FILTRUJ
Cegła ma konkretny rozmiar – dostosowany do ludzkiej dłoni – i z pozoru prostą funkcję. Ale to, z czego jest zrobiona, gdzie i jak powstała, może nam wiele powiedzieć, nie tylko o architekturze.
Dziś, gdy większość cegieł powstaje w Azji Południowo-Wschodniej, trudno mówić o lokalnej produkcji jako oczywistości. O tym tradycyjnym, ale i wyjątkowym materiale, obecnym w przestrzeni tegorocznych aktywności w ramach programu „Postęp a Sezony w parku”, mówić będziemy podczas warsztatów „Cegła jutra”, które 6 lipca w parku im. Lesława Węgrzynowskiego poprowadzi Zuzanna Skurka.
W trakcie warsztatów zastanowimy się nad tym, jak w XXI wieku chcemy wytwarzać cegły? Czy cegła może pełnić inne funkcje niż dotychczas? Czy może być punktem wyjścia do zmiany podejścia do projektowania? Wspólnie przyjrzymy się cegle, jej materiałowi, formie i funkcji. Będziemy rozmawiać o tym, z czego cegły były robione dawniej, z czego powstają dziś i z czego mogłyby być produkowane w przyszłości. Poznamy ich funkcje – nie tylko budowlane, ale także symboliczne, społeczne czy kulturowe.
Zuzanna Skurka – projektantka, rzemieślniczka i badaczka materiałów. Absolwentka Królewskiej Duńskiej Akademii Architektury, Projektowania i Konserwacji. W swojej praktyce skupia się na poszerzaniu wiedzy o materiałach i sposobach ich doświadczania. Za pomocą prostych obiektów i systemów próbuje wyobrażać sobie rozwiązania dla (anty)architektury przyszłości.
Wydarzenie organizowane jest w ramach drugiej edycji programu publicznego BWA Wrocław Galerii Sztuki Współczesnej – „Postęp a Sezony w parku”. W jego ramach odbywają się spacery, warsztaty, wykłady oraz działania artystyczne dla dorosłych i rodzin z dziećmi. „Od wiosny do jesieni tego roku zapraszamy do parku im. Lesława Węgrzynowskiego, sąsiadującego z przyszłą siedzibą BWA Wrocław, by poznać tę okolicę historycznie, społecznie i przyrodniczo. Wsłuchamy się w dźwięki otoczenia, porozmawiamy o industrializacji tego obszaru, zastanowimy się nad jego współczesnością.
Do programu zaprosiłyśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, artystki i artystów, architektki i architektów, by wraz z mieszkańcami i mieszkankami odkryć to miejsce na nowo” – zachęcają kuratorki Iwona Kałuża, Joanna Synowiec i Magdalena Weber.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny: Radio Wrocław Kultura
Kolejowa, Wrocław 53-510