FILTRUJ
Co znajdowało się w miejscu, gdzie dziś stoi Wroclavia (i nie chodzi o dworzec autobusowy)? Ile było hal targowych we Wrocławiu – takich, jak ta przy budynku Instytutu Filologii Polskiej? Gdzie swój pałac zbudował Karl Henckel von Donnersmarck? Jaki obiekt witał zwiedzających Park Południowy?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na wystawie na wrocławskim Rynku, przygotowanej przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego z kierunku „Historia w Przestrzeni Publicznej” pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kucharskiego, zastępcy dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ds. naukowych.
Widoki utrwalone na przedwojennych wrocławskich pocztówkach mogą wydawać się znajome, jednak wiele z pokazanych na nich miejsc zostało bezpowrotnie utraconych, a znajdujące się na nich obiekty – przeobrażone. Dziś o współczesnym obrazie miasta decydują zupełnie inne elementy.
W ciągu ostatnich 80 lat Wrocław przeszedł szereg różnorodnych przemian – od gwałtownych, przez stopniowe, aż po subtelne i ledwo zauważalne. Każda z tych zmian pozostawiła swój ślad w przestrzeni miasta. Historię tych transformacji przedstawiają studenci kierunku „Historia w Przestrzeni Publicznej” na Uniwersytecie Wrocławskim, którzy przygotowali autorską wystawę plenerową „(Od)nowa. Miasto przeobrażone. Wrocław ’45” pod opieką naukową dr. hab. Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia).
Ekspozycja zostanie zaprezentowana na północnej pierzei Rynku już 3 lutego o godzinie 13:00. Wystawa została stworzona w oparciu o unikalne i rzadko publikowane materiały pochodzące z archiwów wrocławskich i zagranicznych.
To wyjątkowa okazja, aby przenieść się w czasie i odkryć nieznane oblicza 14 wybranych budowli, których losy są charakterystyczne dla zmian, jakie zachodziły we Wrocławiu przez ostatnie dekady. Ruiny, będące efektem oblężenia miasta w 1945 roku, polonizacja przestrzeni miejskiej po II wojnie światowej, która skutkowała rozbiórką XIX-wiecznych kamienic na Rynku, placu Solnym i przyległych ulicach, a także wznoszenie na ich miejscu budynków wzorowanych na stylu renesansowym i barokowym – wszystko to pokazuje, jak historia, kultura i architektura wzajemnie się przenikają.
Zobaczmy, jakim przekształceniom uległo nasze miasto!
Wystawa plenerowa „(Od)nowa. Miasto przeobrażone. Wrocław ’45”
Rynek, Wrocław