wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Centrum Kultury AGORA zaprasza na OPEN AIR Theatre Festival

Centrum Kultury AGORA zaprasza na OPEN AIR Theatre Festival

Redakcja www.wroclaw.pl,

Teatr Biuro Podróży wystąpi podczas OPEN AIR Theatre Festival we Wrocławiu fot. Murdo McLeod
Teatr Biuro Podróży wystąpi podczas OPEN AIR Theatre Festival we Wrocławiu

Dzięki najwyższej w Polsce i drugiej pod tym względem wśród krajów Grupy V4 dotacji z Funduszu Wyszehradzkiego, Centrum Kultury AGORA realizuje międzynarodowy przegląd teatrów ulicznych i sztuki cyrkowej OPEN AIR Theatre Festival z udziałem grup teatralnych z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Reklama

Data festiwalu ustawiona jest na 14-20 czerwca br., w plenerowych przestrzeniach wrocławskiego Rynku oraz  osiedla Karłowice-Różanka zaprezentują się Teatr V.O.S.A z Czech, Younak Circus ze Słowacji, The Winged Dragons Theatre z Węgier i Teatr Biuro Podróży z Polski.

Open Air Theatre Festival Wrocław w CK Agora

Open Air Theatre Festival Wrocław w CK Agora

Spektakl / W plenerze / Dla dzieci / Warsztaty / Dla wszystkich
Termin od 14 czerwca 2021 do 20 czerwca 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Reprezentanci każdego z krajów przedstawią swój najbardziej widowiskowy spektakl. Zainspirowani nowym cyrkiem i dawnym folklorem Słowacy, zaprezentują międzynarodową produkcję Younak, w której opowiedzą legendę o Janosiku. Węgrzy, wykorzystując rekwizyty – jakimi są gigantyczne lalki teatralne – pokażą inscenizację baśni pt. „Saint George and the dragon”. Polscy artyści przeniosą widzów w okres wojny w Bośni, prezentując poruszający spektakl „Carmen Funebre”. Natomiast Czesi wykorzystają w swoim megawidowisku „Exp(o)dience” gigantyczne machiny, jeżdżące konstrukcje i popisy akrobatyczne.

Na festiwalu będzie warsztatowo i inspirująco

Festiwal zacznie się od prowadzonych przez artystów z Węgier warsztatów lalkarskich Big Flying Dragon. To szczególna gratka dla całych rodzin, nie tylko dzieci. Warsztaty potrwają aż pięć dni i zostaną zakończone minipochodem i prezentacją lalek.

OPEN AIR Theatre Festival stworzy także okazję do rezydencji artystycznych – do współpracy nad nowym projektem, łączącym wiele dziedzin teatru i sztuki cyrkowej. Współdziałać będzie 16 artystów z Grupy Wyszehradzkiej. Reprezentanci każdego kraju przez tydzień będą wzajemnie się inspirować i dzielić doświadczeniami.

Natomiast w ostatnim dniu festiwalu odbędzie się konferencja Teatr dla Klimatu, podczas której artyści, specjaliści i eksperci poruszą kwestię zachodzących negatywnych zmian klimatycznych na poziomie regionalnym.

Artyści OPEN AIR Theatre Festival

Teatr V.O.S.A. (Czechy)

Powstał w 2010 r., by reprezentować Republikę Czeską na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. Grupa akrobatów i artystów pod kierunkiem Jakuba Vedrala – artysty, performera, stworzyła spektakl „High Dreaming”, czyli paradę z cechami nowego cyrku, której towarzyszyła muzyka na żywo. Od tego czasu, już jako ukonstytuowany teatr, artyści występowali w ramach czeskich i międzynarodowych festiwali i wydarzeń teatralnych. Profesjonalni aktorzy i muzycy mają wieloletnie doświadczenie w tzw. niezależnej działalności artystycznej, teatrze alternatywnym, zarówno ulicznym, jak i w nieteatralnych przestrzeniach.

Artyści wykonują akrobacje z dbałością nie tylko o ruch, ale też o kolorowe i przykuwające wzrok kostiumy i makijaże.

YOUNAK Circus (Słowacja)

Unikalne połączenie teatru, cyrku i folkloru. Pierwsza na Słowacji produkcja teatralna z gatunku cyrku współczesnego, mieszająca tradycyjne podejście do współczesnego teatru z nowoczesnym – opowiada z humorem, tajemniczą 300-letnią historię największego słowackiego bohatera Juraja Janosika. Ta historyczna postać stała się symbolem walki o wolność narodu słowackiego, zdominowanego przez potężną monarchię austriacką. Legenda głosi, że Janosik rabował bogatych, by rozdawać biednym. Po stronie słowackiej pasowano go na obrońcę uciśnionych chłopów i wroga węgierskich panów, po polskiej stronie Tatr uznano go za wzór cnót i zalet rycerskich. Younak przełamuje stereotypy, przy okazji dostarczając widzowi niesamowitych wrażeń.

Grupa wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach i festiwalach.

The Winged Dragons Theatre (Węgry)

Po węgiersku nazwa tego teatru to Szárnyas Sárkányok – czyli Skrzydlate Smoki,. Założony w 2006 r. w Nyírbátor przez Zsolta Szásza i Davida Fekete – performerów ulicznych. Inicjatywa skupiła młodych i utalentowanych lalkarzy, tancerzy, muzyków, żonglerów i scenografów, którzy postanowili wspólnie rozpocząć pracę nad współczesnymi spektaklami teatru ulicznego. Jako oficjalna grupa zaistnieli na największym węgierskim festiwalu o nazwie The Winged Dragon International Street Festival.

Grupa tworzy jeden z największych i najbardziej niezależnych węgierskich teatrów ulicznych i prowadzi niesamowite warsztaty scenograficzne. Promuje węgierski folklor. W czerwcu we Wrocławiu pokaże spektakl „Saint George and the dragon”.

Teatr Biuro Podróży (Polska)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów alternatywnych w Polsce, założony w 1988 r. w Poznaniu przez reżysera i psychologa – Pawła Szkotaka. W ciągu ponad 30 lat poszukiwań artystycznych wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, który porusza uniwersalne i ponadnarodowe problemy społeczne. Tak jak „Carmen Funebre”, dla którego inspiracją były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu, nietolerancji i wojna w Bośni. Szczudła, ogień, reflektory, spektakularna scenografia i mrożąca krew w żyłach muzyka – to wszystko zobaczą wrocławscy widzowie w czerwcu.

Grupa występowała w ponad 50 krajach na świecie, m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, na Kubie, w Egipcie, w Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Rosji, Singapurze, na Tajwanie, w USA i w większości krajów Europy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl