wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Europejski Tydzień Mobilności Wrocław 16-22 września 2022: Muzyczny Tramwaj, festyn, dzień bez biletu [PROGRAM, ATRAKCJE]

Maciej Wołodko,
W ramach tegorocznego tygodnia mobilności, powstaje m.in. informator dotyczący możliwości i sposobu przemieszczania się rodziców oraz dzieci w drodze do szkoły, przedszkola lub żłobka. fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
W ramach tegorocznego tygodnia mobilności, powstaje m.in. informator dotyczący możliwości i sposobu przemieszczania się rodziców oraz dzieci w drodze do szkoły, przedszkola lub żłobka.

Muzyczny Tramwaj, czytanie literatury w Parku Tołpy, gra terenowa czy festyn na Górce Słowiańskiej – to tylko niektóre atrakcje Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022 we Wrocławiu. Seria wydarzeń zaplanowanych w większości na Ołbinie i Nadodrzu rozpocznie się już 16 września, a zwieńczy ją Dzień bez Samochodu w czwartek, 22 września. W tym dniu komunikacją miejską jeździmy za darmo!

Reklama

Europejski Tydzień Mobilności 

Organizowana jest co roku od 16 do 22 września. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia” – lepiej skomunikowani mieszkańcy oraz miejsca. Celem akcji jest popularyzacja zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców miast do wybrania zdrowych, alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Jak co roku, we Wrocławiu przygotowaliśmy wiele wydarzeń, promujących ideę zrównoważonego transportu. Zaplanowano warsztaty, grę terenową, panele dyskusyjne, przejazd Muzycznego Tramwaju oraz liczne pokazy w ramach kina plenerowego. To kolejny element promocji zrównoważonego transportu we Wrocławiu. We wrześniu rozpoczęła się akcja "Rowerowy Maj. Dogrywka” dla uczniów i przedszkolaków, a już w październiku zaprosimy dorosłych do rowerowej rywalizacji w ramach konkursu „W kółko kręcę”
mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności

18 września festyn na Górce Słowiańskiej

Teren znajdujący się na styku osiedli Ołbin i Nadodrze zamieni się w najbliższą niedzielę (18 września) w inkubator animacji, atrakcji i zabaw.

Warsztaty muzyczne „Jak brzmi mój rower?”

Warsztaty muzyczne „Jak brzmi mój rower?”

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Zwieńczeniem będzie koncert orkiestry dzieci i młodzieży grających na odzyskanych częściach rowerowych. Koncert poprzedzą warsztaty w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej oraz otwarte dla wszystkich zajęcia w czasie festynu na Górce Słowiańskiej.

Początek festynu już 18 września, o godzinie 12.00. Obecnie trwa nabór uczestników i uczestniczek do rowerowej orkiestry w wieku 8 - 16 lat

Łączymy siły i staramy się działać razem, stąd tak dużo ciekawych i rozproszonych działań w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jako organizacje pozarządowe działamy pod parasolem ogólnoeuropejskiej kampanii, a większość tegorocznych działań przypada na teren osiedla Ołbin i Nadodrze – mówi Mary Sadowska-Łakomy, prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.

Plenerowe kino w różnych odsłonach

W czasie wrocławskich obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności na mieszkańców czeka bogata oferta filmowa. W Kinie Nowe Horyzonty, od 15 do 18 września, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bike Days dotyczący tematyki rowerowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bike Days 2022

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bike Days 2022

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę, odbędzie się plenerowy pokaz filmu Motherload (reż. Liz Canning) na Górce Słowiańskiej. Atrakcje filmowe zapewni również Wrocławska Fundacja Filmowa, organizując plenerowe pokazy na Placu Staszica w ramach Dnia bez Samochodu. Zobaczymy również krótkometrażowe reportaże z całego świata dotyczące proludzkich polityk w zakresie mobilności.

22 września – Dzień bez Samochodu. Autobusem i tramwajem bez biletu

W czwartek, 22 września, podróżowanie komunikacją miejską i liniami strefowymi będzie bezpłatne – nie trzeba będzie kasować wtedy biletów. To oczywiście kolejna forma zachęty do korzystania z transportu zbiorowego i zrównoważonej mobilności.

Akcja jak co roku dotyczy wszystkich linii miejskich – tramwajowych oraz autobusowych (z numerami linii rozpoczynającymi się od 1, 2, 3 i 6) – i linii strefowych (autobusy z numerami linii z 9 z przodu).

Droga do szkoły, przedszkola, żłobka. Informator dla dzieci i rodziców

W tym roku powstaje również informator dotyczący możliwości i sposobu przemieszczania się rodziców oraz dzieci w drodze do szkoły, przedszkola lub żłobka. Będzie on ogólnodostępny w wersji elektronicznej w Biurze Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia oraz na portalu www.wroclaw.pl. Przewodnik stworzył zespół autorski Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS).

Organizacja zaprasza również na panel dyskusyjny w kontekście przestrzeni do parkowania i dostępności oraz problemów związanych z parkowaniem. Odbędzie się on 22 września w Ogrodzie Społecznym Nadodrze przy ul. Rydygiera.

Akcja Park(ing) Day For Fitness

Elementem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie również międzynarodowa akcja Park(ing) Day For Fitness.

Od 16 do 22 września (w godzinach 14.00-19.00, w sobotę 12.00-17.00), w aktualnych i dawnych miejscach postojowych, fundacja V4Sport zorganizuje centra aktywności – tzw. P-Spoty.

Umiejscowione będą w okolicach Rynku, jako wydzielone przestrzenie, na których proponowana będzie określona aktywność fizyczna. Analogiczne działania będą przebiegać nie tylko w Polsce i we Wrocławiu, lecz krajach takich jak: Francja, Austria, Holandia, Rumunia i Bułgaria.

Europejski Tydzień Mobilności 2022 we Wrocławiu

Europejski Tydzień Mobilności 2022 we Wrocławiu

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu 2022. Program

WARSZTATY & LUDZIE

LITERATURA, MUZYKA & KINO

FESTYN NA GÓRCE SŁOWIAŃSKIEJ

– Zapraszamy na plenerowe, rodzinne wydarzenie podczas którego odbędzie się szereg działań edukacyjnych i promocyjnych z zakresu zrównoważonej mobilności. To przede wszystkim warsztaty, zabawy i animacje, a zwieńczeniem będzie parada dzieci i młodzieży tworzących na instrumentach z części rowerowych. Spotkajmy się na Górce Słowiańskiej! Zapraszamy na obchody europejskiego tygodnia mobilności  zachęcają organizatorzy.

Wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności są współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl