![Plakat Anna Szpakowska-Kujawska „Park Południowy pod Plafonem” [wernisaż]](https://www.wroclaw.pl/cdn-cgi/image/w=1200,h=640,fit=crop,f=avif/https://go.wroclaw.pl/api/download/img-31dc08c0ac1100025d904fae58a55e35/kujawska-wystawa.jpg)
- TERMINY: Zakończyło się 13.06.2025 (40 dni temu)
- Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego
- BILETY: Wstęp wolny
FILTRUJ
Galeria Pod Plafonem Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58 zaprasza na wystawę:
Co ma piernik do wiatraka, a Plafon do Parku Południowego? Dziwne – ale ma. Łączy w sobie plafon z parkiem, pokazanym tutaj w postaci tekturowych kolaży osoba autorki – Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. A dzieli 50 lat. To pięćdziesiąt lat temu Anna skończyła malowanie Plafonu w holu Biblioteki. Zakręcała słoiki z resztkami farb. I – naprawdę – płakała rozstając się z ludźmi na sklepieniu, którzy ją żegnali – też ze smutkiem. Inni już wcześniej uciekli w niebieską dal. Może bali się tych bolesnych rozstań? Zbliżał się termin otwarcia Biblioteki... Czas ich spotkania z innymi mieszkańcami Wrocławia.
A Park Południowy? On trwa. Dla Anny Szpakowskiej-Kujawskiej – prawie osiemdziesiąt lat żąda po swojemu, by wyraziła wreszcie przywiązanie do tych mocno zakorzenionych drzew, których przyrosty obserwuje z uwagą. Utratę i rośnięcie nowych liści. Z pierwszym synkiem, potem z dwoma, a jeszcze potem z ich synkami. Małe jeziorko zachowuje z pewnością na swoim dnie ich rosnące z latami odbicia. Więc te dęby i klony, lipy i jesiony pełne guzowatości, fantazji w kształtach chcą koniecznie być utrwalone. Pory roku nie są ważne. Ważny jest zapis w miejscach ich trwania. Póki jest czas, a wiatry nie połamią ich konarów – i na tej zasadzie spotykają się plafon z parkiem.
Mieszka we Wrocławiu od 1945 roku, jest absolwentką wrocławskiej PWSSP (1956). Pracuje w technikach malarskich, ceramicznych i rzeźbiarskich. Jest autorką m.in. malarskiej ściany ceramicznej Instytutu Matematyki Politechniki Wrocławskiej (1972), „Plafonu” w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (1975), wielkowymiarowego Skrzydlaka Miejskiego wykonanego we współpracy z Galerią 66P przy ul. Księcia Witolda (2022). Jest pomysłodawczynią Sympozjum Wrocław'70. W latach 1977 – 1984 mieszkała i tworzyła w Nigerii, pracując w College of Education w Ilorinie. Wśród wielu wystaw polskich i zagranicznych miała wystawy monograficzne we Wrocławskim Muzeum Narodowym w latach 1969 i 2005. Jej ojcem był Wacław Szpakowski, twórca koncepcji Linii Rytmicznych.
Jesienią 2025 roku jest planowana przekrojowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. W ostatnim czasie artystka realizuje serie obiektów przestrzennych i malarskich wykonywanych w różnych technikach własnych.
kurator wystawy: Rafał Werszler
Rynek 58, Wrocław 50-116