wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. Dzikie ogrody – warsztaty przyrodniczo-krajobrazowe

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Podczas warsztatów przyrodniczo-krajobrazowych będziemy przyglądać się ekosystemowi dawnych kortów tenisowych w Parku Lesława Węgrzynowskiego. Wydzielony fragment parku, niegdyś radykalnie przekształcony przez człowieka pod funkcję sportową, obecnie jest dziko zarośnięty roślinnością, spontanicznie pojawiającą się przez lata nieużywania.

Podczas warsztatów zastanowimy się: co dalej? Jak w tych trudnych warunkach stworzyć ogród? A następnie zabierzemy się za projektowanie i grzebanie w ziemi! Ziemia na dawnych kortach tenisowych ma w składzie m.in. mączkę z czerwonej cegły. To egzotyczne siedlisko, w którym panują zupełnie inne warunki niż w otaczającym je parku. Czerwona ziemia kojarzy się z wapieniem Olandii, z gliną Pogórza Sudeckiego czy z Marsem. Panują tu skrajnie trudne warunki, na granicy zakresu tolerancji roślin – niedobór wody i dziwna chemia. A jednak znajdują tu swoje miejsce twardziele: mszaki, robinie, przymiotno białe i wstężyki.

Jak w takich warunkach tworzyć ogród? Wyciąć rośliny inwazyjnych gatunków? Wymienić ziemię? Czy można postąpić inaczej? Co jeszcze – poza rodzajem podłoża i dostępnością wody – należy wziąć pod uwagę przy planowaniu ogrodu? W czasach totalnej ingerencji człowiek w przyrodę na nowo uczymy się przyglądać i nie zmieniać wszystkiego dookoła – a to dla nas wielka sztuka!

  • DZIEŃ 1 | 12.04, sobota, godz. 11:00: spacer, opowieść, badanie gleby
  • DZIEŃ 2 | 13.04, niedziela, godz. 11:00: planowanie, projektowanie, sadzenie

Osoby prowadzące

Marian Piszczek – botanik, torfoznawca, Certyfikowany Inspektor Drzew, wieloletni nauczyciel biologii, mentor na olimpiadach, opiekun grup na ćwiczeniach terenowych i obozach naukowych. Właściciel firmy projektującej, realizującej i pielęgnującej tereny zieleni Ledum. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi przy szkoleniach i realizacjach projektów błękitno-zielonej infrastruktury.

Małgorzata Piszczek – botaniczka, architektka krajobrazu, edukatorka przyrodnicza, Wrocławianka roku 2020. Działa społecznie na rzecz miejskiej przyrody i klimatu w ramach różnych inicjatyw: nieformalnych grup Wrocławska Przyroda, Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego i Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu. Prowadzi szkolenia na temat adaptacji miast do zmiany klimatu dla samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów, przyrodnicze spacery edukacyjne i stronę „Dzikie Ogrody”.

Praktyczne informacje

  • miejsce: dawne korty tenisowe przy ul. Tęczowej,
  • język: polski,
  • brak zapisów,
  • limit osób – decyduje kolejność przyjścia,
  • udział możliwy jest tylko w jednym, wybranym dniu,
  • każdego dnia warsztaty trwać będą ok. 3-4 godzin, od godz. 11:00,
  • potrzebę tłumaczenia na język PJM można zgłosić tydzień wcześniej na adres: [email protected]

Organizator

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej Wydarzenie jest częścią programu publicznego „Postęp a Sezony w Parku”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejsce

Zobacz także