Sztuka pomagania. Wystawa i aukcja na rzecz potrzebujących

Druga edycja wyjątkowego projektu, w którym dorośli pacjenci pomagają chorym dzieciom. Od maja do początku czerwca na wystawach stałych Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obok dzieł znakomitych malarzy i rzeźbiarzy, pokazywanych będzie 10 prac graficznych, wykonanych przez pacjentów Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu.Po ekspozycji grafiki zostaną zlicytowane, a całkowity dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

„Przy tworzeniu swoich prac pacjenci nie wiedzieli, w jakim otoczeniu one zawisną, dlatego ryciny nie nawiązują tematycznie ani kompozycyjnie do otoczenia, w jakim się znalazły” – mówi Michał Krasnosielski, historyk sztuki, opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów oraz pomysłodawca projektu. „Co w takim razie łączy dziesięć grafik wykonanych przez pacjentów z Hospicjum Bonifratrów z dziełami sztuki prezentowanymi w galeriach Muzeum Narodowego we Wrocławiu? Wszystkie stworzone zostały przez prawdziwych artystów, którzy udowadniają nam, że sztuka służy zawsze wyższym celom. W przypadku tej wystawy pomocy drugiemu człowiekowi”.

Na pomysł wykorzystania potencjału osób chorych Michał Krasnosielski wpadł kilka lat temu. Zainspirował go dr Jan Siestrzyński., który pod koniec XIX w. w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji.

Grafiki można oglądać na wystawach stałych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 8 maja do 3 czerwca 2018. Prezentowane będą przy następujących dziełach:

  • Figury świętych z kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, 2 tercja XIV w., Sztuka śląska XIV-XVI w.
  • Madonna w komnacie, ok. 1450, Sztuka śląska XIV-XVI w.
  • Maria z Dzieciątkiem z kościoła św. Katarzyny w Domasławiu, 1519, Sztuka śląska XIV-XVI w.
  • Tobias Fendt, Chrystus zapowiada Sąd Ostateczny, 1567, Sztuka śląska XVI-XIX w.
  • Egipska maska grobowa, okres rzymski (?), Sztuka śląska XVI-XIX w.
  • Rzeźby Paula Schulza i Theodora von Gosena, Sztuka śląska XVI-XIX w.
  • Bernardo Belotto zwany Canaletto, Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, 1779, Sztuka polska XVII-XIX w.
  • Jan Matejko, Śluby Jana Kazimierza, 1893, Sztuka polska XVII-XIX w.
  • Balthasar Permoser, Martwy Chrystus, 1733, Sztuka europejska XV-XX w.
  • Wassily Kandinsky, Wieczór, 1902-1903, Sztuka europejska XV-XX w.

Wstęp z biletem do Muzeum, w soboty wystawy stałe można oglądać bezpłatnie.

Organizatorzy:

  • Bonifraterskie Centrum Opieki Hospicyjnej
  • Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
  • Partnerzy merytoryczni:
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu
  • Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
  • Oprawa grafik:
  • Futu-Rama oprawa obrazów, usługi fotograficzne

Lokalizacja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Komentarze