FILTRUJ
Zespół powstał, by pokazać publiczności muzykę Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego w nowej odsłonie – z nowym liderem starego kwartetu. W jego składzie zawsze grali artyści dobrze znani ze sceny jazzowej, będący niekwestionowanymi mistrzami w swoich specjalnościach. Muzycy ci mają w dorobku wieloletnią współpracę z Ptaszynem. Najmłodszy – Andrzej Święs – 18 lat, Wojciech Niedziela – ponad 40, wreszcie Henryk Miśkiewicz – ponad pół wieku kolaborowania z Ptaszynem w różnych konglomeratach.
Był cenionym członkiem wszystkich większych zespołów niż czteroosobowy skład, takich jak: Chałturnik, Studio Jazzowe, New Presentation, Liga Dżentelmenów, Sekstet. Wyjątkowo, w Vertigo zagra Michał Miśkiewicz, który akurat ma dwudniową przerwę w trasie z Joe Lovano.
Urodzony w 1977 roku, swój debiut sceniczny w jazzie datuje od lipca 1993 roku, kiedy to, w wieku 16 lat, jako uczestnik Warsztatów Jazzowych w Puławach, został zauważony przez mistrza. Został zaproszony do współpracy z Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w Lublinie, w klubie Hades. W październiku tego samego roku została nagrana wspólnie płyta – również w tym klubie. W latach 1993/1994 grał najwięcej koncertów właśnie w Kwartecie.
Wielkim wyróżnieniem dla Henryka był specjalnie dla niego napisany przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego klasyczny koncert na Wielką Orkiestrę Symfoniczną i saksofon altowy improwizujący – „Altissimonica”. Został on dedykowany przez kompozytora wnuczce Monice, a jego premiera odbyła się we Wrocławiu, z którym związany był od dawna również sam Henryk Miśkiewicz. Tu kształcił się w Liceum Muzycznym w klasie klarnetu, tu zdobywał pierwsze jazzowe szlify oraz nagrody na Festiwalu Jazz nad Odrą.
Kwartet, który prezentujemy, zadebiutował kilka lat temu, kiedy to w kryzysowej sytuacji zdrowotnej Henryk Miśkiewicz zastąpił Ptaszyna na koncercie – na prośbę samego mistrza. Oficjalna premiera zespołu miała miejsce w Chodzieży (lipiec 2024), podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych.
Na Galę „Koryfeusze Muzyki Polskiej” (listopad 2024) Henryk Miśkiewicz został zaproszony do przygotowania nowych aranżacji utworów Jana Ptaszyna Wróblewskiego na kwartet. W ten sposób powstała wiązanka najbardziej popularnych piosenek. Do repertuaru z czasem Henryk włączył również „Misiówkę” – balladę napisaną kiedyś przez Ptaszyna specjalnie dla niego.
Kompozycje, dobrze znane z licznych występów kwartetu Ptaszyna, w rękach Henryka Miśkiewicza nabierają nowego wymiaru. Muzyka jest swego rodzaju hołdem – ale w nowej, własnej interpretacji. Melodyjnej i radosnej – tak charakterystycznej od lat dla Miśkiewicza. Jest to więc Ptaszyn znany, ale w nieznanej dotąd odsłonie.
Pożegnaliśmy w 2024 roku wybitnego kompozytora, saksofonistę i propagatora muzyki jazzowej – Jana Ptaszyna Wróblewskiego – ale nie pożegnaliśmy się z jego wspaniałą muzyką, do której wysłuchania zapraszamy.
Oławska 13, Wrocław 50-123