Czyja władza, czyja religia? Zmagania katolików i protestantów [spacer z przewodnikiem]
- TERMINY: Zakończyło się 06.07.2025 (10 dni temu)
- Miejsce: Szermierz – fontanna i pomnik
- BILETY: Wstęp biletowany / Cena biletu od 55zł
FILTRUJ
Podczas tej wycieczki przeniesiemy się w czasie do Wrocławia doby renesansu i baroku. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego wrocławianie tak przychylnie odnieśli się do wystąpienia Marcina Lutra, w efekcie czego miasto stało się silnym ośrodkiem protestantyzmu.
Wspólnie prześledzimy reakcje władającego Księstwem Wrocławskim cesarza oraz sprawującego dotąd „rząd dusz” biskupa. Przyjrzymy się czasom, w których obie strony znajdowały się w politycznej i religijnej ofensywie, jak również tym, gdy zepchnięte były do głębokiej defensywy.
Wycieczka będzie miała swoją kontynuację – zapraszamy na nią już następnego dnia.
Czas trwania: około 2,5 godziny
Na przestrzeni habsburskiego okresu dziejów Wrocławia (1526–1742) katolicy i protestanci rywalizowali o wpływy nad zamożną stolicą pogranicznego Śląska.
Po 1648 roku królowie-cesarze z rodu Habsburgów, władający Królestwem Czech (do którego należał także Śląsk), zapragnęli przekuć w zwycięstwo przegraną wojnę trzydziestoletnią. Z czasem okazało się, kto ma w swojej talii mocniejsze karty – arcykatolicki cesarz, protestanckie mieszczaństwo czy może władca pewnego niepozornego państwa, stworzonego przy udziale Zakonu Krzyżackiego...
Podczas wycieczki poznamy odpowiedzi na pytania:
Czas trwania: około 2,5 godziny
pl. Uniwersytecki, Wrocław