FILTRUJ
Cykl czytań performatywnych organizowany jest przez Teatr Polski we Wrocławiu wraz z wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych w Sali Prób 205 przy Dużej Scenie im. J. Grzegorzewskiego (wejście od nasypu kolejowego od strony ul. Bogusławskiego). Podczas pierwszego spotkania Piotr Czudżak pod opieką pedagogiczną Karoliny Maciejaszek wyreżyseruje czytanie sztuki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Baba-Dziwo”.
Tak o prezentowanym dramacie opowiada sam reżyser, Piotr Czudżak:
„Baba-Dziwo” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to niezwykle współczesny tekst, mimo że powstał w 1938 roku. Dramat opowiada o Prawii – totalitarnym państwie, w którym władzę sprawuje dyktatorka dążąca do stworzenia patriarchalnego raju. Matka narodu chce nauczyć kobiety tego, gdzie jest ich miejsce w polityce, życiu zawodowym oraz rodzinie. Prawię poznajemy przez pryzmat przeciętnych mieszkańców, którzy szukają swojego miejsca i spokoju w chwiejnym patriarchacie.
„Baba-Dziwo” jest nieprzeciętną i zabawną tragifarsą, która podejmuje temat feminizmu i kobiecości z bardzo ciekawego punktu widzenia. Przedziwny sen o kobiecie, która buduje system upadlający jej płeć, prowokuje do świeżych refleksji na temat rzeczywistego patriarchatu. Ponadto autorka nie sprowadza tej kwestii do banału, a zadaje pytania adresowane zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Osobiście uważam ten dramat za bardzo interesujący eksperyment myślowy, przepełniony ciekawymi postawami oraz postaciami, które wciąż okazują się aktualne i wiarygodne.
Gabrieli Zapolskiej 3, Wrocław