wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ewa Michnik laureatką Nagrody Richarda Wagnera

Ewa Michnik laureatką Nagrody Richarda Wagnera

Data publikacji: Autor:

Nagrodę Richarda Wagnera od dwóch lat przyznaje założona w 2010 roku Fundacja Richarda Wagnera w Lipsku. Ewa Michnik jest drugą laureatką prestiżowego wyróżnienia i odbierze je podczas gali w Operze Lipskiej w najbliższą niedzielę 25 maja.

Reklama

– Ewa Michnik jest dla nas uosobieniem wyjątkowej propagatorki europejskiej kultury – przekonuje Thomas Krakow, prezes fundacji. – Za sprawą Ewy Michnik Opera Wrocławska jest za granicą znana w wielu kręgach lepiej niż Teatr Wielki Opera Narodowa – przyznaje Bruno Berger-Gorski, reżyser superprodukcji „Makbet”, która będzie miała premierę w czerwcu w Hali Stulecia.

W uzasadnieniu nagrody napisano, że dyrektor Opery Wrocławskiej otrzymuje ją za aktywną pracę ukierunkowaną na politykę kulturalną Europy oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Richarda Wagnera w Polsce. Dzięki Ewie Michnik w 2006 roku w Hali Stulecia została (po raz pierwszy w powojennej historii miasta) wystawiona tetralogia „Pierścień Nibelunga” Richarda Wagnera w reżyserii profesora Hansa-Petera Lehmanna. – Doszłam do wniosku, że zaistniały ku temu idealne warunki. Wszyscy wreszcie czujemy się jak Europejczycy, ale nie zapominamy o naszej historii, mamy świadomość, że jesteśmy powołani do wspólnego budowania europejskiej kultury. Różnorodne kultury powinny być na siebie otwarte, wzajemnie przenikać się, chodzi tu o prawdziwą sztukę, która uczy trwałych wartości moralnych – podkreśla Ewa Michnik. I dodaje, że słynny wagnerowski „Ring” niesie przesłanie, by w życiu kierować się uczuciem i sercem.

Dla Niemców realizacja „Pierścienia Nibelunga”, ale także inscenizacje utworów Richarda Wagnera (premierę miał w Operze Wrocławskiej „Parsifal”, w planach jest „Holender tułacz” na Zamku Topacz) są znakiem budowania mostów miedzy Polską i jej zachodnim sąsiadem. A Ewa Michnik przypomina, że Wrocław ma przebogate tradycje muzyczne. – Nazywany był muzyczną metropolią XIX wieku, stawiano go przed Berlinem i Dreznem, m. in. dzięki tradycjom wagnerowskim – zwraca uwagę dyrektor.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama