wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu Logo Twój PIT zmienia Wrocław
wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. #InwestycjeWRO
  3. Wystawa „Golgota Wschodu” poświęcona historii Zesłańców Sybiru

Wystawa „Golgota Wschodu” poświęcona historii Zesłańców Sybiru

W miejscu Izby Pamięci Sybiraków poświęconej martyrologii Polaków na Wschodzie powstała nowoczesna wystawa „Golgota Wschodu” poświęcona historii Zesłańców Sybiru, Rodzin Katyńskich i pozostałych ofiar sowieckiego reżimu. Narracyjna ekspozycja „Golgota Wschodu” jest prezentowana przy ul. Edwarda Wittiga 10. Inwestycja zakończona w 2022 roku. Koszt inwestycji to 517 000 zł.

Reklama

Informacje o inwestycji:

  • Kategoria inwestycji: Edukacja i kultura
  • Rok zakończenia inwestycji: 2022
  • Stopień wykonania: 100%
  • Wartość inwestycji: 517 000 zł
  • Jednostka prowadząca: WK
  • Osiedle: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice
  • Projekt finansowany w ramach WBO: nie
  • Projekt finansowany w ramach Funduszu Osiedlowego: nie

W miejscu Izby Pamięci Sybiraków – niewielkiego muzeum gromadzące m.in. pamiątki, publikacje, dokumenty, fotografie, stroje, mundury i dewocjonalia świadczące o martyrologii Polaków na Wschodzie powstała nowoczesna wystawa.

Wystawa „Golgota Wschodu” mieści się na ponad 260 m2 i składa się z dwóch przestrzeni. Pierwsza wprowadza w tematykę represji związanych z zesłaniami na Syberię, począwszy od XVII do XIX wieku. Druga sekcja to główny trzon wystawy dotyczący zesłań w trakcie II wojny światowej, zainicjowanych wywózką 10 lutego 1940 roku. Ekspozycja obejmuje ponadto inne wątki ważne dla zrozumienia martyrologii Polaków na Wschodzie, jak np. temat zbrodni katyńskiej.

Zorganizowana w nowoczesny sposób wystawa ma charakter narracyjny, a wszystkie wątki zostały tak zaprezentowane, żeby zwiedzający zapoznali się zarówno z faktami o charakterze ogólnym, jak i z indywidualną perspektywą świadków historii. Zwiedzający mają okazję zobaczyć m.in. zainscenizowaną kibitkę, wnętrze wagonu z czasów wywózek oraz przykładową chatę sybiracką. Prezentowane na wystawie zdjęcia, dokumenty i artefakty życia codziennego pochodzą w większości ze zbiorów przekazanych Ośrodkowi „Pamięć i Przyszłość” przez Związek Sybiraków oraz inne środowiska tworzące dotychczasową Izbę Pamięci w tym samym miejscu.

Inwestycja obejmowała przeprowadzenie gruntownego remontu pomieszczeń oraz stworzenie nowoczesnej ekspozycji oraz przestrzeni edukacyjnej. Inwestycja jest częścią projektu „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej”, który korzysta z dofinansowania o wartości 1.549.303,02 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”. Celem projektu jest realizacja kompleksowego programu popularyzującego przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi polskiego i norweskiego doświadczenia hitlerowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu we Wrocławiu i Falstad.

Galeria zdjęć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama