FILTRUJ
Spotkanie autorskie z Alicją Jarkowską, autorką książki „Brunatna pajęczyna. Agenci Gestapo w okupowanym Krakowie i ich powojenne losy”
Alicja Jarkowska to polska historyczka i judaistka pracująca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w historii XX-wiecznej Polski, a szczególnie historii Żydów i relacji polsko-żydowskich. Charakteryzuje ją rzetelny warsztat badawczy, a także odwaga w podejmowaniu trudnych tematów. Jej osiągnięcia zostały docenione poprzez przyznanie pierwszej nagrody w konkursie im. prof. Tomasza Strzembosza za najlepszą książkę dotyczącą najnowszej historii Polski (2019) oraz nominację do Nagrody Naukowej „Polityki” w tym samym roku. Jest stypendystką Claims Conference, Fondation pour la Mémoire de la Shoah i Narodowego Centrum Nauki. Odbyła również staż naukowy w Yad Vashem.
W 2016 roku wraz z Martyną Rusiniak-Karwat wydała publikację zawierającą tytuły prasowe wydawane przez Bund i jego młodzieżową organizację Cukunft w getcie warszawskim w latach 1940–1942. Artykuły przedstawiają codzienność w getcie pod okupacją niemiecką.
Dwa lata później ukazała się jej autorska książka historyczna Wymuszona współpraca czy zdrada? Wokół przypadków kolaboracji Żydów w okupowanym Krakowie. Co ciekawe w tej publikacji, to jej podstawą były materiały śledcze i procesowe dotyczące kolaboracji polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa oraz dochodzenia w sprawie niemieckich policjantów i urzędników w czasie okupacji działających w mieście.
Pod koniec 2024 roku historyczka wydała książkę Brunatna pajęczyna. Agenci Gestapo w okupowanym Krakowie i ich powojenne losy. To publikacja, która odsłania mało znany, a niezwykle ważny fragment historii okupowanego Krakowa. Autorka przedstawia losy kolaborantów i agentów Gestapo, rekonstruując ich działalność na podstawie archiwalnych dokumentów, zeznań świadków oraz niepublikowanych dotąd materiałów. Co szczególnie istotne, Jarkowska śledzi także powojenne losy tych osób – ich próby adaptacji, ucieczki przed odpowiedzialnością i czasem zaskakujące kariery w powojennej Polsce.
Rynek 58, Wrocław 50-116