Koronawirus: aktualna sytuacja [31 marca]

Stan epidemii w Polsce. Aktualizujemy na bieżąco informacje o sytuacji w mieście i na Dolnym Śląsku w związku z koronawirusem.

 • Przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym strażacy zbudowali tymczasową polową izbę przyjęć, fot. wroclaw.pl

  Przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym strażacy zbudowali tymczasową polową izbę przyjęć, fot. wroclaw.pl


Aktualizacja 31 marca

godz. 14.35

Ministerstwo Zdrowia: mamy 83 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W szpitalu w Tychach zmarła zakażona koronawirusem 70-letnia kobieta. Łącznie zakażonych jest w Polsce 2215 osób. 32 osoby zmarły. 

godz. 12.40

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Łukasza Szumowskiego. Rząd wprowadza nowe ograniczenia od 1 kwietnia.

Nakazano:

 • Zachopwanie dystansu 2 metrów od drugiej osoby
 • Osoby do 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą
 • Limit osób w sklepie do trzech na kasę
 • Sklepy budowalne zamknięte w weekend
 • Sklepy, drogerie, apteki 10-12 otwarte tylko dla seniorów 65+
 • Dodatkowe zabezpieczenia w miejscach pracy
 • Zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych
 • Rozszerzona forma kwarantanny

Zakazano:

 • Wejścia do parków, bulwarów, miejsc rekreacji, na plażę
 • używania rowerów miejskich

Szczegółowe informacje w materiale: Koronawirus w Polsce: nowe ograniczenia od kwietnia

godz. 10.00

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych w tym 3 osoby z województwa dolnośląskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2132/31 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 8.30

Wczoraj, 30 marca, wieczorem potwierdzono 3 nowe zakażenia koronawirusem w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Zakażenie dotyczy personelu szpitala – dwóch pracowników szpitalnej kuchni oraz salowej.

W Centrum Chorób Pluc wstrzymane są przyjęcia nowych pacjentów, zamknięto szpitalną kuchnię. Pacjentom, których liczba wynosi obecnie ok. 90 osób, będzie zapewnione wyżywienie w ramach cateringu.

Łączna liczba zakażeń w szpitalu to obecnie 49 osób – 38 z personelu medycznego: lekarze, pielęgniarki, salowe oraz 11 pacjentów. Nadal nie funkcjonują oddziały: pulmonologiczny, torakochirurgiczny, OIOM oraz przyszpitalne laboratorium.

Liczba potwierdzonych zakażen odnosi się do ponad 500 przebadanych próbek, nie ma jeszcze wyników badań kilkudziesięciu osób.

Aktualizacja 30 marca

godz. 20.30

71 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, 15 na Dolnym Ślasku. Łącznie w Polsce jest już 2055 przypadków, 31 osób zmarło.

godz. 16:15

Nie żyje 65-letni pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, który przebywał na oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Wojewodzkiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Na oddziale chirurgicznym przebywa obecnie 13 pacjentów. Kwarantanną objęto ok. 30 osob z personelu szpitala. Oddział został zamknięty.

– Obecniem oczekujemy na wyniki badania pacjenta, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem. Szpital poza wstrzymaniem oddzialu chirurgii działa normalnie. Zespoły Ratunkowe Pogotowia będą kierować się z pacjentami chirurgicznymi do innych szpitali – informuje Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

godz. 15.15

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o dystrybucji kolejnych środkach ochrony osobistej. Trafią one nie tylko do szpitali zakaźnych, ale również do innych szpitali i placówek medycznych oraz do policji, ratownictwa medycznego i straży granicznej. Dystrybucja obejmie 5,2 miliona maseczek, 32 tysiące kombinezonów, 6 milionów rękawiczek, 41,5 tysiąca gogli ochronnych i 60 tysięcy 5-litrowych pojemników płynu dezynfekującego. – To nie koniec dostaw, a początek – zapowiada minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

– Apeluję jeszcze raz do wszystkich, nie bagatelizujmy sytuacji, nie traćmy czujności – pozostańmy w domach – podkreśla.

godz. 14.55

79 nowych przypadków koronawirusa w Polsce.

godz.14.00

Zamknięto oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Wojewodzkiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wroclawiu. U jednego z pacjentów istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem. To mężczyzna w wieku ok. 65 lat w stanie ciezkim, z nasilonymi objawami właściwymi dla COVID19.

Na oddziale chirurgicznym przebywa obecnie 13 pacjentów. Kwarantanną objęto ok. 30 osob z personelu szpitala.

– Obecniem oczekujemy na wyniki badania pacjenta, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem. Szpital poza wstrzymaniem oddzialu chirurgii działa normalnie. Zespoły Ratunkowe Pogotowia będą kierować się z pacjentami chirurgicznymi do innych szpitali – informuje Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

 godz. 11.50

#graMYdlaKOSZAROWEJ - ruszyła zrzutka na szpital przy ul. Koszarowej

Epidemia koronawirusa nie słabnie, a wszelkie wskaźniki mówią, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. Jednym z najważniejszych bastionów w walce z pandemią jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Powstała więc inicjatywa, która ma temu szpitalowi pomóc.

godz. 11.40

W ciagu ostatniej doby, w Polsce wykonano 3,8 tys. testów na koronawirusa.

 

godz. 10.00

WROśnij we WROcław w zmienionej formule – dzisiaj startują zapisy.

Organizatorzy WROśnij we WROcław, akcji wspólnego sadzenia drzew dla nowonarodzonych dzieci, nie zamierzają się poddać i przystosowują formułę do trudnych czasów.  W południe (30 marca) startują zapisy dla rodziców, którzy chcieliby, by ich dzieci zostały patronami drzewek. W związku z sytuacją epidemiologiczną, rośliny zostaną jednak posadzone przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.

godz. 9.00

Na Dolnym Śląsku potwierdzono 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba jest hospitalizowana. Pozostałe osoby poddane zostały izolacji domowej. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia oraz z powiatu wołowskiego.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym regionie: 243 (w tym cztery osoby zmarłe). 

 

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach,32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w kraju: 1905/26 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 8.20

W nocy w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu zmarł starszy mężczyzna zakażony koronawirusem. Wcześniej leżał w Szpitalu Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej. Cierpiał na wielonarzadowy nowotwór.

Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu przebywają 83 osoby. 42 z nich jest zakażonych COVID-19, w tym 4 osoby, w ciężkim stanie leżą, na oddziale intensywnej opieki medycznej.

 

Aktualizacja 29 marca

godz. 20.55

Sytuacja na Dolnym Śląsku

godzi. 19.50

Ministerstwo zdrowia informuje o kolejnych 91 przypadkach zakażenia koronawirusem. 

 

godz. 19.15

Prezydent Wrocławia podsumowuje 29 marca. Raport dnia.

godz. 18.15

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną  z zagrożeniem koronawirusem:

Na terenie wojewodztwa dolnoslaskiego jest 214 potwierdzonych przypadkow zachorowania na COVID-19, w tym cztery osoby zmarle.

Aktualne dane dla wojewodztwa dolnoslaskiego:

 • liczba osob objetych kwarantanna lub izolacja - 4722,
 • liczba osob objetych nadzorem epidemiologicznym 2828 , 
 • liczba osob hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19 274 

godz. 14.30

Ministerstwo zdrowia informuje o kolejnych 54 przypadkach zakażenia koronawirusem. W szpitalu w Raciborzu zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 82-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. 

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 1771/20 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

godz. 13.00

 

godz. 9.15

Ministerstwo zdrowia informuje o kolejnych 79 przypadkach zakażenia koronawirusem. W szpitalu w Bytomiu zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 75-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

 

godz. 9.00

Obecnie w Szpitalu na Grabiszynskiej jest łącznie 41 osob zakazonych: 30 z personelu medycznego: lekarze, pielegniarki, salowe oraz 11 pacjentow.

Łączna liczba 41 zakazen odnosi sie do ok. 300 przebadanych probek. Szpital kompleksowo przebadał duza grupę personelu medycznego oraz pacjentów. Kilkadziesiąt osob z personelu jest wyłączona z pracy i przebywa na kwarantannie.

Szpital działa obejmuje opieka ok. 90 pacjentow. Ograniczenia funkcjonowania Szpitala dotyczą oddzialu pulmonologii (ewakuowanego do izolatorium w Obornikach Sl.) oraz OIOMu.

Konieczne jest wstrzymanie oddzialu Torakochirurgii, ze wzgledu na zakażenia potwierdzone zarówno u pacjentów oddzialu oraz u torakochirurgow.

godz. 8.00

Do odwołania obowiązuje dyspensa dla wiernych z Wrocławia i Dolnego Śląska od udziału w niedzielnych mszach, której udzielił wiernym Arcybiskup Metropolita Wrocławski, Józef Kupny.

 

Aktualizacja 28 marca

godz. 20.55

15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Dwie osoby są hospitalizowane: w szpitalu we Wrocławiu (1os) i w szpitalu w Wałbrzychu (1os). Pozostałe osoby poddane zostały izolacji domowej

Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz z powiatów: kłodzkiego, wrocławskiego, oleśnickiego oraz milickiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 214 – w tym cztery osoby zmarłe. 

godz. 20.30

Prezydent Wrocławia podsumowuje 28 marca. Raport dnia.

godz. 20.15

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną  z zagrożeniem koronawirusem 

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 199 potwierdzonych przypadków zachorowania na COVID-19, w tym cztery osoby zmarłe.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 1481/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 4922,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 3154,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19 – 179.

godz. 20.10

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w szpitalu w Warszawie  zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

 

godz. 20.00

Ministerstwo zdrowia informuje o kolejnych 157 przypadkach zakażenia koronawirusem

 

godz. 18.25

Na terenie wojewodztwa dolnoslaskiego jest 199 potwierdzonych przypadkow zachorowania na wirusa SARS CoV-2, w tym cztery osoby zmarle. 

Aktualne dane dla wojewodztwa dolnoslaskiego:

 • liczba osob objetych kwarantanna lub izolacja - 4922,
 • liczba osob objetych nadzorem epidemiologicznym 3154,
 • liczba osob hospitalizowanych ze wzgledu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19 179

godz 16.50

Tomasz Grodzki Marszałek Senatu RP poinformował, że Senat zajmie się priorytetowo zmianami, które przedstawił dziś rano Sejm

 

godz. 14.30

Wojewoda Dolnośląski poinformował, że na Dolnym Śląsku jest 6 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy osoby są hospitalizowane: w szpitalu we Wrocławiu (1os), w szpitalu w Bolesławcu (1os) i w szpitalu w Wałbrzychu (1os). Pozostałe osoby poddane zostały izolacji domowej.

Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz z powiatów: jeleniogórskiego i zgorzeleckiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 199 – w tym cztery osoby zmarłe.

godz. 14.25

Ministerstwo zdrowia informuje o kolejnych 45 przypadkach zakażenia koronawirusem

 

godz. 14.20

W szpitalu w Lublinie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 70- letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące- informuje Ministerstwo Zdrowia

godz. 14.10

 

godz. 12.00

Ministerstwo zdrowia informuje, że w ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów na koronawirusa.

 

godz. 9.15

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 47 przypadkach koronawirusa.

 

godz. 8.15

Sytuacja na Dolnym Śląsku

 

godz. 7.30

W sobotę nad ranem posłowie przyjęli tarczę antykryzysową. Wśród poprawek znalazła się również ustawa umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom po 60. roku życia oraz pozostającym w kwarantannie. Ustawa trafi do senatu, a ten zajmie się nią we wtorek 31 marca.

 

Aktualizacja 27 marca

godz.20.40

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 49 przypadkach koronawirusa.

 

W sumie w całej Polsce liczba zakażonych koronawirusem to 1389.

godz. 15.43

Do szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu dotarła dziś aparatura do wykonywania testów na obecność koronawirusa. Będzie w stanie wykonać do 70 testów dziennie. Informację przekazała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej, Urszula Małecka, w rozmowie z portalem Onet.pl.

godz. 15.20

Główny Inspektorat Sanitarny: nie ma doniesień naukowych wskazujących na zarażenie koronawirusem drogą pokarmową. 

 

godz. 14.57

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że spośród 9 mieszkańców Dolnego Śląska u których zdiagnozowano dziś koronawirusa, 7 osób zostało hospitalizowanych, a pozostałe poddane są izolacji domowej. Liczba osób zarażonych koronawirusem w woj. dolnośląskim wynosi 174. 

godz. 14.06

Ministerstwo Zdrowia: mamy 45 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. W tej liczbie jest także 9 osób z województwa dolnośląskiego. Łączna liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce: 1289/16 (wszystkie pozytywne przypadki / w tym osoby zmarłe).

 

godz. 13.19

Terminy matur bez zmian. - Egzamin ósmoklasisty oraz egzaminy maturalne mają się odbyć w wyznaczonych terminach. Przeprowadzenie zdalnie egzaminów dla 350 tys. osób jest na tym etapie niewykonalne. Taką informację przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w rozmowie z Gazetą Wyborczą. 

godz. 12.48

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, od 1 kwietnia samorządy mogą wnioskować o pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Pula pieniędzy wynosi 180 mln złotych.

godz. 11.15

W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce 4,5 tysiąca testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia. 

 

godz. 11.00

Lekarze będą mogli wydawać orzeczenia o niepełnosprawności, bez konieczności osobistego badania, wyłącznie na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji. Rozporządzenie w tej sprawie wydała minister Marlena Maląg.

godz. 10.36

Karetka pogotowia zakupiona ze środków gminy Wrocław dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przechodzi już homologację.

 

godz. 8.37

Ministerstwo Zdrowia informuje o 23 nowych przypadkach zakażenia #koronawirus w Polsce. 

 

W sumie liczba zarażonych koronawirusem: 1244/16 (wszystkie pozytywne przypadki, w tym osoby zmarłe)

Aktualizacja 26 marca

godz. 21.40

Są nowe przypadki zakażenia i potwierdzono śmierć dwóch osób w szpitalu w Warszawie. Oboje mieli choroby współistniejące.

 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1221/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 21.30

 

godz. 21.00

 

godz. 18.20

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 165 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym cztery osoby zmarłe.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 4761,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 3030,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 197.

godz. 18.10

W izolatorium w Obornikach Śląskich zmarł pacjent przewieziony ze szpitala przy ul. Grabiszyńskiej. Był zarażony koronawirusem, ale zgon nastąpił na skutek zaawansowanej choroby nowotworowej. 

godz. 18.00

8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu we Wrocławiu. Pozostałe poddane zostały kwarantannie domowej. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 165 – w tym cztery osoby zmarłe.

 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1163/14 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 16.30

Uważajmy na internetowych oszustów. Fałszywe zbiórki pieniędzy w internecie, instrukcje, dzięki którym po zalogowaniu w odpowiednim miejscu mamy rzekomo otrzymać tysiąc złotych - oszuści są aktywni nie zważając na okoliczności.

 

Czytaj więcej: Strony oszukujące „na koronawirusa” będą blokowane

godz. 16.00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych: Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę pieniędzy na kolejne dni. W związku z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli aż do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem zasiłku dla rodziców, którzy opiekują się dzieckiem o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną, czyli od 26 marca 2020 r.

godz. 15.30

 • Ddolnośląska Izba Rzemieślnicza na własny koszt szyje 3000 maseczek dla Przylądka Nadziei. 
 • Dolnośląska spółka AB, największy dystrybutor IT oraz elektroniki użytkowej w regionie CEE, wspiera walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. W odpowiedzi na zgłaszane przez lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu pilne potrzeby Grupa AB przekazała tej placówce sprzęt elektroniczny – laptopy Lenovo i smartfony Motorola.

godz.15.00

 

Cztytaj także: Firmy i urzędy ograniczają obsługę klientów. Jak załatwić sprawę?

godz. 14.30

Na dolnym Śląsku jest 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 3 osoby hospitalizowane są w szpitalu we Wrocławiu, pozostałe poddane są izolacji domowej. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 157, w tym 4 osoby zmarłe.

 

 

godz. 12.00 

Biuro Prasowe Urzędu Wojewódzkiego prostuje informację ze środy 71-letnim mężczyźnie, który zmarł w szpitalu w Bolesławcu.

„W związku z otrzymaną informacją ze szpitala przy ul. Koszarowej o zmarłym wczoraj rano 71-letnim pacjencie jesteśmy zobowiązani do sprostowania informacji o liczbie osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem na terenie Dolnego Śląska. Przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa nie mająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być osobą niezakażoną koronawirusem".

godz. 11.30

Zaplanowany na czerwiec 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton nie odbędzie się. Bieg został odwołany, ale wszyscy uczestnicy zachowują numery startowe do kolejnej edycji imprezy, w 2021 roku.

Wicej czytaj tutaj.

godz. 9.30

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadka zakażenia koronawirusem. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1085/15 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

W szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące.

Natomiast w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19.

godz. 9.10

 

godz. 9.00

Specjalny telefon wsparcia we Wrocławiu dla anglojęzycznych mieszkańców przygotował Urząd Miasta we współpracy z Wrocławskim Centrum Zdrowia. Na numer telefonu 538 579 557 można dzwonić od poniedziałku do piątku.

więcej czytaj tutaj.

Aktualizacja 25 marca

godz. 20.30 

 

W sumie w Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem: 1051/14 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 18.30 

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 150 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym pięć osób zmarłych. 

Dane dla Dolnego Śląska

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 4114,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 2949,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 248.

godz. 17.55 

W Skarżysku-Kamiennej zmarł 80-letni mężczyzna zakażony koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

godz. 15:05 

 

godz. 13.30

Na Dolnym Śląsku potwierdzono 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu we Wrocławiu. Pozostałe poddane zostały izolacji domowej.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sumie 31 nowych zachorowań oraz informację, że w szpitalu w Bolesławcu z powodu koronawirusa zmarł 71-letni mężczyzna. 

 

 W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym regionie - 145 (w tym pięć osób zmarłych). 

godz.9.50

Wrocławski Ośrodek Ruchu Drogowego we Wrocławiu do 15 kwietnia zawiesza egzaminy na prawo jazdy oraz szkolenia i kursy. O nowych terminach egzaminów, zainteresowane osoby zostaną poinformowane indywidualnie przez Ośrodki Ruchu Drogowego. Wniesione wcześniej opłaty zachowują swoją ważność.

Egzaminy na prawo jazdy odwołane do 15 kwietnia

godz. 9.00

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 26 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju i dwa zgony.

 

godz. 8.30

Nowe ograniczenia w przekraczaniu granic Polski od 27 marca.

Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie. Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Wystarczyło okazanie kokumentu potwierdzającego zatrudnienie.

Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

godz.8.15

U 17 kolejnych osób ze szpitala przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu potwierdzono zakażenie koronawirusem. Łącznie to już 22 osoby, w tym 16 osób z personelu medycznego. – Oddział pulmonologiczny wczoraj został zamknięty, dzisiaj będzie dezynfekowany. Pacjenci z tego oddziału zostali przeniesieni do izolatorium w Obornikach Śląskich – informuje rzecznik marszałka dolnośląskiego, Michał Nowakowski.

godz. 8.00

W szpitalu przy ul. Koszarowej zmarło dwóch pacjentów. - Jeden od ubiegłego tygodnia leżał u nas na oddziale z potwierdzonym koronawirusem. Wczoraj trafił na OIOM - mówi Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej. – Druga osoba trafiła do placówki wczoraj. To starszy mężczyzna, z grupy ryzyka, u którego stwierdzono choroby współistniejące. Czekamy jeszcze na wyniki  testów tej osoby – dodaje.

W sumie liczba osób zakażonych na Dolnym Śląsku to 134 – w tym cztery osoby zmarłe. 

Aktualizacja 24 marca

godz. 21.20

 • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wszystkie przypadki dotyczą woj. dolnośląskiego. 
 • Na terenie województwa dolnośląskiego jest 134 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

godz. 19.50

Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia

 

godz. 18.20

Dane dla województwa dolnośląskiego:

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 117 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 3788,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym –2705,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania  COVID-19 –226.

godz. 18.10

Trwa ewakuacja oddziału pulmonologicznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Poza pacjentem, u którego wykryto koronowirusa okazało się, że zakażone wirusem są również cztery osoby z personelu medycznego. Pacjenci przewożeni są do izolatorium w Obornikach Śląskich. Pozostałe oddziały placówki pracują bez zmian.

godz. 18.00

Ważne informacje dla pasażerów MPK od 25 marca. W związku z nowymi ograniczeniami wprowadzonymi przez Radę Ministrów, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców Wrocławia, od dnia 25 marca (środa) od godziny 3.40 Wrocław wprowadza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej: 25 marca: zmiany w komunikacji, część linii wraca do roboczych rozkładów

godz. 17.50

 

godz. 17.16

 • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 45 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest wśród nich 8 osób z woj. dolnośląskiego. Jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu w Wałbrzychu. Pozostałe są objęte izolacją domową.

 

godz. 16.05

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawi się informacja o kwarantannie. Dzięki tej zmianie lekarze będą wiedzieć czy pacjent, który zgłosił się na wizytę, nie podlega aktualnie kwarantannie. To zwiększy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych pacjentów.
Zmianę w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zapowiedział Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

godz. 15.50 

WOŚP zakupił 157 kardiomonitorów do walki z koronawirusem. Urządzenia umożliwiają monitorowanie najważniejszych parametrów życiowych pacjenta, m.in. EKG, temperatury, saturacji czy ciśnienia krwi, więc w obecnej sytuacji są niezbędne do walki o życie i zdrowie pacjentów.

godz. 14.30

 • 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku, trzy osoby są hospitalizowane w szpitalu we Wrocławiu. Pozostałe zostały poddane kwarantannie domowej. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. dolnośląskim- 109 w tym dwie osoby zmarle.
 • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

 

godz. 13.50

Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Rząd wprowadza nowe restrykcje od 24 marca

 

 -Moi Kochani! Wrocław na nas zaczeka, wiosna na nas zaczeka. Pomóżmy lekarzom zostańmy w domach-apeluje Jacek Sytryk prezydent Wrocławia

godz. 11.10

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego.

 - Jednocześnie z przykrością informujemy, że zmarła dziewiąta osoba zakażona koronawirusem. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące - czytamy w komunikacie Ministerstwa. 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 774/9 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz.10.40

Potwierdzono koronawirusa u pacjenta szpitala przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. 50 osób z personelu medycznego zostało poddanych kwarantannie. Jednak, jak zapewnił Michał Nowakowski, rzecznik prasowy dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, oddział pulmonologiczny placówki nie został zamknięty, funkcjonuje bez zmian. 

godz.8.45

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Nie ma wśród chorych osób z Dolnego Śląska.

 

 

Aktualizacja 23 marca

godz.21.00

Dane dla województwa dolnośląskiego:

 • 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku.
 • Wszystkie nowo zdiagnozowane osoby poddane zostały kwarantannie domowej.
 • W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 101 – w tym dwie osoby zmarłe.

godz.19.00

Dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 3502,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym –2776 ,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania  COVID-19 –87 .

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 97 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 692/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 17.50

Główny Inspektorat Sanitarny: osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej - są traktowane jako podejrzane o Covid-19 - bez konieczności spełnia kryteriów epidemiologicznych!

 

godz. 17.40

 • 2 nowe przypadki zakażenia na Dolnym Śląsku

 

godz. 15.30

Kolejnych 16 osób z Dolnego Śląska zarażonych koronawirusem.

Na 16 dolnoślązaków zarażonych koronawirusem:

 • 9 to kobiety (w powiatach: wrocławskim, głogowskim, lubańskim, oleśnickim i w Oławie)
 • 7 to mężczyźni (we Wrocławiu, powiatach: wrocławskim, głogowskim, górowskim i Strzelinie)

godz. 12.25

– Trzeba zachować dystans, spokój i szacunek do wiedzy ludzkiej. Żadnych emocji i żadnych szaleństw. Organizowanie zebrań i spotkań – odpuśćmy sobie! – mówił prof. dr hab. med. Krzysztof Simon na konferencji prasowej.

godz. 8.40

15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Aktualizacja 22 marca

godz. 21.30

Jest 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

 

godz. 18.30

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną  z zagrożeniem koronawirusem

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 79 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 627/7 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 3017,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 3039,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 100.

godz. 18.30

 

4 osoby hospitalizowane są we Wrocławiu, pozostałe w kwarantannie domowej. Łącznie na Dolnym Śląsku 79 osób zakażonych.

godz. 17.00

Jak co dzień o godz. 18.30 prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zaprasza na podsumowanie dnia.

Oglądaj tutaj

godz. 13.00

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 16 przypadkach zakażenia koronawirusem  potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Z tej liczby na Dolnym Śląsku zakażone są trzy osoby, które poddane są kwarantannie domowej. Liczba zakażonych w naszym województwie to 69 osób. 

 

godz. 11.20

Ministerstwo Zdrowia: Zgodnie z diagnozą lekarzy powodem śmierci zmarłej dziś 37-letniej pacjentki z Poznania było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia. Pacjentka była w stanie ciężkim i miała inne współistniejące schorzenia. Tym samym liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem wzrosła do 6.

godz. 10.15

Do 29 marca obowiązuje dyspensa dla wiernych z Wrocławia i Dolnego Śląska od udziału w niedzielnych mszach, której udzielił wiernym Arcybiskup Metropolita Wrocławski, Józef Kupny.

Gdzie obejrzeć msze on-line.

godz. 9.10

Ministerstwo Zdrowa informuje o kolejnych przypadków zakażenia kornawirusem. W szpitalu w Poznaniu zmarła 37-letnia kobieta, która trafiła do szpitala w stanie ciężkim ze współistniejącymi chorobami. Czekamy na diagnozę lekarzy co do przyczyn śmierci.

godz. 8.40

Aktualizacja 21 marca

godz. 21.10

Oświadcznie wojewody dolnośląskiego:

W związku ze śmiercią 45 letniego mieszkańca Głogowa w dn. 21.03.2020 informuję, że obecnie nieznana jest przyczyna zgonu i trwa badanie okoliczności śmierci mężczyzny.

Apeluję o powstrzymanie emocji i wypowiedzi, bo dopiero opinia lekarzy i wynik postępowania wskażą przyczynę śmierci.

Jednocześnie w odniesieniu do słów Starosty Głogowskiego Pana Jarosława Dudkowiaka informujemy, że obecnie mamy wystarczającą ilość testów i są one wykonywane systematycznie.

Przekazujemy wyrazy współczucia dla rodziny.

Z poważaniem, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski

godz. 20.00

- Od wczoraj mamy zupełnie nową sytuację, wprowadzono stan epidemii. Właściwy minister ma bardzo szerokie uprawnienia. Można wprowadzić ograniczenia w poruszaniu się po kraju, póki co to się nie dzieje. Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób - podsumowuje dzień prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Więcej tutaj.

godz. 19.10

Przypominamy, że targowiska na Młynie oraz Dworcu Świebodzkim w niedzielę będą zamknięte. Dodatkowo tereny przy targowiskach będzie kontrolowała Straż Miejska. Więcej tutaj.

godz. 18.00

5 nowych przypadków zakażenia koronawrusem na Dolnym Śląsku. Wszystkie zdiagnozowane osoby poddano kwarantannie domowej. W sumie liczba zakażonych w naszym województwie to 66 osób, w tym dwie osoby zmarłe. 

godz. 16.00

godz. 15.00

Do 29 marca obowiązuje dyspensa dla wiernych z Wrocławia i Dolnego Śląska od udziału w niedzielnych mszach, której udzielił wiernym Arcybiskup Metropolita Wrocławski, Józef Kupny. 

Do kościołów może wejść maksymalnie 50 osób. Msze można ogladac on-line

godz. 13.25

Trzy nowe przypadki zakażenia koronawrusem na Dolnym Śląsku. Zdiagnozowane osoby poddano kwarantannie domowej. W sumie liczba zakażonych w naszym województwie to 61 osób, w tym dwie osoby zmarłe. 

godz. 13.00

Place zabaw we Wrocławiu nie zostaną zamknięte, ale Zarząd Zieleni Miejskiej: apeluje: nie korzystajcie z nich. Więcej tutaj.

godz. 11.20

Przypominamy: 

 

godz. 10.30

Wrocławski startup udostępnia wirtualne prezentowanie nieruchomości. Zarówno agent nieruchomości jak i klienci mogą uczestniczyć w prezentacji nieruchomości, bez potrzeby spotykania się osobiście. Czyaj tutaj.

#WROinspiruje.

godz. 9.30

14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

 

godz. 9.00

Pierwszy dzień wiosny z jesienną pogodą. Przypominamy, że wyspy:Słodowa i bielarska za zmknięte. Tego dnia służby mundurowe będą szczególnie kontrolować miasto.

W niedzielę 22 marca barierki znikną z wejść.

Aktualizacja 20 marca

godz. 18.45

Premier: Wprowadamy stan epidemii. Lekcje zawieszone do Świąt Wielkanocnych.

godz. 18.20

 

godz. 18.15

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 58 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 411/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 2801,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym –2640 ,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 84.

godz. 17.00

Grupa BSH tymczasowo zawiesza produkcję we wszystkich fabrykach BSH w Europie, Turcji i Ameryce Północnej. Przewidywany czas wstrzymania produkcji wynosi trzy tygodnie.

godz. 16.30 

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Dwie osoby zostały poddane kwarantannie domowej. W sumie liczba zakażonych w naszym województwie to 58 osób.

 

godz. 16.10

W sobotę, 21 marca, uruchomiony zostanie specjalny przejazd z Wrocławia do Przemyśla, gdzie będzie można przesiąść się na pociąg na Ukrainę. Przejazd jest bezpłatny, trzeba jednak zarezerwowac miejsc. Szczegóły 

godz. 16.00

Wyspa Słodowa i Bielarska zostaną zamknięte 21 marca

godz. 15.15

Do końca maja 2020 roku można rozliczać swoje zobowiżania podatkowe, choć na złożenie deklaracji PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 zawsze był czas do 30 kwietnia. Jednak minister finansów Tadeusz Kościński poinformował na konferencji prasowej, że o miesiąc lub dwa zostaną przesunięte terminy składania deklaracji podatkowych. – Ich późniejsze składanie nie będzie się łączyło z żadnymi kosztami – podkreślał Kościński.

Należy pamiętać, że jeśli w ogóle nie złożymy deklaracji, urząd skarbowy będzie nas roliczał sam, choć wówczas nie dostaniemy szansy odliczenia żadnej ulgi podatkowej. Rozliczyć można się przez internet, na portalu Twój e-PIT. Wtedy nie musimy wychodzić z domu, albo czekać na otwarcie urzędów skarbowych (na razie zamkniętych do 27 marca).

godz. 15.00

Wrocławskie schronisko prosi o zakup karmy dla zwierząt 

Jedzenie dla psów i kotów – to najpotrzebniejsze rzeczy, jakich teraz potrzebuje wrocławskie schronisko. W placówce nie ma odwiedzin, wstrzymane są też adopcje, dlatego tej karmy potrzeba jeszcze więcej.

https://www.wroclaw.pl/portal/wroclawskie-schronisko-prosi-o-zakup-karmy-dla-zwierzat

godz. 14.00

Prezydent Wrocławia apeluje, by weekend spędzić w domu. – Zrobiliśmy dużo, byliśmy zdyscyplinowani, nie rozprężajmy się na pierwszy dzień wiosny. Nie marnujmy tego, co wspólnie wypracowaliśmy, bo peak przed nami. To teraz powinniśmy zostać w domach. Nie wysyłamy dzieci na place zabaw, nie organizujmy się w duże grupy. Zostańmy w domu, to nie są żarty! Jeszcze będzie okazja poczuć wiosnę, spotkać się – podkreśla Jacek Sutryk. 

Czytaj tutaj.

godz. 11.50

Są 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu we Wrocławiu. Dwie pozostałe poddane zostały kwarantannie domowej.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 56 – w tym dwie osoby zmarłe.

godz. 11.00

Na terenie województwa dolnośląskiego są 53 potwierdzone przypadki zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 367/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 • Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 2192,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 2289,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 79.

godz. 8.43

Jest 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, ale nie na Dolnym Śląsku.

 

Aktualizacja 19 marca

godz. 21.20

 

godz. 19.15

– Mamy 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego – informuje Ministerstwo Zdrowia.

 

godz. 18.20

aktualne dane dla woj. dolnoślaksiego:

 • 2192 osób objętych kwarantanną lub izolacją
 • 2289 osób objętych nadzorem epidemiologicznym
 • 79 osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie CoV-2

godz. 17.40

Chatbot działa w serwisie poświęconym koronawirusowi na Wroclaw.pl oraz na Facebook Messengerze Urzędu Miejskiego. To pierwszy w Polsce wirtualny, samorządowy doradca, który tak szeroko porusza temat koronawirusa.

Czytaj więcej: Chatbot – dowiedz się więcej o działaniach miasta związanych z koronawirusem

godz. 17.10

Masz firmę lub startup i ciekawe pomysły, które możesz za darmo udostępnić? Zrób to w ramach akcji #WROinspiruje. 

Czytaj więcej: #WROinspiruje – wrocławskie firmy dzielą się wiedzą

godz. 15.00

Aktualne dane woj. dolnośląskiego:

 • 53 potwierdzonych chorych na SARS – CoV-2, w tym 2 osoby zmarłe.
 • 79 osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie
 • 1873 osób objętych kwarantanną lub izolacją
 • 2135 osób objętych nadzorem epidemiologicznym.

godz. 14.20

ZUS uruchomił trzy nowe, tematyczne linie telefoniczne pod nowymi numerami telefonów, które są czynne w dni robocze (pn.- pt.) w godzinach 7.00 – 15.00.

 • ZASIŁKI, OPIEKA nr telefonu 22 290 87 01 - Pod tym numerem telefonu można otrzymać informacje dotyczące świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji oraz w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły
 • PRZEDSIĘBIORCY nr telefonu 22 290 87 02 - Pod tym numerem telefonu można otrzymać informacje dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców
 • BADANIA, REHABILITACJA nr telefonu 22 290 87 03 - Pod tym numerem telefonu można otrzymać informacje dotyczące odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.

Więcej informacji: Firmy i urzędy ograniczają obsługę klientów. Jak załatwić sprawę?

godz. 13.15

Pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed 14 marca 2020 roku, może kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu uzdrowiskowego.

godz. 12.40

Łącznie 40 milionów złotych zostanie przeznaczonych na Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia na walkę z koronawirusem. To inicjatywa marszałka województwa Cezarego Przybylskiego i wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego, dzięki której dolnośląskie szpitale oraz pogotowia ratunkowe będą mogły kupić specjalistyczny sprzęt do walki z epidemią koronawirusa. Poznaj szczegóły

godz. 12.15

W województwie dolnośląskim wykryto 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dwie osoby są hospitalizowane w szpitalu we Wrocławiu. Pozostałe zostały objęte kwarantanną domową. Wszystkie osoby są w stanie dobrym. Obecnie liczba osób zakażonych na Dolnym Śląsku wynosi: 53 – w tym dwie zmarły. W całej Polsce mamy 325 zakażonych, w tym 5 zmarłych.

godz. 11.00

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rządowego Zespołu Kryzysowego, przedstawił sytuację ruchu granicznego. Uzgodniono tryb postępowania wobec obcokrajowców. Zostaną podstawione pociągi, które będa przewozić obywateli Ukrainy – z zachodniej granicy na Ukrainę, tak by nie poruszali się po kraju.

W najbliższym czasie zostanie wprowadzona aplikacja, dla osób objętych kwarantanną. Ma pomagać w realizacji kwarantanny.

 

80 proc. uczniów i nauczycieli korzysta ze zdalnych lekcji.

godz. 8.45 

Potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 osób. Nie ma wśród nich Dolnoślaząków.

 

 

Aktualizacja 18 marca

godz. 20.00

Na Dolnym Śląsku są dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jedna osoba hospitalizowana jest w szpitalu w Bolesławcu, druga jest w kwarantannie domowej. 

godz. 18.40 

Aktualne dane województwa dolnośląskiego

 • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją - 1873,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 2135,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 73.

godz. 15.50

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę 18 marca podstawowe założenia Tarczy Antykryzysowej. Wsparcie rządu dotyczy m.in. przedsiębiorców i pracowników małych i średnich firm, systemu bankowego oraz systemu zdrowia.

Rząd planuje m.in.

 • dopłaty w wysokości 40 proc. średniej krajowej (to ok. 4,9 tys. zł brutto) do każdego miejsca pracy zagrożonego likwidacją z powodu epidemii koronawirusa;
 • wypłatę 80 proc. minimalnego wynagrodzenia właścicielom małych firm, będących na tzw. samozatrudnieniu;
 • przedłużenie wypłat zasiłku opiekuńczego dla osób, które w przypadku przedłużenia standu zagrożenia epidemicznego będą musiały zostać w domu z dziećmi;
 • szybkie i tanie mikropożyczki dla przedsiębiorców;
 • wynegocjonowanie z bankami tzw. wakacji kredytowych;
 • przejęcie rat leasingów, do których zobowiązane są m.in. firmy transportowe;
 • przesunięcie terminów opłat za prąd i gaz dostarczane przez państwowe koncerny;
 • odroczenie płatności ZUS (na razie do czerwca);
 • uruchomienie 7,5 mld zł na wsparcie systemu zdrowia, przede wszystkim na powstrzymanie epidemii koronawirusa
 • uruchomienie inwestycji publicznych wartości ok. 30 mld zł, m.in. budowy dróg, inwestycji związanych z edukacją, polityką klimatyczną;
 

godz. 15.45

Od dzisiaj do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu, można wejść wyłącznie przez specjalną śluzę epidemiologiczną - z trzema wejściami. Jeno dla personelu, pozostałe dwa dla odwiedzających. Śluza ustawiona jest przy głównym wejściu do placówki.
– Wszystkim osobom przechodzącym przez śluzę badana jest temperatura ciała, przeprowadzamy też z nimi krótki wywiad medyczny – mówi Agnieszka Czajkowska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Centrum Onkologii. – W jednym z kontenerów od godzinach 7:00 do 15:30 wydawane są wyniki – dodaje.

godz. 14.40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Nie ma wsród nich osób z Dolnego Śląska.

 

godz.10.00

Na terenie Dolnego Śląska jest 38 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją - 1294,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym -1871,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 79.
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 246/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 9.00

Trwa przenoszenie pacjentów z pawilonu pediatrycznego wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej. Dzieci trafią do innych placówek.  – Pawilon zostanie przeznaczony dla dorosłych z potwierdzonym koronawirusem. Relokacja potrwa do czwartku (19.03) – mówi Urszula Małecka, rzecznik szpitala przy ul. Koszarowej.

godz. 8.45

W Polsce potwierdzono 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród nich nie ma osoby z Dolnego Śląska.

 

godz. 8.00

Pogorszył się stan jednego z pacjentów z koronawirusem, który przebywa w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Przeniesiony został na oddział intensywnej terapii, ma niewydolność oddechową, podłaczony jest do respiratora. 

Aktualizacja 17 marca

godz. 20.50

Na Dolnym Śląsku u kolejnych 5 osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. – Jedna osoba jest hospitalizowana we wrocławskim szpitalu. Pozostałe poddane zostały kwarantannie domowej - mówi Aleksandra Osman, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

 

W naszym regionie zakażonych koronawirusem jest 38 osób (w tym dwie zmarły). Jedna w bardzo ciężkim stanie.

godz. 18.50

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował o szczęśliwym zakończeniu hospitalizacji „pacjenta zero”.

godz. 18.10

Na terenie województwa dolnośląskiego są 33 potwierdzone przypadki zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 221/5 (w tym osoby zmarłe).

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją - 1294,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym -1871,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 79.

godz. 16.00

U chirurga z wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym 35 osób z personelu medycznego i pozamedycznego, z którymi miał kontakt, poddano kwarantannie.

– Jego stan nie jest najlepszy. Jednak uspokajam, że od kilku dni oddział chirurgii jest zamknięty. W całości nasz szpital przeznaczony jest dla osób zakażonych koronawirusem, dlatego żadnego pacjenta chirurg nie mógł zarazić – wyjaśnia Urszula Małecka, rzecznik szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

godz. 13.45

6 nowych przypadków zakażenia koronowirusem na Dolnym Śląsku. Cztery osoby są hospitalizowane we wrocławskim szpitalu, dwie zostały poddane kwarantannie domowej. W sumie w naszym regionie zarażone są 33 osoby, w tym 3 zmarły.

 

Na Dolnym Śląsku jest 8 dzieci, które przebywają w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Dwoje nastolatków ma potwierdzone zakażenie wirusem SARS - CoV-2, reszta pacjentów pediatrycznych przebywa na obserwacji. Wszyscy są pod fachową opieką specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych. Lekarze określają ich stan zdrowia jako dobry – mówi Monika Kowalska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

godz. 10.40

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 27 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe. 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 202/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). 

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego: 

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 933, 
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym -1822, 
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 63.

godz. 10.00

Przypominamy, że od dziś komunikacja miejska jeździ według zmienionych rozkaładów jazdy. Wszystkie linie tramwajowe będą kursowały wg sobotnich rozkładów jazdy do około godziny 23:00. Zmiany również w komunikacji autobusowe. Czytaj tutaj. 

godz. 9.00

Na Dolnym Śląsku zmarła druga osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Wałbrzychu. Był w stanie średnim i miał choroby współistniejące.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w woj. dolnośląskim to 27 osób. 

 

Aktualizacja 16 marca

godz. 21.20

Na Dolnym Śląsku są kolejne trzy przypadki zakażeni koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów. Potwierdzone przypadki dotyczą starszej osoby (w stanie dobrym) hospitalizowanej we Wrocławiu, młodej kobiety hospitalizowanej we Wrocławiu (stan dobry), młodej kobiety w stanie dobrym w kwarantannie domowej.

godz. 19.40

Minister środowiska – Michał Woś – zarażony koronawirusem.

godz. 18.40

Od wtorku, 17 marca, komunikacja miejska we Wrocławiu będzie kursowała według sobotnich rozkładów jazdy. Szczegóły tutaj.

Spółki miejskie zamykają Biura Obsługi Klienta, krócej pracuje też Urząd Miejski

godz. 18.30

Na terenie województwa dolnośląskiego są 24 potwierdzone przypadki zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym jedna osoba zmarła.

 • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją - 933,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym -1822,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 63.

godz. 17.30

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o blisko 175 tysiącach zachorowań na całym świecie.

– Wierzę, że jesteśmy w stanie kontrolować tego wirusa. Potrzebujemy przeprowadzać jak najwięcej testów – mówił na konferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

godz. 16.20

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 156. Po godzinie 16 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło sześć nowych przypadków, wszyscy pacjenci są w stanie stabilnym.

godz. 14.20

W każdym z województw jest przystosowany szpital dedykowany osobom z koronawirusem. W szpitalach zakaźnych będą zwiększona dostępność łóżek na wypadek, gdyby znacząco zwiększyła się liczba osób zarażonych.

– Trwają prace nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa. Mnóstwo branż ucierpi, polska, europejska i światowa gospodarza odczują walkę z epidemią koronawirusa. W ciągu najbliższych dni zaprezentujemy konkretne działania, które wypracował rząd, by pracownicy i pracodawcy otrzymali pełne wsparcie ze strony państwa – zapewnił premier Morawiecki na konferencji prasowej.

Stan zagrożenia epidemicznego jest codziennie analizowany podczas posiedzenia rządowego, o tym, czy będzie on przedłużony, zadecyduje rząd po uzyskaniu informacji od Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

– Nie ma konieczności przesunięcia wyborów prezydenckich – zaznacza premier Morawiecki.

godz. 13.30

Na terenie województwa dolnośląskiego są 24 potwierdzone przypadki zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym jedna osoba zmarła.

 • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją -637,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym -1518,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 81.

godz. 12.20

Władze uczelni przypominają, że wszystkie legitymacje studenckie i doktoranckie zachowują ważność do 31 maja 2020 r. W związku z tym apelują, aby do tego czasu nie pojawiać się w dziekanatach, by uzyskać potwierdzenie ważności dokumentu. 

godz. 10.10

Od dzisiaj główny budynek szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej będzie wyłącznie przeznaczony dla osób chorych lub z podejrzeniem koronawirusa. 

- Większość pacjentów z innymi dolegliwościami, została już przewieziona do innych placówek lub wypisana do domów. Zostały pojedyncze osoby, które dzisiaj przewieziemy - mówi Urszula Małecka, rzeczniczka szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. – Wkrótce planujemy takie działania również na oddziale pediatrycznym – dodaje. 

godz. 8.50

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 25 nowych przypadków koronawirusa w kraju. W tym 9 na Dolnym Śląsku. 

 

- 9 osób, u których teraz stwierdzono koronawirusa czuje się dobrze. W śród nich jest dziecko - mówi Aleksandra Osma, rzeczniczka wojewody dolnośląskiego – Jedna osoba leży w szpitalu w Wałbrzychu, reszta została przewieziona do szpitala przy ul. Koszarowej lub poddana kwarantannie domowej - dodaje. 

godz. 7.45

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym od poniedziałku 16 marca 2020 r. (do odwołania) obsługa klientów w COM-ach, COP oraz USC odbywać się będzie w godz. 8.00–15.15. Więcej tutaj.

Również Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje, że od 16 marca Biuro Obsługi Klientów będzie zamknięte.

Aktualizacja – 15 marca

godz. 22.18

 

Jedna osoba jest z Wrocławia, wcześniej już ta informacja dotarła do opinii publicznej od wojewody dolnośląskiego. Druga osoba jest z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin). Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 125/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 21.30

Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem na Dolnym Sląsku (drugi dzisiaj). Jest to starsza kobieta w dobrym stanie. W sumie liczna osób zakażonych w naszym województwie wynosi 15. Jedna osoba zmarła, to 73-letni mężczyzna. 

godz. 19.20

 

godz. 18.00

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną  z zagrożeniem koronawirusem

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 14 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym jedna osoba zmarła

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 637,
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 1518,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 81.

godz. 15.30 

Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało Ministerstwo Zdrowia.
Potwierdzone przypadki dotyczą 4 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 z woj. lubuskiego (Zielona Góra). Wszyscy pacjenci w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 119/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

godz. 9.15

Kolejny potwierdzony przypadek na Dolnym Śląsku. Pacjent jest w dobrym stanie. W sumie w tej chwili w regionie mamy 14 osób zakażonych, w tym jedna zmarła. 

W całej Polsce natomiast ostatniej doby potwierdzono siedem nowych zakażeń. Ostatnie potwierdzone przypadki dotyczą osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk), 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce), 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda), 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),1 osoby z woj.lubelskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 111/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Aktualizacja – 14 marca

godz. 23.00 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. Ten przypadek dotyczy osoby z woj. opolskiego (Opole). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 104/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

godz. 19.30

Liczba zakażonych w całym kraju wzrosła do 103. Niestety zmarła kolejna, trzecia osoba.

Na Dolnym Śląsku mamy dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem, obie osoby są w stanie dobrym. W sumie liczba zakażonych w województwie dolnośląskim wzrosła do 13, w tym jedna osoba zmarła.

godz. 13.40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych dziewięciu osobach zakażonych koronawirusem. Potwierdzone badaniami przypadki dotyczą pięciu osób z Łodzi, dwóch z Warszawy i po jednej z Poznania i Lublina. W sumie w Polsce zarażonych koronawirusem zostały 93 osoby, dwie zmarły.

 

godz. 11.20

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem

Na terenie województwa dolnośląskiego jest jedenaście potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym jedna osoba zmarła.

Trzy osoby, u których dzisiaj zdiagnozowano obecność koronawirusa są w stanie dobrym.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

 • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja - 297
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym -1076,
 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 100

godz. 9.15

Minister zdrowia poinformował w sobotę rano, że mamy 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. "Potwierdzone wyniki dotyczą 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (2 Wrocław i 1 Bolesławiec), 5 z woj. lubelskiego (Lublin) oraz 3 z woj. łódzkiego (Łódź)". W sumie w całym kraju stwierdzono 81 przypadków zakażenia koronawirusem oraz dwa zgony - w Poznaniu i Wrocławiu.

Aktualizacja - 13 marca, godz. 21.40

W Polsce zmarła druga osoba zakażona koronawirusem. To 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu i miał choroby współistniejące.

Aktualizacja - 13 marca, godz. 19.20

Rząd wprowadza w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W obliczu światowej pandemii - mówił premier Mateusz Morawiecki - najważniejsze jest bezpieczeństwo i podjęcie odpowiednich decyzji i nie jest to decyzja spontaniczna ani emocjonalna. Jest to decyzja strategiczna i przemyślana - dodaje. W tej sytuacji m.in.:

 • Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna - od 15 marca na 10 dni.
 • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.
 • Osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
 • Zawieszane zostają międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.
 • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić TYLKO działalność na dowóz i na wynos.

Aktualizacja - 13 marca, godz. 15.30

Do godz. 17.00 zamknięta została część SOR-u Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. 

- Do szpitalnego oddziału ratunkowego pogotowie przywiozło starszego mężczyznę, którego objawy mogą sugerować zakażenie koronawirusem. Po przeprowadzonym wywiadzie okazało się, że miał kontakt z osobą przebywającą w strefie zwiększonego ryzyka epidemiologicznego – mówi Monika Kowalska, rzeczniczka szpitala. - Pacjent w oczekiwaniu na wyniki badań przebywa w izolatce.

SOR w części dla karetek do godz. 17.00 będzie poddany dezynfekcji. 

Aktualizacja - 13 marca, godz. 14.30

Raport z konferencji Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Cyfryzacji i dyrektor GovTechu:

Najważniejsze postanowienia:

 • Nauka zdalna. Przygotowanie nauczycieli do prowadzenia nauczania zdalnego. Zaprezentowanie możliwości, przesłanie nauczycielom kompletnych informacji.
 • Przygotowanie informacji o metodach pracy zdalnej – dostępnych na stronach http://e-podreczniki.pl oraz http://gov.pl. Rozwijanie narzędzi dla uczniów dostępnych na smartfony.
 • Uruchomienie programu aktywizacji uczniów w zakresie gamingu. Uczniowie mieliby uczestniczyć w procesie tworzenia komputerowych gier edukacyjnych, a następnie z nich korzystać.
 • Nawiązanie współpracy z firmami zajmującymi się edukacją. Google i Microsoft dostarczą narzędzia do pracy zdalnej.

Aktualizacja - 13 marca, godz. 14.00

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu i we Wrocławiu, zawieszają przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy oraz szkoleń, od dnia 16 do 25 marca 2020 r. - informuje UMWD.

Aktualizacja, 13 marca, godz. 10.00

W Polsce potwierdzono 7 nowych przypadków koronawirusa, w tym jeden we Wrocławiu.

 

We Wrocławiu jest to ósmy przypadek koronowirusa. – Chory to mężczyzna w sile wieku, który niedawno przyjechał z Austrii. Jego stan jest dobry. Niestety pogarsza się stan najciężej chorego 73-latka – mówi Urszula Małecka, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej. – W naszym szpitalu obecnie leży 30 osób, 24 z nich z podejrzeniem koronawirusa – dodaje. 

Jedna osoba, po konsultacjach lekarskich, poddana została kwarantannie domowej. 

Odwołane zajęcia edukacyjne w żłobkach, szkołach i przedszkolach

Od 12 do 25 marca w żłobkach, przedszkolach i szkołach odwołano zajęcia. Wrocławskie wyższe uczelnie również zawiesiły działalność edukacyjną - czytaj więcej.

Zamknięta została też część wrocławskich instytucji i atrakcji, m.in. Aquapark, Zoo, Hydropolis, Teatr Lalek, Kino Nowe Horyzonty - czytaj więcej.

Działania w mieście w związku z koronawirusem to m.in.:

 • Prezydent powołał miejski sztab monitorujący sytuację w mieście,
 • Miejskie placówki opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne - szkoły, żłobki i przedszkola zawisiły działalność, 
 • Zamknięto niektóre miejskie instytucje i atrakcje,
 • Wrocławski Port Lotniczy korzysta ze specjalnych kamer termowizyjnych, które wykrywają osoby o podwyższonej temperaturze ciała,
 • W punktach obsługi klienta w UM, MOPS, placówkach oświatowych zamontowano dozowniki do odkażania rąk. Dezynfekatory są również dostępne dla odwiedzających Halę Stulecia

MPK - dodatkowe akcje czyszczenia pojazdów

Wrocławskie MPK wprowadziło zaostrzone procedury sprzątania pojazdów MPK.
- Kierownicy zajezdni otrzymali chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni, a kontrolerzy pojemniki z żelem do dezynfekcji rąk. Wkrótce także wszystkie wrocławskie pojazdy wyposażone zostaną w atomizery z płynem dezynfekującym - mówi prezes wrocławskiego MPK, Krzysztof Balawejder. 

Na Dolnym Śląsku: kontrole na granicach

Na granicy z Niemcami, Czechami i Litwą funkcjonują punkty kontroli sanitarnej, w których sprawdzane są osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami. Kontrola sanitarna prowadzona jest także na wszystkich przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Tam badana jest każda osoba, która wjeżdża do naszego kraju.

– Podczas kontroli sanitarnej w pierwszej kolejności służby medyczne dokonują pomiaru temperatury. Po stwierdzeniu, że żadna z osób w pojeździe nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze służb odbierają karty lokalizacji pasażera i kierowcy oraz weryfikują zawarte w nich dane z dokumentami tożsamości. Karta kierowcy zawiera dodatkowe dane, m.in. numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu. W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizują służby sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, fot.wroclaw.pl 

Dodatkowe miejsca w szpitalach i karetki

Obecnie w stanie podwyższonej gotowości są cztery szpitale w regionie: dwa we Wrocławiu (przy ul. Koszarowej i przy ul. Chałubińskiego) oraz jeden w Bolesławcu i w Wałbrzychu. Jednak dodatkowych miejsc dla pacjentów z podejrzeniem wirusa będzie więcej. – Szpital przy Koszarowej będzie dedykowany wyłącznie walce z koronowirusem i innymi chorobami zakaźnymi. To najlepiej przygotowany do tego szpital pod względem infrastruktury i personelu – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Dodatkowo przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Batorego w Wałbrzychu powstały polowe izby przyjęć. Takie namioty będą stały do odwołania.

– Ćwiczymy na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badanie osób z podejrzeniem bądź zakażeniem koronawirusem. Chcemy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz, stąd podejmowane działania – informował wojewoda dolnośląski. Uruchomienie tego rodzaju punktów ma usprawnić funkcjonowanie szpitali.

Poza tym z 4 do 10 zwiększona została również liczba karetek pogotowia, które są dedykowane wyłacznie do przewożnia osób z podejrzeniem koronowirusa. Do końca tygodnia do dolnośląskich szpitali ma dotrzeć także duża dostawa środków ochrony osobistej, m.in.: maseczecz, okularów, fartuchów.

Aktualne dane z Dolnego Śląska (13.03.2020 r.)

 • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją - 297,

 • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 100,

 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 1076,

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - więcej czytaj tutaj

legitymacje studenckie i doktoranckie zachowują ważność do 31 maja 2020 r. W związku z tym wrocławskie uczelnie wyższe apelują, by do tego czasu nie pojawiać się w dziekanatach, by uzyskać potwierdzenie ważności dokumentu. 

Na terenie województwa dolnośląskiego są 33 potwierdzone przypadki zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.

 

 
 
Ministerstwo Zdrowia
 
@MZ_GOV_PL
·
1 min
 
(1/4) Mamy 47 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Aktualizacja 29 marca

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 19 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. podlaskiego,</p>&mdash; Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) <a href="https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1244607173344329729?ref_src=twsrc%5Etfw">March 30, 2020</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>


Zgłoś uwagę