Sergio Leone, Ennio Morriccone i filmowe gwiazdy
Jubileusz 11. urodzin Kino Nowe Horyzonty rozpoczyna już w środę 30 sierpnia specjalną edycją Akademii Kina Światowego. To rodzaj zajęć filmowych, podczas których omawiany jest wybrany tytuł ze światowej kinematografii, potem widzowie oglądają dzieło, a następnie o nim dyskutują. Tym razem gościem specjalnym będzie filmoznawca i krytyk Michał Oleszczyk, autor podcastu „Spoiler Master”, który da godzinny wykład „Rewolwer i spaghetti: Sergio Leone i jego autorskie westerny”.
Po wprowadzeniu widzowie obejrzą jedno z najwybitniejszych dzieł włoskiego mistrza – „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” z kultową muzyką Ennia Morricone i gwiazdorską obsadą (fenomenalne kreacje stworzyli w filmie właściwie wszyscy – od Henry'ego Fondy i Claudii Cardinale poprzez Charlesa Bronsona po Jasona Robardsa).
A na ekranie mistrzowsko rozegrana, od pierwszej sceny do trzymającego w napięciu finału, historia Dzikiego Zachodu, który dla wielu przybyszów z Europy mógł stać się ziemią obiecaną, ale często okazywał się prawdziwym czyśćcem. Na imigrantów czekały pułapki, ziemię wydzierano siłą, brutalnie rozprawiano się nawet z niewinnymi. W taki krajobrazie zjawia się Jill (Claudia Cardinale), która miała tylko zostać macochą pewnej rodziny, a musi przejąć wszystkie interesy.
Na należącą do niej ziemię czyha pewien magnat, który terroryzuje okolicę z pomocą bezwzględnego rewolwerowca Franka (genialny Henry Fonda, bodaj pierwszy raz w karierze obsadzony jako wyraźny szwarccharakter). Jak skończy się walka o wszystko w rodzącej się w bólach Ameryce? Przekonajcie się sami. To lektura obowiązkowa, nawet jeśli pełna wersja filmu trwa 165 minut.
Wykład z seansem rozpocznie się w środę 30 sierpnia o 18.00.
Hity kinowe ostatnich miesięcy 31 sierpnia
Urodzinowe hity z ostatnich miesięcy obejrzymy tego dnia w przyjemnej cenie (15 zł bilet normalny, 11 zł bilet z kartą przyjaciela kina). A w repertuarze coś dla fanów Wong Kar Waia, czyli dawno niepokazywany, a absolutnie zjawiskowy „Chungking Express” z 1994 roku o dwóch policjantach z Hongkongu (nr 223 i 663), z którymi nie najlepiej obeszły się kobiety. Okazuje się, że na ich drodze zjawiają się nowe, ciekawe panie, ale pytanie, czy w wielkiej metropolii możliwa jest prawdziwa miłość.
Wśród oscarowych hitów „Wieloryb” z nagrodzoną rolą Brendana Frasera jako chorobliwie otyłego nauczyciela, który musi zmienić swoje życie, „Wszystko wszędzie naraz” także z oscarowymi kreacjami Michelle Yeoh i Jamie Lee Curtis o tym, ile wersji rzeczywistości jesteśmy w stanie przeżyć.
I wstrząsający, ale niesamowicie sfilmowany i do bólu prawdziwy „Holy Spider” Aliego Abbasiego o irańskim fanatyku religijnym mordującym prostytutki i śledczych, którzy nie odpuszczają.
„Tamte noce, tamte dni” – znowu na ekranie
Film o dorastającym emocjonalnie i intelektualnie chłopaku, który zachwycił w ostatnich kilku latach? Odpowiedź może być tylko jedna – „Tamte dni, tamte noce” Luki Guadagniniego z oscarowym scenariuszem Jamesa Ivory'ego. Cudownie opowiedziana historia pierwszej wielkiej miłości, a w tle Włochy lat 80., dobre jedzenie, ciepła, kochająca rodzina, italo disco, dyskoteki, dyskusje o antyku. Seans filmu 1 września o 20.15.
Daniel Olbrychski na spotkaniu w Nowych Horyzontach
W sobotę 2 września wyjątkowy seans i spotkanie. Obejrzymy ekranizację powieści „Blaszany bębenek” urodzonego w Gdańsku Günthera Grassa (w reżyserii Volkera Schlöndorffa) z główną rolą Daniela Olbrychskiego. I jeden z najlepiej rozpoznawalnych polskich aktorów będzie gościem pokazu oraz spotkania. Ciekawostką jest fakt, że Daniel Olbrzychski wystąpił też ostatnio w nowej, wyjątkowo udanej kampanii promocyjnej „Wrocław Miasto Przygody”.
Start seansu „Blaszanego bębenka” 2 września o 18.00. Po nim spotkanie z aktorem.
I na deser coś dla fanów kina nowego, czyli pokaz przeboju „Marcel Muszelka w różowych bucikach” (3 września o 15.30), który to film chętnie dyskutowano podczas American Film Festival oraz mBank Nowe Horyzonty.