FILTRUJ
„Mam już dość umniejszania sobie, kurczenia się, wpasowywania siebie w czyjeś oczekiwania estetyczne, dyskutowania o moim prawie do istnienia. Tą książką chcę pokazać, że grubość jest niezauważoną cechą dyskryminowaną, chociaż wykluczanie grubych osób to powszechne zjawisko” – mówi Natalia Skoczylas o książce „Grubancypacja”, napisanej wspólnie z Urszulą Chowaniec.
Spotkanie z autorkami książki „Grubancypacja. O grubości bez przepraszania” poprowadzi dr Zuzanna Kołodziejska-Smagała. Odbędzie się ono 15 kwietnia w Klubie Proza, a tematem rozmowy będzie ciało i niewidoczna dyskryminacja ze względu na jego rozmiar. Spotkanie będzie transmitowane online między innymi na FB Wrocławskiego Domu Literatury czy Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
Jak się żyje po drugiej stronie kultury diety? Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas – niezmordowane pogromczynie mitów i aktywistki walczące o równe traktowanie – snują wielowątkową opowieść o tym, że bycie grubą osobą to żaden wstyd. Ta książka to grubancypacyjny elementarz, dzięki któremu spojrzysz inaczej na to, jak myślimy i mówimy o grubości, dostaniesz narzędzia do zmiany postrzegania ciała i dowiesz się, jak wygląda rzeczywistość osób doświadczających systemowej dyskryminacji z powodu rozmiaru ciała.
Natalia Skoczylas – prawniczka, ekspertka antyprzemocowa i antydyskryminacyjna oraz Urszula Chowaniec – kulturoznawczyni i feministka działające jako Vingardium Grubiosa. Zostały umieszczone przez „Wysokie Obcasy” na liście Śmiałe 2021 i wyróżnione w 2022 roku przez „Newsweek” tytułem wyjątkowych Polek, które próbują zmienić świat. Duet Vingardium Grubiosa nominowany był również w plebiscycie Ofeminin Influence Awards (2022) oraz otrzymał tytuł Kobiety Roku Glamour (2022) w kategorii e-aktywizm. Natalia i Ula są także autorkami głośnego raportu „Nie myślała Pani o schudnięciu?” Doświadczenia grubych osób w kontakcie z ochroną zdrowia (2023).
Zuzanna Kołodziejska-Smagała – doktora nauk humanistycznych i naukowczyni, obecnie związana z Uniwersytetem Wrocławskim. Zajmuje się głównie dziewiętnastowieczną literaturą i prasą polsko-żydowską, interesuje ją pogranicze kultur. Obecnie bada jak kulturowe pogranicze polsko-żydowskie ujawnia się w dyskursach o cielesności i seksualności.
Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107