsko najpiękniejsze.

 • „Autobiografia czerwonego” Anne Carson, przekład Maciej Topolski, projekt okładki i stron tytułowych Marian Misiak, opracowanie typograficzne: Robert Oleś, Wydawnictwo Ossolineum
 • „Nic drobniej nie będzie” Marcin Wicha, projekt graficzny Przemek Dębowski, Wydawnictwo Karakter

– Tych dwóch nazwisk autorów – Anne Carson i Marcina Wichy – właściwie nie trzeba przedstawiać, ich książki też zainteresują, pod względem edytorskim, czytelników – jest przekonana Aneta Wincencjusz-Patyna.    

 • „Pustko” Maciej Bobula, projekt graficzny Joanna Jopkiewicz, Wydawnictwo Warstwy

– Interesująco zaprojektowana, poetycka opowieść opublikowana przez wrocławskie wydawnictwo Warstwy – zapowiada Aneta Wincencjusz-Patyna.  

 • „Włodzimierz Puchalski, Domowroty, Poviernienia. Homing”, redaktor prowadzący Paulina Orłowska-Bańdo, projekt graficzny Kuba Sowiński, Wydawca Miedzynarodowe Centrum Kultury
 • „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945”, redakcja Jacek Purchla, projekt graficzny Krzysztof Radoszek, Wydawca Międzynarodowe Centrum Kultury

– Dwie książki o bardzo bogatym materiale ikonograficznym, graficznym, obie oparte na archiwalnych fotografiach. Ich przygotowanie jury doceniło od strony technicznej. W pierwszym przypadku to klasyk Włodzimierz Puchalski i temat przyrody, w drugim trudny okres historii Polski, lata okupacji o Krakowie, który musiał sprostać wyzwaniom, jakie czas II wojny światowej nałożył na to miasto królów – wyjaśnia Aneta Wincencjusz-Patyna.  

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Dobre Strony 2022

Jury oceniało 65 tytułów i wybrało 5 tomów dla młodych czytelników, które okazały się edytorsko najpiękniejsze. 

 • „Drań czyli moje życie z jamnikiem” Zofia Stanecka, projekt okładki i ilustracje: Marianna Sztyma, Wydawnictwo Dwie Siostry

– Dziennik/pamiętnik, obfitujący w liczne komiczne zdarzenia, z narracją idealną dla psiolubów i pisany z wielkim wyczuciem. To lektura polecana do wspólnego czytania. Wtedy i dorosła osoba ma mnóstwo radości, a młodsza, która być może nawet nie umie jeszcze czytać, będzie miała fantastyczną zabawę – poleca Aneta Wincencjusz-Patyna.  

 • „Orkiestra” Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Albus

– To propozycja, która spodoba się zarówno najnajom, jak i starszym dzieciom. Książka-harmonijka, tzw. leporello z zabawnym, króciutkim tekstem, którą można sobie postawić na podłodze i krążyć wokół orkiestry zapoznając się z bohaterami – zachęca Aneta Wincencjusz-Patyna. 

 • „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają” Tomasz Kwaśniewski i Anna Bedyńska, opracowanie graficzne Anna Kaźmierak, Wydawnictwo Dwie Siostry

– Bardzo dynamiczne, wspaniałe wywiady z osobami, które wyróżniają się pod różnym względem, nie będę zdradzać pod jakim, bo myślę, że sam wybór jest już intrygujący. Warto do tej łobuzerskiej, zaprojektowanej z przytupem książki zajrzeć – nie ma wątpliwości Aneta Wincencjusz-Patyna.  

 • „Dwa słowa” Anna Taraska, ilustracje i projekt graficzny Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Dwie Siostry 

– Wysmakowany projekt oparty na bieli, czerni i tylko jednym żółtym kolorze wprowadza nas do świata słów, ich powstawania, znaczenia. Na swój sposób jest to propozycja dla trochę starszego odbiorcy – tłumaczy Aneta Wincencjusz-Patyna. 

 • „Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa” Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry

– W warstwie wizualnej do oglądania nawet przez odbiorców najmłodszych, niekoniecznie chłopców, bo także dziewczynki uwielbiają maszyny latające i będą mogły poznać historię lotnictwa od pierwszych, nieporadnych jeszcze konstrukcji po obecne, osiągające niebotyczne prędkości, ale i mnóstwo faktów – Aneta Wincencjusz-Patyna.  

Gala wręczenia nagród edytorskich 1 grudnia 2022

Laureatów obu nagród poznamy 1 grudnia o godz. 19.30 we Wrocławskim Centrum Kongresowym podczas uroczystej gali w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Wydawnictwa-laureaci otrzymają nagrodę finansową w wysokości 20 000 złotych i są zobowiązani przeznaczyć ją na opublikowanie kolejnej książki. Laureat Pióra Fredry otrzyma czek i statuetkę Agnieszki Leśniak-Banasiak, zaś laureat Dobrych Stron czek i statuetkę Agaty Ilony Brożek. 

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek.

Fundatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskie Dobre Strony jest Fundacja KGHM Polska Miedź.

Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony oraz 30. Wrocławskich Targów Dobrych Książek od tego roku jest Fundacja Halo Targi. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl