FILTRUJ
W trakcie grudniowych wydarzeń z cyklu Spotkajmy się w mieście!, zajrzymy do najciekawszych wrocławskich wnętrz z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Punktem wyjścia dla naszych spotkań będzie nowo otwarta wystawa Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży.
Zbiórka: przed wejściem do budynku Wrocławskiego Centrum SPA, ul. Teatralna 10-12
Na oba wydarzenia wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać!
„Odwilż październikowa” w 1956 roku tylko z pozoru dotyczyła jedynie spraw politycznych. Nowe otwarcie i liberalizacja życia codziennego wyzwoliły także skrywane wcześniej pokłady energii twórczej artystów i artystek różnych dziedzin. Świetnym przykładem zmian, jakie zachodziły w tym czasie na arenie sztuk plastycznych, są wrocławskie wnętrza z przełomu lat 50. i 60., o których opowiada wystawa „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży”. O atmosferze tamtych lat, eksperymentalnych elementach wyposażenia oraz starciu dwóch generacji twórców opowie dr Tomasz Mikołajczak – kurator ekspozycji, historyk sztuki, zawodowo związany z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Na wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie zapraszamy w środę 11 grudnia o godzinie 12.00 do Muzeum Architektury.
Temat wnętrz, choć nieco wcześniejszych niż te prezentowane na nowej wystawie w Muzeum Architektury, będziemy kontynuować w piątek 13 grudnia o godzinie 12.00. Wspólnie z dr. Tomaszem Mikołajczakiem odwiedzimy dawną Łaźnię Miejskią przy ulicy Teatralnej (obecnie Wrocławskie Centrum SPA). Obiekt ten, powstały pod koniec XIX wieku, stanowi obecnie jeden z najciekawszych przykładów architektury dawnego Wrocławia i do dziś zachwyca zachowanymi detalami wnętrza.
Dr Tomasz Mikołajczak – historyk sztuki, kierownik Katedry Historii Sztuki i Filozofii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz redaktor naczelny wydawnictwa tej uczelni. Naukowo zajmuje się historią sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej, historią wnętrz i wzornictwa, dziedzictwem kulturowym i turystyką kulturową. Był kuratorem wystawy poświęconej twórczości Władysława Winczego (prezentowanej w 2019 roku w Muzeum Architektury), jest również autorem monografii “Władysław Wincze”.
Jeśli mają Państwo specjalne potrzeby dotyczące wydarzenia, prosimy zgłaszać je pod adresem mailowym:[email protected]
Zapraszamy!
Teatralna 10-12, Wrocław 50-055