FILTRUJ
Przez ponad trzy dekady, od lat 50. do 80. XX wieku, rumuńskie wybrzeże Morza Czarnego było sceną kreatywnych eksperymentów architektonicznych. Stało się śmiałym modernistycznym przedsięwzięciem – rodzajem otwartego laboratorium, kształtowanego przez marzenia o lepszym społeczeństwie.
Na wystawie prezentowanej w Muzeum Architektury postanowiliśmy opowiedzieć tę historię w konwencji sztuki teatralnej, rozgrywającej się w kolejnych aktach: od odważnych początków, przez rozkwit eksperymentu w latach 60. i 70. XX wieku, aż po stopniowe zmiany, które z czasem miały podważyć pierwotną wizję.
Nasz spacer z kuratorką ekspozycji, rumuńską architektką Marią Dudą, skupi się na opowieści o architekturze tej części wybrzeża Morza Czarnego: kto i dlaczego wymyślił utworzenie wyjątkowego skali całego kraju projektu nadmorskiego? Jak przebiegał cały proces planowania i budowy? W jaki sposób spektakularna zabudowa wybrzeża miała wpisać się w historyczny, społeczny i kulturowy kontekst rumuńskiej architektury?
Na spotkanie z „Czarnomorską utopią” zapraszamy w sobotę 12 lipca o godzinie 12.00. Wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać. Oprowadzanie odbędzie się w języku angielskim.
Bernardyńska 5, Wrocław 50-156