Opowieść z dalekiej północy

Opowieści z dalekiej północy

Wydarzenie online dostępne od 14 lutego bezpłatnie na FB i kanale YouTube ośrodka.

Prezentowany program nawiązuje do postaci Morrigan – celtyckiej bogini magii i podziemia. Utrzymane w oryginalnym klimacie utwory charakteryzują się niezwykłą energią – pełną tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów. Swoistość harmonii w połączeniu z uwodzącą melodyką i rytmiką prowadzi słuchacza przez krainę wrzosowisk, klifów i wiatrów północy.

Każdy z instrumentów ma tu swoją wyraźną symbolikę. Harfa, która przecież kojarzy się z muzyką celtycką od setek lat, jest jak powietrze w swym przestrzennym brzmieniu. Jednocześnie daje oparcie w harmonii. Skrzypce – tęskne i grzeszne, a czasem rubaszne – wyrażają całą magię melodii.

Wiolonczela w energii ziemi drży niekiedy niepokojąco, osadza swym zmysłowym dźwiękiem wszystkie kompozycje. Każdy z utworów jest odrębną opowieścią. Wszystkie razem tworzą wspaniałą księgę – muzyczną całość celtyckiej magii.

W 2021 roku zespół Artrio planuje nagranie płyty, na której zabrzmią wszystkie te utwory. Krążek będzie realizowany przy współpracy z Ślężańskim Ośrodkiem Kultury w Sobótce oraz perkusistą (instrumenty etniczne) Marcelim Foltanem.

Wystąpi Artrio w składzie:

  • Beata Solnicka – skrzypce
  • Ewa Dymek-Kuś – wiolonczela, aranżacje i kompozycje
  • Magdalena Just – harfa

W programie: muzyka celtycka, utwory przygotowywane na płytę „Tajemnica Morrigan”. Ich inspiracją jest repertuar duetu Secret Garden, skomponowany przez Rolfa Lovlanda.

Lokalizacja

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

Stefanii Sempołowskiej 54A, 51-661 Wrocław

Komentarze