FILTRUJ
Wystawa COMMON THREADS, dostępna w OP ENHEIM od 23 października, odkrywa sztukę włókna w szerszym kontekście, podkreślając jej złożoność i nieoczywistość. Prezentuje prace kluczowych, choć mniej znanych postaci polskiej szkoły tkaniny, takich jak Jolanta Owidzka, Zofia Butrymowicz i Wojciech Sadley. Wśród artystów znalazła się również Małgorzata Żerwe, przedstawicielka młodszego pokolenia, która odegrała istotną rolę w rozwoju polskiej sztuki włókna.
Ekspozycja zestawia dzieła polskich twórców z pracami artystów z krajów dawnego bloku wschodniego, m.in. Ritzi i Petera Jacobi z Rumunii, Klary Biro Jecza, Magdy Ziman oraz niemieckiej twórczyni Christy Jeitner (NRD). Wszyscy oni, wykorzystując tkaninę jako medium, przekształcili ją w nowoczesną formę sztuki, łącząc elementy malarstwa, rzeźby i rysunku. Dzięki temu tkanina artystyczna, wcześniej kojarzona głównie z gobelinami, stała się trójwymiarowa i bardziej ekspresyjna.
– Tkanina to medium, które łączy różne formy ekspresji i narracji, stając się nośnikiem treści i znaczeń – mówi kuratorka, Claudia Kudinova. – Taki zmysłowy odbiór sztuki włókna, wyzwolonej z folklorystycznych i dekoracyjnych skojarzeń, jest kluczowy dla jej awangardowego charakteru, co można doświadczyć na wystawie Common Threads.
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Galerie Volker Diehl z Berlina i otworzy się 23 października 2024 o godz. 18:30. W dniu otwarcia wstęp jest bezpłatny, a galeria będzie czynna do godz. 20:00. Obsługa wystawy chętnie odpowie na pytania odwiedzających i opowie o ekspozycji. Po otwarciu, wystawę można zwiedzać po zakupie biletu do Galerii OP ENHEIM. Będzie dostępna do 24 listopada 2024 roku.
pl. Solny 4, Wrocław 50-062