FILTRUJ
Koncert oparty na trzech odmiennych próbach rozpisania narracji na przestrzeń akustyczną. Każdy z utworów przybiera formę opery, specjalizowanej opowieści dźwiękowej na osoby wykonawcze, elektronikę, głośniki i przestrzeń. Maximiliano Bober, zespół Notatki i flores (Małgorzata Wrzosek, Ryszard Lubieniecki, Michał Sember), Alina Dzięcioł oraz Simi Fyda będą wykonawcami 18. dźwiękowego doświadczenia pod hasłem Canti Spazializzati POSTOPERY. Zadaliśmy sobie pytanie, czy i jak można wykorzystać techniki uprzestrzenniania dźwięku.
Program koncertu:
Wszystkie utwory powstały na zamówienie Canti Spazializzati i będą prawykonane 19.10.2024.
Maximiliano Bober – Słuchałośmy: O stawaniu się przestrzeni Kameralny utwór postdramatyczny na głos, portatyw, gitarę elektryczną, skrzypce i publiczność. Jego kluczowym elementem jest dźwięk jako powoli ewoluujący element budujący zbiorową przestrzeń. Koncepcja kompozycji opiera się na słuchaniu i czytaniu jako zintegrowanych procesach.
Alina Dzięcioł – Procesy w czterech fazach na elektronikę Czteroczęściowy utwór oparty na wielowymiarowej percepcji dźwięków. Każda z faz ukazuje różne sposoby przekształcania dźwięku, od spokojnej imitacji natury do abstrakcyjnych zniekształceń.
Simi Fyda – In My Personal Heaven, I’m the Devil’s Spawn Oktofoniczny utwór inspirowany filozofią Deleuze'a i Guattariego, badający relacje między ciałem, pragnieniem a kontrolą. Kompozycja tworzy immersyjne doświadczenie dźwiękowe, odzwierciedlając filozoficzne zagadnienia masochizmu i subwersji.
Maximiliano Bober – kompozytor i artysta dźwiękowy. Współpracował m.in. z Kyiv Music Fest, Ad Libitum, 64. Warszawską Jesienią, a w 2023 roku wytwórnia Rumiarec wydała jego płytę Cantos a Nenette na festiwalu Musica Privata XI. Od 2017 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Sprawdź jego twórczość na Bandcampie.
Alina Dzięcioł – kompozytorka i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka wielu konkursów kompozytorskich. Jej utwory były wykonywane na festiwalach Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova i innych. Zobacz jej profil na YouTube.
Simi Fyda – artystka eksperymentalna, badająca relacje z przodkami i kobiecością. Jej debiutancki album Yuri (post-industrial, dark ambient, deconstructed club) został wydany w zeszłym roku. Posłuchaj albumu na Bandcampie.
Małgorzata Wrzosek – wokalistka, artystka wizualna i performerka, współtwórczyni sceny muzyki improwizowanej w Polsce. Jej muzykę znajdziesz na Bandcampie.
Ryszard Lubieniecki – kompozytor i muzykolog, specjalizujący się w muzyce średniowiecznej i improwizowanej. Jest współzałożycielem tria Layers i zespołu Vox Imaginaria.
Michał Sember – gitarzysta i artysta związany z muzyką improwizowaną, członek redakcji muzycznej Akademickiego Radia LUZ. Posłuchaj jego muzyki na Bandcampie.
Cykl Canti Spazializzati został zapoczątkowany w 2018 roku i skupia się na muzyce eksperymentalnej, eksplorującej przestrzenne aspekty dźwięku. Cykl współfinansowany jest ze środków Miasta Wrocławia.
Zespół:
Piłsudskiego 105, Wrocław 50-085