Beer Food Week we Wrocławiu

Beer Food Week we Wrocławiu

Przed nami pierwsza edycja Beer Food Week – festiwalu łączenia smaków dań i piw. Od 11 do 18 marca br. szefowie kuchni ponad najlepszych restauracji w Polsce zaserwują menu, które najciekawiej łączą się ze smakami piw. Organizatorem Beer Food Week jest Restaurant Week Polska.

Festiwalowe doświadczenia dostępne będą w cenie 49 zł na osobę. Pionierskie wydarzenie beer pairingowe wspiera Grimbergen – piwo w stylu belgijskim. Każdy z dorosłych gości otrzyma piwo Grimbergen, dopasowane do wybranego menu. Grimbergen to marka z belgijskim rodowodem i 900-letnią tradycją. To piwo o autentycznych klasztornych korzeniach, z opactwa powstałego w 1128 r.

Smaki łączą się przy stole!

W ramach festiwalu szefowie kuchni starannie wyselekcjonowanych restauracji przygotowują trzydaniowe menu stworzone zgodnie z zasadami beer pairingu, czyli sztuki komponowania piwa z posiłkiem. W wybranych restauracjach festiwalowych będą dostępne trzy rodzaje piw Grimbergen w specjalnej cenie 8 zł (330 ml) oraz deska degustacyjna (3 rodzaje piw po 150 ml) w cenie 9 zł.

– Stawiamy na piwo, ponieważ nie tylko sami je kochamy, ale również dlatego, że naszym zdaniem kwitnąca w Polsce piwna rewolucja zasługuje na zainteresowanie większego grona szefów kuchni – mówi Maciek Żakowski z Restaurant Week Polska. – Chcemy pokazać, że piwo potrafi znakomicie łączyć się ze smakami dań oraz menu degustacyjnym, być smakową wyprawą w znane i nieznane. Stąd wzięło się hasło naszego nowego festiwalu: „Smaki łączą się przy stole!".

Restauracje we Wrocławiu

We wrocławskiej odsłonie Festiwalu Beer Food Week weźmie udział dziewięć znakomitych restauracji:

  • Alyki
  • Aula
  • Barka Tumska
  • Dobra Karma
  • Hint
  • Pochlebna
  • Pod Latarniami
  • Przefarma
  • Sezonowa

Na zachętę można podać, że na przykład w menu restauracji Przefarma znajdzie się na przystawkę grasica cielęca, skorzonera piklowana i mus z pietruszki i kawy, do której serwowany jest Grimbergen Blonde, danie główne – polik wieprzowy gotowany w miodzie i piwie, karmelizowany topinambur i sałatka z czarnej rzepy, do którego polecane jest Grimbergen Double Ambrée oraz deser – wędzony crème brulee, z którym najlepiej komponuje się Grimbergen Blanche.

Rezerwacji stolików można dokonywać online na stronie. Warto się spieszyć, bo liczba dostępnych stolików jest ograniczona. 

Termin festiwalu: 11-18 marca 2020.

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze