wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Musica Polonica Nova. Festiwal rusza 25 maja

Magdalena Talik,
Spółdzielnia muzyczna contemporary ensemble wystąpi 28 maja w NFM fot. Joanna Gałuszka
Spółdzielnia muzyczna contemporary ensemble wystąpi 28 maja w NFM

Właściwą część aktualnej edycji MPN przygotowano na weekend 25-29 maja, ale rozbiegówka już 14 maja w Noc Muzeów, kiedy w Narodowym Forum Muzyki -Galeria dźwięków – koncertów, performansów, warsztatów dla dzieci. Z kolei właściwa część festiwalu to reaktywacja programu przygotowanego na 2020 rok, którego nie zrealizowano przez pandemię.

Reklama

Musica Polonica Nova kameralnie, nareszcie na żywo

Festiwal, odbywający się co dwa lata (naprzemiennie z festiwalem Musica Electronica Nova), nie miał swojej edycji w 2020 roku, przeszkodziła pandemia. Tym razem kolejną odsłonę Musica Polonica Nova zaplanowano na maj i zostanie zrealizowany program, który przygotowano z myślą o festiwalu w 2020 roku. Jak podkreśla Paweł Hendrich, dyrektor artystyczny MPN, będzie się odnosić do otaczającej nas rzeczywistości – na nowo definiować, czym jest muzyka i wyznaczać nowe drogi twórczości artystycznej.

33. Musica Polonica Nova

33. Musica Polonica Nova

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Tegorocznym hasłem Musica Polonica Nova jest określenie „daCamera” (czyli kameralnie), w którym zawiera się kilka aspektów – docenienie muzyki kameralnej (mniej znaczy więcej – podkreśla Paweł Hendrich), aktywne wykorzystanie przestrzeni (podczas niektórych festiwalowych wydarzeń nie będzie tradycyjnego podziału na estradę i widownię, a słuchacze będą mogli swobodnie przemieszczać się po sali) i połączenie sfery muzycznej z wizualną (czyli performanse, czy sztuka wideo jako wzbogacenie wydarzeń, ale i antidotum na dotychczasowy odbiór muzyki online, jakiego doświadczaliśmy przez pandemię). 

Festiwal potrwa pięć dni (14 maja, 20-23 maja), podczas których odbędzie się siedem koncertów – nie tylko w salach koncertowych, ale też w przestrzeniach foyer Narodowego Forum Muzyki. Atrakcyjnie zapowiadają też wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami, improwizacyjna scena „po godzinach” oraz instalacja – koncert realizowany wspólnie z BWA w przestrzeni galeryjnej.

Czas pandemii przeniósł muzykę współczesną, podobnie jak pozostałe gatunki sztuki, do sfery online. Na najbliższej edycji festiwalu podczas koncertów zauważalna będzie silna obecność atrakcyjnych aspektów wizualnych, jako równoważnych i wzbogacających spektrum warstwy muzycznej. Połączymy muzykę ze sztuką wideo, performansem i intermediami.
Paweł Hendrich, dyrektor artystyczny Musica Polonica Nova

Taniec, wideo, koncert w galerii na dworcu

Już podczas inauguracji 25 maja w NFM posłuchamy (i zobaczymy) utworu „Dance ex machina” skomponowanego na fortepian, taniec, wideo i elektronikę Jakuba Krzewińskiego oraz Anny Sowy z udziałem Janusza Orlika. Multimedialny projekt dotyczy ruchu postrzeganego jako nieodłączny element muzyki. 

Koncert kameralny 26 maja z udziałem zespołu Kwartludium, w którego skład wchodzą: Dagna Sadkowska, Michał Górczyński, Paweł oraz Piotr Nowiccy, zawierać będzie kompozycje młodych twórców związanych z polską sceną muzyki współczesnej – Magdaleny Gorwy, Bartosza Witkowskiego oraz Mateusza Ryczka. Idiomem przewodzącym programowi będą tego wieczoru elementy związane z pewnego rodzaju refleksyjnością, która prowadzić będzie do kulminacyjnego dzieła w repertuarze – Pasji.

Z kolei obchodzący jubileusz 10-lecia Polish Cello Quartet zagra 28 maja dzieło jednego z czołowych twórców muzyki awangardowej w Polsce – Witolda Szalonka – oraz nową kompozycję współcześnie działającego artysty – Adriana Foltyna. Wstęp wolny (na zapisy), a całość rozegra się w galerii BWA Dworzec Główny!

Także 28 maja koncert spółdzielni muzycznej contemporary ensemble, która jest jednym z prężniej działających zespołów sięgających do twórczości polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Jak podkreślają jej członkowie i członkinie – w swojej działalności pozostają przede wszystkim otwarci na eksperyment i działania interdyscyplinarne. Podczas koncertu multimedialnego zaprezentują szereg dzieł twórców młodego pokolenia: Moniki Szpyrki, Viacheslava Kyrylova, Piotra Peszata, Rafała Ryterskiego oraz Marty Śniady.

A w niedzielę 29 maja NFM zamieni się labirynt Minotaura. To zarówno tytuł kompozycji, stanowiącej także rodzaj performansu, autorstwa Ewy Trębacz, ale również ruch, jaki wykonuje waltornista (Mateusz Feliński) – grając i przemieszczając się po różnych zakamarkach Narodowego Forum Muzyki. 

Finałowy koncert zagra NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Chrsitiana Danowicza, a zabrzmią koncentrujące się wokół instrumentarium smyczkowego dzieła trzech twórców związanych z polską sceną muzyki współczesnej – Ewy Trębacz, Piotra Tabakiernika oraz Przemysława Schellera. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl