Film
FILTRUJ
Film dokumentalny „Ucieczka” w reżyserii Rafała Brylla to opowieść mającej 101 lat i mieszkającej w Warszawie Barbary Gancarczyk z domu Piotrowskiej ps. „Pająk” (ur. 18 kwietnia 1923 roku) – uczestniczki powstania warszawskiego, sanitariuszki harcerskiego batalionu „Wigry” Warszawskiego Oddziału Armii Krajowej. Nie jest to jednak filmowa opowieść o jej udziale w powstaniu, ale o tym, co działo się już po tym, gdy wraz z tysiącami innych warszawiaków przez niemiecki obóz przejściowy Durchgangslager 121 w Pruszkowie została wysłana do pracy przymusowej na terenie III Rzeszy i trafiła do wojennego Wrocławia.
Organizacje, instytucje i osoby zainteresowane organizacją bezpłatnych pokazów (np. w szkołach, domach kultury, klubach seniora, bibliotekach itp. przede wszystkim na terenie Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska i Opolszczyzny) proszone są o kontakt mailowy na adres [email protected]. Pokazy można także zamawiać bezpośrednio u Kamilli Jasińskiej, pisząc na adres [email protected].
Planowany czas seansu filmu „Ucieczka” wraz z krótkim wprowadzeniem: 90 min (w tym film 69 minut).
Istnieje również możliwość zamówienia seansu filmu wraz z bogato ilustrowaną prelekcją Kamilli Jasińskiej „Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia. Warszawiacy w niemieckich obozach pracy w Breslau i okolicy”, całość 2,5 godz.
Film został wyprodukowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS). Zrealizowano go ze środków Instytutu Pamięci Narodowej, a dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Reżyserem, autorem scenariusza i części zdjęć do filmu „Ucieczka” jest Rafał Bryll – związany z Warszawą reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy, specjalizujący się w filmie dokumentalnym o tematyce historycznej. Jest autorem wielu filmów, w tym powstałych w ostatnich latach i ostatnio nagradzanych, jak choćby „Opowieść o miłości” (2021), „Pokojówka” (2022) oraz „Gdy kwitną kasztany. Nasz Nazaret”.
Redycka 10/12, Wrocław