FILTRUJ
W języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski. Podczas spotkania z młodymi aktorami i aktorkami występującymi w spektaklu „Jutro 10 lat temu” oraz z reżyserkami, Sofią Onishchenko i Darią Bogdan, będzie można dowiedzieć się, jak wyglądał proces jego tworzenia, co jest dla nich najważniejsze, gdy są na scenie, oraz o jakich aktualnych tematach chcą – dzięki medium teatru – rozmawiać z widzami.
Ponadto opowiedzą, jakie uczucia towarzyszyły im podczas powstawania tego dokumentalnego spektaklu, w którym mówią o własnym życiu, oraz co on dla nich oznacza. Podzielą się również tym, z jakimi wyzwaniami spotykają się jako nastolatkowie, przeżywający swoją młodość w czasie największej wojny w Europie od czasów II wojny światowej. Widzowie będą mieli okazję osobiście zadać pytania młodym aktorom i aktorkom lub podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami na temat spektaklu.
Sofiia Onishchenko jest aktorką, performerką, reżyserką. Urodziła się we wsi Kyslivka w Ukrainie (powiat kupiański, obwód charkowski). W 2018 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Sztuk Teatralnych w Charkowie na kierunku reżyserii wydarzeń teatralnych. W 2020 roku rozpoczęła studia na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie (specjalizacja aktorstwo teatru animacji). W tym samym roku została aktorką niezależnego charkowskiego Teatru Nafta.
W marcu 2022 roku w związku z pełnoskalową rosyjską inwazją na Ukrainę, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje studia we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim. Interesuje się teatrem dokumentalnym, plastycznością i performatywnością w sztuce, a także teatrem jako manifestem politycznym. Jest jedną z założycielek ukraińskiego niezależnego teatru GAS i Sceny Ukraińskiej, działającej przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, której celem jest prezentowanie dorobku ukraińskich artystek i artystów w obszarze teatru i sztuk performatywnych.
Daria Bogdan jest aktorką, performerką, tancerką i reżyserką. Urodziła się w Charkowie w Ukrainie. Jako dziecko tańczyła w zespole tańca ludowego „Kwiecień”. Studiowała na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego na Wydziale Teatralnym (specjalność aktorstwo teatru lalek), wcześniej zaś przez rok na Wydziale Malarstwa Charkowskiego Uniwersytetu Projektowania i Sztuki. Po pierwszym roku studiów na Wydziale Teatralnym rozpoczęła pracę w charkowskim Teatrze Nafta.
W marcu 2022 roku, w związku z pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, przeniosła się do Polski, gdzie kontynuuje naukę we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorskim. Zajmuje się performansem, teatrem ruchu i tańcem. Jej doświadczenie taneczne obejmuje tańce ludowe i towarzyskie oraz rozmaite style, m.in. contemporary, vogue, freestyle, butoh, autentyczny ruch, kontaktową improwizację.
Przejście Żelaźnicze, Wrocław