wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Szkło jako medium współczesności. Nowa wystawa w galerii BWA na Dworcu Głównym
Na zdjęciu praca Graci Nash, Lay me down to rest, zdjęcie dzięki uprzejmości artystki Fot. archiwum Graci Nash
Na zdjęciu praca Graci Nash, Lay me down to rest, zdjęcie dzięki uprzejmości artystki

W piątek, 21 października, o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż prac 25 artystów tworzących w szkle. Autorów prac łączy uczestnictwo w rezydencji Pilchuck Glass School w Stanach Zjednoczonych. Wystawę Autonomous Zones można oglądać w galerii BWA na Dworcu Głównym do końca stycznia.

Reklama

25 postaw artystycznych i reakcji na rzeczywistość

Trzech kuratorów: Mika Drozdowska, Sarah Traver i Benjamin Wright, wybrali 25 artystów spośród 181 osób, które przez ostatnie 30 lat uczestniczyły w programie rezydencyjnym w Pilchuck Glass School w Stanach Zjednoczonych.

Wybór nie był łatwy, ponieważ rezydenci reprezentują bardzo zróżnicowane postawy artystyczne.
Mika Drozdowska, kuratorka wystawy

Dodatkową trudnością było to, że z programu korzystają zazwyczaj młodzi artyści, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Po latach twórczości ich język ewoluuje. Dlatego na wystawie zobaczymy nie tylko prace, które powstały w Pilchuck Glass School. Cześć twórców zaprezentuje zupełnie nowe projekty.

Ambiwalencja ukryta w szkle

Wystawa Autonomous Zones jest okazją do pokazania, że szkło jako materiał pełni nie tylko funkcję użytkową czy dekoracyjną. Ma ono też ogromny potencjał do komentowania rzeczywistości i wywoływania emocji.

Na wystawie pokażemy prace, które nie tylko skupiają się na materii i pracy z nią, ale też interpretują problemy naszego świata: katastrofę klimatyczną, status kobiety w społeczeństwie, problem tożsamości i świadomości ciała. Pokazujemy siłę ambiwalentnych skojarzeń dotyczących szkła, jego kruchości, twardości i ostrości.
Mika Drozdowska, kuratorka wystawy

Projektem poruszającym kwestie świadomości ciała jest m.in. praca „Bed” Eriny Dickson. Artystka przez 5 nocy zamiast na materacu spała na szklanej tafli, a wszystkie zmiany na ciele dokumentowała zdjęciami.

Inny charakter ma praca Marzeny Krzemińskiej-Baluch, obecnej dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artystka, stosując technikę topionego szkła, wygina je jak papier.

Technika ta wymaga skupienia i czujności, aby na bieżąco reagować na to, jak szkło zmienia się pod wpływem ciepła. Szkło nie jest zdefiniowanym materiałem.
Mika Drozdowska, kuratorka wystawy

Strefa autonomiczna dla twórczości

Powstanie wystawy związane jest bezpośrednio z 50-leciem działalności Pilchuck Glass School, międzynarodowego centrum edukacji artystycznej w dziedzinie projektowania szkła.

Pilchuck Glass School położone jest w górach, z dala od cywilizacji. Dzięki temu artyści doświadczają twórczej autonomii i mogą skupić się na własnej sztuce.
Mika Drozdowska, kuratorka wystawy

Gdy w 1971 r. zorganizowano pierwsze warsztaty dmuchania szkła, u podnóża Gór Kaskadowych zbudowano prowizoryczny obóz. Przez pół wieku powstał kampus, do którego każdego roku przyjeżdża ok. 500 artystów z całego świata.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl