wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Książeczka „Wrocławski abecadlik” od 2020 we Wrocławskiej Wyprawce

"Wrocławski abecadlik" materiały organizatorów
"Wrocławski abecadlik"

Do specjalnego zestawu prezentów dla nowo narodzonego wrocławianina dodano właśnie nowy element – książeczkę, która dla wielu maluchów będzie pierwszym podręcznikiem do nauki języka polskiego.

Reklama

„Wrocławski abecadlik” mówi nie tylko o tym, w jaki sposób dziecko powinno się spotykać po raz pierwszy z książką, jest też podróżą po mieście, pięknie zilustrowaną i napisaną przez Ewę i Pawła Pawlaków – wymienia Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. WDL wspólnie z Wydawnictwem Warstwy opublikował książeczkę.

Olga Tokarczuk podziwia Iglicę

„Wrocławski abecadlik” będzie dołączany do Wrocławskiej Wyprawki razem z kartą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzięki temu szansa, że maciupki wrocławianin szybko zacznie sięgać po książki, jest naprawdę spora.

O zaprojektowanie dziecięcej książeczki poproszono dwoje wrocławskich autorów, uznanych w całej Polsce za przepiękne tomy dla najmłodszych – małżeństwo artystów, Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Postanowili zapoznać maluchy nie tylko z literkami, ale też z rodzinnym miastem, a nawet najbardziej znanymi postaciami miasta, jak... noblistka Olga Tokarczuk, która pojawia się na kartach trzykrotnie (w dredach z charakterystycznymi niebieskimi koralikami) i choć już dawno odchowała swoje dziecko we „Wrocławskim abecadliku” huśta i poi małą dziewczynkę oraz podziwia z innymi bohaterami Iglicę.

W książeczce każdej literce alfabetu odpowiada albo wyraz dźwiękonaśladowczy, jaki kojarzy każde dziecko (bo mama, karmiąc, powtarza „am, am, am”, a śpiewając zastępuje słowa popularnym „la, la, la, la!”), albo słowo na tę literę, z którym maluch na pewno szybko się zetknie („mama”, „siusiu”, „tata”). Każdej z literek towarzyszy ilustracja konkretnej sytuacji, a bohaterów, którzy jedzą, dają buzi, robią hopsa, albo pa, pa autorzy wycięli z kolorowych skrawków materiału, co jest zresztą znakiem rozpoznawczym Ewy i Pawła Pawlaków.

„Wrocławski abecadlik” - maluchy poznają Wrocław

Postaci są różnorodne, dzieci są również czarnoskóre (podobnie jak rodzice), mamy też małego chłopca na wózku inwalidzkim, który radośnie bawi się z rówieśnikami. Nie mogło być inaczej, bo Wrocław to miasto zarówno wielokulturowe, jak i kojarzone z przywiązywania dużej wagi do tolerancji.

A ponieważ warto, by maluchy od początku zakodowały najważniejsze miejsca na dziecięcej mapie stolicy Dolnego Śląska, autorzy zadbali, by nie przeoczyć żadnej atrakcji – od Zoo Wrocław, poprzez Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski (widziany z bulwaru Dunikowskiego), po Iglicę, Halę Stulecia, wreszcie ratusz, kamienice Jaś i Małgosia oraz most Grunwaldzki (trzy ostatnie zabytki dzieciaki zwiedzają w książeczce „by night” w piżamkach, lecąc samolotem i podróżując na chmurce). Nie zabraknie krasnali, które Ewa i Paweł Pawlakowie umieścili w kilku nieoczekiwanych miejscach książeczki.

„Wrocławski abecadlik” rodzice narodzonych dopiero maluchów otrzymają za darmo, ale jeśli chcemy go sprezentować, możemy tom kupić także w księgarniach (w cenie 29 zł).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama