4. Jest ważna decyzja! Ruszają szczepienia na Covid-19 dzieci od 6. miesiąca życia [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu szczepienie niemowlaka shutterstock
Na zdjęciu szczepienie niemowlaka

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało: w Polsce ruszają szczepienia na Covid-19 dla dzieci, które ukończyły sześć miesięcy. Europejska Agencja Leków wydała pozytywną decyzję dla szczepień niemowląt przeciw koronawirusowi. Zobaczcie kiedy szczepienia maluchów rozpoczną się we Wrocławiu.

O tym, że Europejska Agencja Leków wydała pozytywną decyzję dla szczepień niemowląt przeciw koronawirusowi pisaliśmy pod koniec października br. W piątek, 8 grudnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 12 grudnia 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 będą mogły otrzymać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy blisko 2 mln e-skierowań
mówił podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia minister Adam Niedzielski.

Szczepienia dzieci będą wykonywane szczepionką Comirnaty

Ministerstwo podkreśla, że szczepienie podstawowe składa się z 3 dawek szczepionki – dwóch podawanych w odstępie 3 tygodni i trzeciej dawki po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

Szczepienia dzieci będą wykonywane szczepionką Comirnaty, którą należy podawać we wstrzyknięciu domięśniowym. Miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy mięśni.

– Szczepionki są całkowicie bezpieczne. Dodatkowo małego pacjenta do szczepienia kwalifikuje lekarz. Szczepienia będą wykonywane w 6,9 tys. punktach szczepień – podkreśla minister Niedzielski.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia ws. CVID-19 zobaczcie w galerii poniżej:

Kiedy ruszą szczepienia na Covid-19 dzieci od szóstego miesiąca życia

Wiadomo już, że od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać szczepionkę w systemie informatycznym. Obecnie jest do dyspozycji 504 tys. dawek szczepionki, co pozwoli na pełne zaszczepienie 168 tys. dzieci.

Ministerstwo zaznacza, że w nocy z 11 na 12 grudnia wystawionych może być ok. 1,9  mln e-skierowań. Od 12 grudnia można zarejestrować dziecko na szczepienie przez mojeIKP (konto rodzica), infolinię Narodowego Programu Szczepień –  (numer tel. 989) i w punkcie szczepień.

Dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę

– COVID-19 to obecnie nie jedyne zagrożenie epidemiczne. W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę. Tygodniowo to aż 160 tys. – zaznacza Adam Niedzielski.

Od września do końca listopada grypę rozpoznano u niemal 1,3 mln Polaków, blisko połowę stanowią dzieci. Do szpitali trafiło aż 4,2 tys. osób, a 60 proc. hospitalizowanych to dzieci. Skuteczną formą ochrony są szczepienia – dotychczas do Polski trafiło niemal 3 mln dawek. Zaszczepiło się jednak  zaledwie 640 tys. osób.

Punkty szczepień we Wrocławiu. W tych miejscach przyjmiesz szczepionkę przeciw COVID-19

– Gdy będą szczepionki jesteśmy gotowi podać je dzieciom od szóstego miesiąca życia – informuje pracownik punktu szczepień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Podobnie jest w innych punktach szczepień we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że aby zapisać się na szczepienie należy zalogować się na Internetowy Portal Pacjenta – skierowanie zostanie automatycznie wygenerowane na stronie, a następnie wybrać miejsce i termin szczepienia. Po dokonaniu rezerwacji każda osoba otrzyma SMS z informacją potwierdzającą. Jeśli nie chcemy umawiać się online, można zadzwonić na infolinię (tel. 989) lub skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

W tych miejscach można przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi we Wrocławiu. Zobacz także: Mapa Punktów Szczepień przeciw COVID we Wrocławiu

• Centrum Medyczne T&T Medical, ul. Przyjaźni 6/U1, tel. 609 058 825,
  • Przychodnia Stare Miasto, Wrocławskie Centrum Zdrowia, ul. plac Dominikański 6, tel. 71 369 90 43,
  • Przychodnia Provita, ul. Bierutowska 63, tel. 71 325 14 68,
  • Przychodnia Gaj, ul. Krynicka 51, tel. 573 240 281,
  • Przychodnia MSWiA, ul Grabiszyńska 35-39, tel. 71 798 47 05,
  • Szpital MSWiA, ul. Ołbińska 32, tel. 71 798 46 04,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5, tel. 71 395 76 29,
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213, tel. 885 853 127,
  • Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, ul. Warszawska 2, tel. 505 940 978,
  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, Centrum Medycyny Ratunkowej, ul. Fieldorfa 2, tel. 71 306 44 19,
  • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, przy ul. Weigla 5, tel. 71 727 41 30.

Pełna lista punktów szczepień jest dostępna na stronie www.gov.pl.