FILTRUJ
Sztuka widziana męskim okiem. Polscy malarze XX wieku.
cykl wykładów:
DBP | Rynek 58 | III piętro | sala 35
Zapraszamy na cykl pięciu wykładów poświęconych wybranym polskim malarzom tworzącym na przestrzeni XX. i na początku XXI. wieku. W ramach tych spotkań, które będą miały miejsce w omówione zostaną życie i twórczość polskich artystów.
Każdorazowo podczas spotkania prowadzący będzie starał się udzielić odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób uwarunkowania historyczne, biologiczne, społeczne, a także kulturowo-artystyczne determinowały sztukę każdego z wyżej wymienionych polskich malarzy.
Pierwszy wykład cyklu otworzy postać Władysława Strzemińskiego. Twórczość tego malarza, wyrastająca z awangardowych kierunków kształtujących się w pierwszych dekadach XX. wieku, po dziś dzień frapuje i zaskakuje. Ten czołowy polski przedstawiciel konstruktywizmu jest również twórcą teorii unizmu, w której sformułował własną wizję sztuki i malarstwa. Opowieść O jego życiu w nader niełatwych czasach, relacji uczuciowej z wybitną artystką Katarzyną Kobro oraz twórczości plastycznej.
Wszystkie wykłady prezentujące sylwetki wspomnianych malarzy wygłosi Michał Antoni Pieczka - kustosz i edukator muzealny, a także przyrodnik i podróżnik, od kilkunastu lat popularyzujący w Muzeum Narodowym we Wrocławiu sztukę i powiązane z nią różnorodne przejawy kultury.
Rynek 58, Wrocław 50-116