wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Ekologiczna myjnia dokładnie wyczyści pociągi PKP Intercity. Powstaje na bocznicy przy dworcu Wrocław Główny
Na wizualizacji przyszła myjnia dla pociągów PKP Intercity, która powstaje we Wrocławiu fot. PKP Intercity
Na wizualizacji przyszła myjnia dla pociągów PKP Intercity, która powstaje we Wrocławiu

Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa, tłusta oliwa – pisał Julian Tuwim w swoim słynnym wierszu. Dzięki nowej myjni dla pociągów, której budowa właśnie ruszyła na bocznicy stacji Wrocław Główny, wszystkie wagony i lokomotywy należące do PKP Intercity mają być czyste i pachnące, a nie takie jak w wierszu słynnego poety.

Reklama

I choć PKP Intercity już dziś znane jest ze schludności swoich wagonów i lokomotyw, nowa myjnia to będzie coś ekstra. Chodzi o ekologię. Powstające właśnie nowe miejsce do utrzymywania czystości pojazdów spółki zostanie wyposażone w mnóstwo proekologicznych rozwiązań. 

Do mycia użyją deszczówki, energię pobiorą ze słońca

Myjnia będzie obiektem całorocznym, wyposażonym w system zbierania deszczówki i stanowisko do zabezpieczenia taboru przed oblodzeniem. Ponadto będzie posiadać własną oczyszczalnię ścieków z obiegiem zamkniętym wody technologicznej, pozwalającym na wielokrotne jej wykorzystywanie.

Galeria zdjęć

Pomieszczenia techniczne zasili energia elektryczna pozyskana z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu obiektu. Nowoczesna hala myjni wyposażona zostanie w samojezdne portale ze szczotkami i dyszami wzdłuż linii toru i będzie liczyć ok. 200 metrów długości.

Ponadto automatyczne dozowanie środków czyszczących pozwoli na zmniejszenie ich zużycia, skrócenie czasu mycia pojedynczego składu oraz czyszczenie wnętrz pociągów. Skład, który wyjedzie z takiego mycia będzie czysty, a jego mycie ma w jak najbardziej ekologiczne.

Budowa myjni ruszyła. Koniec przewidziano na grudzień 2023 roku 

Kamień węgielny pod budowę w pełni zautomatyzowanej eko-myjni został wmurowany na początku listopada. Obiekt powstaje na terenie stacji postojowej przy dworcu Wrocław Główny. Inwestycja kosztuje 37 mln zł brutto i jest kolejną w ramach: rozbudowy, modernizacji i poprawy warunków pracy w stacjach postojowych kolejowego przewoźnika.

Planowany termin oddania myjni do użytku to grudzień 2023 r. Dodatkowo wykonawca, czyli Mostostal Warszawa, ma przeszkolić pracowników PKP Intercity i świadczyć usługi gwarancyjne przez trzy lata.

Budowa realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl