wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Koncert organowy w św. Elżbiecie 5 sierpnia. Do końca wakacji bezpłatne występy młodych artystów

Jeszcze do końca sierpnia, w każdy piątek o 19.00 posłuchamy w bazylice św. Elżbiety gry młodych polskich organistów, studentów i absolwentów uczelni muzycznych. Zagrają na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Sprawdźcie program letnich koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety.

Reklama

Wakacyjnym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncert 5 sierpnia 2022, kto zagra na organach Englera?

Marcel Krawczak

ur. 1999, pochodzi z Zabrza–Mikulczyc. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w 2011 r. od śpiewu w chórze Pueri Cantores Silesienses, działającym w rodzinnej parafii. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielał mu ksiądz proboszcz Piotr Klemens. W 2012 roku rozpoczął naukę w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Od 2013 roku był uczniem Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. w Gliwicach w klasie organów dr Marioli Brzoski.

Jest laureatem I miejsca w III Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w Opolu, III miejsca w X i XI Krakowskim Konkursie Młodych Organistów. Otrzymał także wyróżnienie w Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. oraz Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu. Jest finalistą i zdobywcą nagrody Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej w VII Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in Memoriam (2020).

Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych min. przez Michała Novenkę, Ludgera Lohmanna, David’ a Titterington’ a, Karola Mossakowskiego, Balázsa Szabó. Od początków swej muzycznej edukacji  koncertował w ramach rozmaitych festiwali muzyki sakralnej na terenie śląska i wielkopolski. W tym roku (2022) ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Elżbiety Wiechowicz-Karolak oraz dr Jarosława Tarnawskiego.

Program koncertu organowego w św. Elżbiecie 29 lipca 2022

Dietrich Buxtehude (ok. 1637–1707)Ciacona e-moll BuxWV 160

Johann Sebastian Bach (1685–1750)Toccata i Fuga F-dur BWV 540Preludium chorałowe „Allein Gott in der Höh sei Ehr” BWV 662

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847)VI Sonata organowa d-moll „Vater unser im Himmelreich” op. 65 nr 6

Wstęp wolny na wszystkie letnie koncerty w św. Elżbiecie

Koncerty zaplanowane od 1 lipca do 26 sierpnia w każdy piątek o godzinie 19.00 są bezpłatne. Nie trzeba odbierać wejściówek, można po prostu przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy w św. Elżbiecie odbudowane po latach 

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama