wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Koncert organowy w św. Elżbiecie 5 sierpnia. Do końca wakacji bezpłatne występy młodych artystów

Magdalena Talik,
Marcel Krawczak zagra recital na odbudowanych organach Michaela Englera archiwum www.wroclaw.pl
Marcel Krawczak zagra recital na odbudowanych organach Michaela Englera

Jeszcze do końca sierpnia, w każdy piątek o 19.00 posłuchamy w bazylice św. Elżbiety gry młodych polskich organistów, studentów i absolwentów uczelni muzycznych. Zagrają na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Sprawdźcie program letnich koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety.

Reklama

Wakacyjnym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Koncert 5 sierpnia 2022, kto zagra na organach Englera?

Marcel Krawczak

ur. 1999, pochodzi z Zabrza–Mikulczyc. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w 2011 r. od śpiewu w chórze Pueri Cantores Silesienses, działającym w rodzinnej parafii. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielał mu ksiądz proboszcz Piotr Klemens. W 2012 roku rozpoczął naukę w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Od 2013 roku był uczniem Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. w Gliwicach w klasie organów dr Marioli Brzoski.

Jest laureatem I miejsca w III Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w Opolu, III miejsca w X i XI Krakowskim Konkursie Młodych Organistów. Otrzymał także wyróżnienie w Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. oraz Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu. Jest finalistą i zdobywcą nagrody Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej w VII Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in Memoriam (2020).

Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych min. przez Michała Novenkę, Ludgera Lohmanna, David’ a Titterington’ a, Karola Mossakowskiego, Balázsa Szabó. Od początków swej muzycznej edukacji  koncertował w ramach rozmaitych festiwali muzyki sakralnej na terenie śląska i wielkopolski. W tym roku (2022) ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Elżbiety Wiechowicz-Karolak oraz dr Jarosława Tarnawskiego.

Program koncertu organowego w św. Elżbiecie 29 lipca 2022

Dietrich Buxtehude (ok. 1637–1707)
Ciacona e-moll BuxWV 160

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Toccata i Fuga F-dur BWV 540
Preludium chorałowe „Allein Gott in der Höh sei Ehr” BWV 662

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847)
VI Sonata organowa d-moll „Vater unser im Himmelreich” op. 65 nr 6

Wstęp wolny na wszystkie letnie koncerty w św. Elżbiecie

Koncerty zaplanowane od 1 lipca do 26 sierpnia w każdy piątek o godzinie 19.00 są bezpłatne. Nie trzeba odbierać wejściówek, można po prostu przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy w św. Elżbiecie odbudowane po latach 

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl