FILTRUJ
W 2025 roku w Muzeum Książąt Lubomirskich #widzimysię ze sztuką. Od marca do końca sierpnia zapraszamy na 5 kameralnych pokazów i spotkań ze zbiorami Muzeum Książąt Lubomirskich. Zaczynamy już 21 marca.
Jacek Malczewski (1854–1929) to czołowy przedstawiciel Młodej Polski i jeden z najważniejszych twórców symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku.
Dominantą pokazu jest wizerunek Jana Odrowąż-Pieniążka (1884–1940) ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich. Jan Odrowąż-Pieniążek urodził się w Krakowie w 1884 roku. Studiował na Politechnice Lwowskiej. W czasie I wojny światowej był zaangażowany w konspiracyjną działalność niepodległościową, za którą w 1938 roku premier Felicjan Sławoj Składkowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł w 1940 roku w Rumunii. Jan, mimo technicznego wykształcenia, był miłośnikiem sztuki. Dorastał w otoczeniu krakowskiej elity intelektualnej końca XIX wieku. Jego ojcem chrzestnym był Jan Matejko.
Jacek Malczewski, zachwycony kształtem głowy i ciekawą fizjonomią Jana, ukazał go w sposób dla siebie charakterystyczny – w zbroi, z widocznym przy szyi fragmentem XX-wiecznego kołnierzyka i krawata. Podobną zbroję zobaczyć można także na niektórych autoportretach Malczewskiego.
Obrazowi towarzyszą inne dzieła związane z Malczewskim: wizerunek Leona Pinińskiego, użyczony przez Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, oraz portrety stanowiące własność prywatną. W gablocie prezentujemy karykaturę Jacka Malczewskiego z naszych zbiorów, której autorem jest Kazimierz Sichulski.
Szewska 37, Wrocław 50-139