FILTRUJ
W ramach cyklu „Misja: książki” Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie promujące najnowszą książkę Kaliny Błażejowskiej pt. „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” (Wydawnictwo Czarne 2024). Rozmowę poprowadzi Joanna Nowosielska-Sobel.
„To chyba najbardziej stabuizowana grupa ofiar II wojny” – usłyszała autorka od archiwistki, z którą rozmawiała na początku pracy nad książką. I rzeczywiście: o polskich ofiarach nazistowskiego programu „eutanazji” wiadomo niewiele. A to, co udało się ustalić, nie dotarło do powszechnej świadomości. Bo kto poza specjalistami wie, że było ich co najmniej dwadzieścia tysięcy? Albo że po raz pierwszy komory gazowej Niemcy użyli do zgładzenia pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach? „Bezduszni” to zapadająca w pamięć opowieść o tym, co wyparte, przemilczane, zapomniane.
Na przykładzie trzech miejsc – dziecięcej kliniki psychiatrycznej w Lublińcu, szpitala psychiatrycznego w Gostyninie i domu opieki w Śremie – Kalina Błażejowska opisuje wszystkie kategorie ofiar. Niepełnosprawne dzieci, chorych psychicznie dorosłych i niesamodzielnych najstarszych – tych, których niemieccy lekarze uznali za „bezduszne istoty”, wiodące „życie niewarte życia”. Autorka odkrywa przy tym nieznane dokumenty, ustala wstrząsające szczegóły, znajduje naocznych świadków i bliskich zabitych – wszystko, by przywrócić pamięć o zagładzie, która została pominięta w powojennych rachunkach krzywd. (opis Wydawnictwa Czarne)
Rynek 6, Wrocław 50-117