FILTRUJ
Czwórka artystek nagrodzonych w realizowanym od 2020 roku programie mentorskim OP_YOUNG – Kasia Banasiak, Aleksandra Błach, Aida Małgorzata Duda i Angelika Stefaniak – prezentuje swoje prace na wspólnej wystawie pt. „Rób to, czego sobie życzysz” w OP ENHEIM.
Tytuł wystawy nawiązuje do twórczości Michaela Ende, autora kultowych dzieł, takich jak „Niekończąca się historia” oraz surrealistycznych opowiadań „Spiegel im Spiegel”. Tak jak w książkach Ende’a, w pracach artystek pojawiają się motywy związane z poszukiwaniem sensu, władzy wyobraźni i przekraczania granic rzeczywistości.
„Są chwile gdy w mojej głowie pojawiają się zamglone obrazy, kiedy jako dziecko chodziłam po ogromnym ogrodzie babci. Widzę przedziwne kwiaty, zniekształcone fragmenty roślin, tajemnicze kształty i kolory. Chwile pełne dziwnej mieszanki fascynacji, ciekawości i lęku” - mówi jedna z artystek, Aida Małgorzata Duda.
Na wystawie można zobaczyć najnowsze prace uczestniczek programu OP_YOUNG, które w swoich działaniach artystycznych łączą różnorodne media – od rzeźby i ceramiki, po instalację i rysunek. Każda z artystek w unikalny sposób rozwija temat wolności twórczej, marzeń oraz nieograniczonych możliwości.
„Cykl prezentowanych prac składa się z pięciu animalistycznych form ceramicznych. Nawiązują one do idei kręgosłupa moralnego – wewnętrznego systemu wartości, który kształtuje jednostkę. Jednocześnie wpisują się w animistyczne myślenie o materii, w którym obiekty nabierają symbolicznego życia, stając się nośnikami historii i emocji” – mówi artystka, Angelika Stefaniak.
Program OP_YOUNG realizowany jest przez OP ENHEIM od 2020 roku powstał z potrzeby wsparcia lokalnego środowiska artystycznego i włączenia jego przedstawicielek i przedstawicieli w obszar dyskusji krytycznej i artystycznej kraju. Projekt wspierany jest przez mecenat berlińskiej kancelarii adwokackiej i notarialnej GENTZ oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Wystawa pt. „Rób to, czego sobie życzysz” kuratorowana przez Paulinę Brelińską-Garsztkę, potrwa do 29 czerwca 2025 roku.
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
pl. Solny 4, Wrocław 50-062