wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. Na początku był dom na Wyrębach... / Horror Day 2024

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58 zaprasza na wykład pt. "Na początku był dom na Wyrębach...". Spotkanie ze Stefanem Dardą, prowadzi Magdalena Paluch.

wstęp wolny

Stefan Darda

(ur. 2 września 1972 roku w Tomaszowie Lubelskim) – polski pisarz, autor głównie literatury grozy i fantastyki. Pochodzi z Lubyczy Królewskiej, obecnie mieszka w Przemyślu. W latach 1991–1995 był muzykiem „Orkiestry św. Mikołaja”. Pisarz debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią „Dom na wyrębach”. W kolejnych latach stworzył złożony z czterech tomów cykl powieściowy „Czarny Wygon” oraz antologię „Opowiem ci mroczną historię”.

W 2015 roku ukazał się pierwszy i jak dotąd jedyny thriller Stefana Dardy zatytułowany "Zabij mnie, tato". W dalszej kolejności ukazały się dwie książki, będące kontynuacją "Domu na wyrębach" ("Nowy dom na wyrębach" w roku 2017 i "Nowy dom na wyrębach II" w 2018). Powieścią "Jedna krew" (2020) autor sięgnął do bieszczadzkich wątków wampirycznych. Nawiązał też współpracę z Magdaleną Witkiewicz, co zaowocowało powieściami "Cymanowski Młyn" (2019) i "Cymanowski chłód" (2020), będącymi eksperymentalnym połączeniem powieści obyczajowej i thrillera.

W roku 2019 miała miejsce premiera pierwszej części cyklu powieściowego "Przebudzenie zmarłego czasu" o tytule "Powrót", w 2022 roku ukazała się druga część cyklu zatytułowana "Przebudzenie zmarłego czasu. Druga gemma". W maju 2024 roku w księgarniach pojawiła się książka "Nie zawiedź mnie, tato cz.I" - druga po "Zabij mnie, tato" pozycja serii ze Zdzisławem Mokryną.

Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także umiejętne budowanie nastroju. Autor jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za 2014 rok i Nagrody Nautilus 2013; był także wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

W podręczniku do języka polskiego do klasy II liceum i technikum "Oblicza epok 2.1", wydanego w roku 2020 przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, w rozdziale "Romantyczny wampiryzm - współcześnie" cytowana we fragmentach i analizowana jest powieść "Słoneczna Dolina", czyli pierwsza część cyklu „Czarny Wygon”.

Cały program Festiwalu dostępny na stronie.

19 października 2024 | godz. 19:00 | sala 35

Miejsce

Zobacz także