FILTRUJ
Zapraszamy na cykl spotkań, podczas których poznamy fascynującą historię grafiki warsztatowej i druku w Europie.
Przeniesiemy się do czasu, w którym nikt nie słyszał o drukarkach czy nawet maszynach do pisania. Stworzymy własne, niepowtarzalne matryce, niewiele różniące się od tych, które już w XV wieku na zawsze odmieniły świat moli książkowych.
W 1890 roku pewien niemiecki artysta-rzemieślnik wymyślił nowatorski sposób zadrukowywania tapet. Artysta nie wiedział jeszcze, że jego pomysłowość na zawsze odmieni świat grafiki warsztatowej, dając początek jednej z najchętniej praktykowanych technik graficznych: linorytowi. Podczas warsztatów wspólnie stworzymy czarno-białe dzieła sztuki.
Grafika warsztatowa pozwala na wielokrotne odbijanie wyrytego w matrycy obrazu na papierze… z jednym wyjątkiem! Historia monotypii sięga XVII wieku, kiedy artyści i rzemieślnicy nanosili obrazy na cienką płytkę miedzianą, później zastąpioną szkłem lub płytkami akrylowymi. Dziś monotypia jest jedną z najchętniej wybieranych technik graficznych.
W piętnastowiecznych Niemczech żył pewien holenderski artysta, który tworzył swoje dzieła, używając blachy, ostrej igły i farb. Nie znamy jego imienia, wiemy jednak, jak dziewięćdziesiąt jeden prac, które stworzył, odmieniło świat grafiki warsztatowej. Podczas warsztatów odkryjemy tajemnice jednej z najstarszych technik graficznych, suchej igły.
Artyści nieustannie eksperymentują z grafiką, malarstwem i rysunkiem, tworząc odbitki wzbogacone o tekstury i różne nieoczywiste dodatki. Wspólnie dotrzemy do granic naszej wyobraźni, poznając rysunek kreatywny, technikę łączącą matryce, ołówki, farby i elementy przestrzenne.
Rynek 6, Wrocław 50-117