FILTRUJ
Już w najbliższy piątek, 29 listopada 2024 roku w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się drugie seminarium z cyklu "Konteksty hałasu". Wydarzenie skupi się na fascynującym zagadnieniu "hałasów odświętnych" - od tradycyjnej antymuzyki obrzędowej, przez brzmienie historycznych dzwonów, po współczesne dźwięki protestu.
Podczas wydarzenia eksperci z różnych dziedzin pochylą się nad tematem dźwięków, które - choć głośne - pełnią ważne funkcje społeczne i kulturowe. Misją seminarium jest ukazanie złożoności środowiska akustycznego i jego różnorodnych kontekstów. Lepsze zrozumienie kulturowego i społecznego znaczenia dźwięków pozwoli na prowadzenie bardziej świadomego dialogu o kształtowaniu przyjaznej przestrzeni akustycznej w naszych miastach.
Na seminarium usłyszymy 10 prelekcji, w tym o antymuzyce w tradycji kulturowej Polski jako rodzaju wrzawy obrzędowej, jak hałas poprzez skandowanie haseł czy uderzenia w bębny wzmacnia przekaz protestów, a także posłuchamy o tytułowych hałasach odświętnych, które towarzyszą kulturalnemu, religijnemu i społecznemu kalendarzowi.
Dodatkowo uczestnicy seminarium będą mieli możliwość premierowo wysłuchać słuchowiska na temat dzwonu z wieży wrocławskiego ratusza. Wśród prelegentów znajdą się eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz praktycy zajmujący się ekologią akustyczną. Seminarium zakończy się warsztatami dźwiękowymi i prezentacją dziecięcych, graficznych interpretacji hałasu.
Wydarzenie odbędzie się w sali 208 Instytutu Muzykologii (Wrocław, ul. Szewska 36) w godzinach 10:00-17:00.
Wstęp wolny.
Seminarium “Konteksty hałasu” jest organizowane przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy z fundacją ORION Organizacja Społeczna.
Szewska 36, Wrocław