FILTRUJ
Światowy Dzień Poezji we Wrocławskim Domu Literatury.
Niepisaną tradycją stało się, że sezon poetycki we Wrocławskim Domu Literatury rozpoczynamy 21 marca, w Światowy Dzień Poezji.
Na horyzoncie widać jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (13–18 maja), czekamy na wieści dotyczące Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, ale to, jak się wystartuje, bywa kluczowe. Dlatego dołożyliśmy starań, by już od pierwszych metrów poetyckiego maratonu 2025 narzucić wysokie tempo.
W tym celu zaprosiliśmy do Wrocławia:
Każde z nich przeczyta wiersze ze swoich najnowszych tomów:
Dodatkowo opowiedzą o swoich książkach i odpowiedzą na pytania – zarówno te przewidziane, jak i niespodziewane. Rozmowę poprowadzi krytyczka i poetka Sonia Nowacka.
Powstała w 2018 roku awatarka, szacherka, maska, kamuflaż, bałamutka, mydło do oczu, atrapa, fasada, mąciwoda, bohaterka, pensjonarka, kant, proteza, wypełniacz. Wtedy miała 20 lat, dzisiaj ma więcej.
Urodziła się w Lubinie, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Diagnostka laboratoryjna, poetka, autorka pięciu książek, z których najnowsza to „Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło” (Warstwy, 2024). Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia oraz międzynarodowej Nagrody Václava Buriana. Wyróżniona Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Tłumaczona na języki i obrazy.
Poeta i grafik, autor książek poetyckich:
Tłumacz tomów:
Autor wyboru wierszy Mirona Białoszewskiego „Z dnia robię noc” (Biuro Literackie, 2022).
Poetka, z zawodu scenarzystka i copywriterka. Publikowała szkice krytyczne i teksty literackie w licznych czasopismach, monografiach i antologiach. Naukowo zajmuje się badaniem elementów gatunkowych Science Fiction w poezji polskiej oraz anglosaskiej, a także historią krytyki literackiej.
W 2024 zadebiutowała tomem „Saros” (Convivo). Pisze doktorat na temat retoryki sporów o poezję w powojennej Polsce.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107