FILTRUJ
Bianka i Paulinka dorastają. Dziewczyny opowiadają nam swój świat pełen absurdalnych, czasem obrzydliwych sytuacji i nadużyć, których są obserwatorkami i uczestniczkami. Wchodząc w dorosłość, poznając prawa, jakie nią rządzą, zmagają się ze swoimi lękami i frustracjami oraz kompleksami bliskich. W świecie pełnym obłudy i fałszu próbują odnaleźć siebie i swój sposób na życie. Odkrywają uwikłania gry płci w zderzeniu ze spotykaną do dziś purytańską mentalnością. Ich wybory są graniczne. Bianka, w geście buntu, ratuje się ideą białego małżeństwa, a Paulinka, widząc podatny grunt, handluje, czym może. Brzmi znajomo, prawda? Można sobie jeszcze zadać pytanie, dlaczego tak decydują.
Albo… Gdzie są ich rodzice? Co robią ich bliscy? W jakim stopniu projektują na młode pokolenie własne obsesje i porażki? „Białe małżeństwo” to tragiczny, karykaturalny, groteskowy, ale też zabawny portret rodziny, która nie przełamuje tabu, a na siłę wobec dorastających dziewczynek i siebie utrzymuje status quo.
Różewicz w prowokacyjnej formie rozprawia się ze stereotypami polskiej obyczajowości, szczególnie tymi, które związane są z kobiecością, męskością i erotyzmem. Główna bohaterka, dochodząc do swojej tożsamości, musi zdławić w sobie brzemię odziedziczonych norm.
Spektakl dla widzów od 16. roku życia
Spektakle z napisami w języku angielskim
Nagroda Główna im. Joanny Puzyny-Chojki „za zrealizowanie we współczesnej formie w sposób czytelny i dynamiczny przedstawienia podejmującego problem przemocy niezależnie od płci oraz temat kształtowania się osobowości, a także za znakomitą grę zespołową i indywidualną” – VII Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie – LIX Rzeszowskie Spotkania Teatralne (2021)
Spektakl brał udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”
610. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Bilety można kupić w kasach Teatru Polskiego lub poprzez stronę internetową.
Pl. Orląt Lwowskich 20, Wrocław 53-605