FILTRUJ
Rozmowa o Franzu Kafce i spektakl „Przemiana”
Zapraszamy na rozmowę z prof. Łukaszem Musiałem, tłumaczem utworów Franza Kafki, oraz Michałem Kmiecikiem, reżyserem przedstawienia „Przemiana”, które tego samego dnia będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
– „Przemiana” opowiada o bohaterze, który mimo tego, że zmienił się w łóżku w potwornego robaka, próbuje pójść do pracy. Nieraz byłem w podobnej sytuacji. Jestem pewien, że na nasze przedstawienie przyjdzie wiele osób, które miały podobnie – mówi reżyser, Michał Kmiecik.
Zauważa również, że w ostatnich latach nastąpił ponowny wzrost zainteresowania twórczością Franza Kafki i przywołuje słowa tłumacza „Dzienników” Kafki, Łukasza Musiała:
– Profesor Musiał napisał, że zainteresowanie twórczością Kafki jest większe lub mniejsze w zależności od aktualnej sytuacji na świecie. Gdy chwilowo staje się lepsza, to moda na Kafkę przemija, ale potem znów wraca – dodaje Kmiecik.
Łukasz Musiał jest literaturoznawcą, germanistą, eseistą i tłumaczem, profesorem nauk humanistycznych. W 2012 roku habilitował się na podstawie pracy pt. „Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości”. Jest tłumaczem m.in. „Dzienników” Franza Kafki oraz zbioru opowiadań „Kary”, na który składają się „Osąd”, „Przemiana” i „W kolonii karnej”. Wydawca podkreśla, że Kafka to arcymistrz groteski, slapsticku i przewrotnego humoru, a jego dzieła wciąż rezonują we współczesnym świecie.
Michał Kmiecik jest reżyserem i dramatopisarzem, laureatem Nagrody Głównej i Nagrody Publiczności za sztukę „Śmierć pracownika” w IV edycji konkursu Metafory Rzeczywistości oraz wyróżnienia w IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę „Wesele”. Od wielu lat współpracuje z Marcinem Liberem, z którym zrealizował m.in. spektakle „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta oraz „Marat/Sade” Petera Weissa. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym wyreżyserował spektakl „Przemiana” na podstawie opowiadania Franza Kafki.
Pewnego dnia Gregor Samsa zamienił się w robaka i nie mógł pójść do pracy. Niestety radość z leniwego poranka zakłóciło mu poczucie zawodowego obowiązku.
Reżyser przeniósł historię Kafkowskiego bohatera do współczesnej korporacji, ukazanej w groteskowy sposób. Samsa, pracownik tej organizacji, utrzymuje całą rodzinę, której życie wypełniają jałowe rozmowy i puste codzienne rytuały.
Jego przemiana burzy dotychczasowy porządek domu, wymuszając zmiany na wszystkich bohaterach. Sceny komiczne przechodzą w tragiczne, a spod farsy wynurza się horror.
Spektakl „Przemiana” zagramy:
6, 7, 8 i 9 marca oraz 24, 25, 27 i 28 maja
Duża Scena Wrocławskiego Teatru Współczesnego
Szczegóły i bilety: www.wteatrw.pl
Rzeźnicza 12, Wrocław 50-132