Dzień Trójkąta – poznaj Przedmieście Oławskie

Dzień Trójkąta – poznaj Przedmieście Oławskie

Dzień Trójkąt czyli święto Przedmieścia Oławskiego, którego tegorocznym tematem jest architektura. Na sobotę, 8 września, zaplanowano wydarzenia kulturalne – spacery, warsztaty, koncerty, wystawy, spektakl teatralny, plenerowy pokaz filmowy. Projekt organizowany jest w ramach programu Sąsiadujemy.

Od 11:00 do 23:00 zaplanowano wydarzenia kulturalne w różnych częściach osiedla. Dzień Trójkąta rozpocznie się w ogrodzie Klasztoru Bonifratrów – do zwiedzania zostanie udostępniona na co dzień zamknięta krypta. Na program złożą się m.in. koncert w Muzeum Etnograficznym, warsztaty, wystawy, spektakl teatralny, a także cztery spacery z przewodnikami – architektoniczny, wyznaniowy, wspomnieniowy i rodzinny.

W strefie relaksu ulokowanej u zbiegu ulic Kościuszki i Komuny Paryskiej będzie można odpocząć, porozmawiać z przedstawicielami lokalnych inicjatyw i poznać niezwykłe opowieści mieszkańców.

W Świetliku wrocławscy aktorzy przeczytają fragmenty powieści, a wieczorem przy Trafostacji odbędzie się plenerowy pokaz filmowy. W dodatku, przez cały dzień miejscowe kawiarnie, restauracje, instytucje będą zapraszać do poznawania swoich wnętrz i ofert, a także do zbierania pieczątek – na najwytrwalszych zwiedzających czekają nagrody.

Program wydarzeń:

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny

Klasztor Ojców Bonifratrów, 11:00-18:00, ul. Traugutta 57

Otwarcie Dnia Trójkąta w ogrodzie Klasztoru O. Bonifratrów. Zwiedzanie krypty oraz auli, pokaz krótkiego filmu archiwalnego, miejsce na relaks i okazja do poznania tajników ziołolecznictwa.

Sąsiedzka strefa relaksu, 11:00-20:00, przy zbiegu ul. Komuny Paryskiej i Kościuszki

Osiedlowe spotkania na ulicy – muzyka, leżaki, lokalne przysmaki, kawa i sąsiedzkie rozmowy. W strefie pojawią się również stanowiska Rady Osiedla, Wrocławskiej Rewitalizacji, Wrocławskich Mieszkań, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Biura ds. Partycypacji UM Wrocławia i Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia. Od 12:00 do 16:00 Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.

Wszystkie lokalizacje, 11:00-18:00

Przez cały dzień na trasie atrakcji będzie pojawiać się zbieraczka lokalnych historii, Anka Bieliz. Z „Legend Trójkąta”, którymi się z nią podzielimy, stworzy subiektywną mapę ulubionych, tajemniczych miejsc i osiedlowych opowieści.

Ulica Miernicza, 12:00-12:45

Spacer filmowym tropem z Lechem Molińskim po ulicy Mierniczej.

Podwórko za Pracownią Komuny Paryskiej 45, 13:00-13:45, ul. Komuny Paryskiej 45

Spektakl „Trójkąt 45°” opowiada o życiu Przedmieścia Oławskiego w upalnym roku 3185. Czy mimo spiekoty sąsiad wciąż pozostanie sąsiadem? Podwórkowy musical przygotowali mieszkańcy z Novym Ruchem Teatrem.

Świetlik, 14:00-15:00, ul. Kościuszki 160

Performatywne czytanie książki. Przy lustrzanej instalacji wystąpi troje aktorów teatralnych – Paulina Wosik, Mariusz Bąkowski i Michał Bajor.

Cztery sąsiedzkie spacery, 15:00-17:00

  • [Architektoniczny] | Muzeum Etnograficzne | ul. Traugutta 111/113. Szlakiem najciekawszych budynków Przedmieścia. Przewodnik: Jan Jerzmański
  • [Wyznaniowy] | Apteka Ojców Bonifratrów | ul. Traugutta 57. Szlakiem świątyń Przedmieścia. Przewodnik: Szymon Maraszewski.
  • [Rodzinny] | Sąsiedzka strefa relaksu | przy zbiegu ul. Komuny Paryskiej i Kościuszki. Gra miejska dla dzieci i rodziców prowadzona przez Iwonę Kałużę i Kasię Jeleń.
  • [Wspomnieniowy] | Sąsiedzka strefa relaksu. Spacer z Agnieszką Dubaniowską, wieloletnią mieszkanką Przedmieścia.

Sąsiedzka strefa relaksu, 16:00-17:00

Trójkonada, czyli lokalna wersja Familiady. Starcie dwóch drużyn z sąsiedztwa, pytania z Trójkątem w roli głównej. Nie zabraknie miejscowego Karola Strasburgera.

Muzeum Etnograficzne, 18:00-19:00

Koncert Timingeriu – zespołu grającego żywiołowe interpretacje muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej.

Trafostacja, 20:30-22:30, ul. Na Niskich Łąkach 2a

Finał dnia, czyli plenerowy pokaz filmu „Mężczyzna imieniem Ove”.

Wydarzenia towarzyszące:

Muzeum Etnograficzne, 10:00-18:00, ul. Traugutta 111-113

W sobotę wstęp do muzeum jest wolny. Trwająca wystawa: „Słuchaj Przedmieścia!”.

Angel River, 10:00-13:00, ul. Walońska 11/4U

Zobacz Przedmieście Oławskie z najlepszej perspektywy. Jako jedna z pierwszych osób wjedź na 17. piętro właśnie ukończonej wieży Angel River. Zobacz niezwykły widok z niezwykłych apartamentów. Zapisy: FB Angel River

Dziedziniec SP 11 i LO 4, 11:00-15:00, ul. Świstackiego 12

Plenerowa wystawa fotografii architektury Przedmieścia Oławskiego autorstwa uczniów LO 4.

Przedpokój H13, 12:00-15:00, ul. Hercena 13

„Roboty na Trójkącie”, czyli otwarte warsztaty z programowania dla dzieci i rodziców.

The Gate, 14:00-15:30,,,,,, ul. Dworcowa 1a

Warsztaty „Kawa bez ciśnienia – alternatywne metody parzenia”, które poprowadzi Piotrek z Coffee Tunes. Zapisy: hello@thegate.pl.

The Gate, 17:00-17:45

Rozmowa z Agnieszką Dubaniowską, wieloletnią mieszkanką Trójkąta, o architekturze, historii i anegdotach związanych z osiedlem.

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze