Wystawa: „Elewator sztuki” w Galerii Miejskiej już otwarta

Wystawa: „Elewator sztuki” w Galerii Miejskiej już otwarta

Od 7 lipca w murach Galerii Miejskiej przy ul. Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu będzie można zobaczyć prace artystów związanych z Kotliną Jeleniogórską. W prezentacji „Elewator sztuki” bierze udział 14 twórców.

Na wystawę składają się prace czternastu artystów, reprezentujących postawy specyficzne dla kilku pokoleń. Od fascynacji abstrakcją geometryczną, przez surrealizm oraz działalność osadzoną w realizmie, po najświeższe zainteresowanie nowymi mediami i ich nieograniczoną możliwością twórczą. Wśród wybranych do prezentacji prac zobaczyć można przykłady rzeźby monumentalnej, malarstwa, rysunku, fotografii. Odnajdziemy tu zarówno artystów uznanych, jak i bardzo młodych, tuż przed obroną dyplomu w Akademii. Prace trzynastu z nich mieszczą się w Galerii Miejskiej, natomiast przed Bazyliką św. Elżbiety Węgierskiej możemy także zobaczyć rzeźbę Zbigniewa Frączkiewicza.

Jednym z konstruktów przewodnich wystawy zaproponowanych przez kuratora Mirosława Jasińskiego jest odwołanie do idei „ojkofilii”, tłumaczonej jako miłość domu i siedliska, czy też szerzej regionu, kraju, cywilizacji, która zakłada relację z otoczeniem i wspólnotę bliską pojęciu przyjaźni. Od początków XX w., mimo burzliwych wydarzeń historycznych, zmieniających się mód, kierunków artystycznych i ideologii, przez kolejne dziesięciolecia Kotlina Jeleniogórska była miejscem, w którym osiadli w niej artyści tworzyli kolonie artystyczne, determinując swoją działalność przywiązaniem do miejsca.

Wystawa „Elewator sztuki” jest pochwałą różnorodności i wielopostaciowości artystycznych poszukiwań i wyborów, które jak w soczewce skupia w sobie twórcze środowisko Karkonoszy.

Wystawa potrwa do 19 sierpnia, wstęp jest wolny.

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Galeria Miejska

Kiełbaśnicza 28, 50-109 Wrocław

Komentarze